Warszawa,
16
września
2020
|
16:12
Europe/Warsaw

Animowane nastrojowe oświetlenie połączone z funkcjami komfortu i bezpieczeństwa

Dzięki technice LED nowy Mercedes-Benz Klasy S awansował na nowy etap również pod względem oświetlenia kabiny: po raz pierwszy debiutuje tu interaktywne oświetlenie wnętrza. Dostępne na życzenie aktywne nastrojowe oświetlenie jest teraz zintegrowane z systemami wspomagającymi kierowcę, dzięki czemu służy do wzmocnienia ewentualnych ostrzeżeń. Ponadto, emituje informacje pochodzące od systemów pojazdu z zakresu komfortu – klimatyzacji oraz asystenta głosowego „Hej Mercedes”.

Względem poprzedniej generacji Klasy S liczba diod LED zastosowanych do oświetlenia kabiny wzrosła z 40 do około 250 (247 w W 223, 263 w V 223). Włókna światłowodowe aktywnego nastrojowego oświetlenia zostały ukryte za czarną okładziną – po wyłączeniu nie są widoczne. Diody LED rozmieszczono w ich wnętrzu w odległości co 1,6 centymetra.

Poszczególne diody LED są uruchamiane przez magistralę CAN-BUS w czasie rzeczywistym. Pozwala to na realizację „płynnych” efektów świetlnych i miękkich przejść w paśmie światła, teraz także pomiędzy różnymi kolorami. Po otwarciu drzwi do samochodu aktywne nastrojowe oświetlenie emituje subtelną animację na znak powitania.

Z luminacją na poziomie 200 kandeli na metr kwadratowy nastrojowe oświetlenie w nowej Klasie S jest dziesięciokrotnie jaśniejsze niż wcześniej. W zależności od jasności otoczenia system automatycznie przełącza się pomiędzy trybem dziennym a nocnym. Kolory (64 odcienie) i jasność (20 poziomów) można regulować za pomocą systemu MBUX lub asystenta głosowego „Hej Mercedes”.

Aktywne nastrojowe oświetlenie zapewnia nie tylko wyjątkowy wygląd – oferuje też nowe, inteligentne funkcje. Dzięki integracji z systemami wspomagającymi kierowcę może wizualnie wzmocnić emitowane ostrzeżenia. Na przykład funkcja ostrzegania przy wysiadaniu, która monitoruje ruch pojazdów zbliżających się z tyłu podczas postoju (w tym rowerzystów), aktywuje czerwone oświetlenie na drzwiach w przypadku wykrycia ryzyka kolizji przy opuszczaniu pojazdu. Z ostrzeżeń w postaci animacji czerwonego światła korzysta też aktywny asystent martwego pola.

Aktywne nastrojowe oświetlenie jest również wykorzystywane do emitowania odpowiednich informacji zwrotnych w przypadku korzystania z systemów z zakresu komfortu. Widoczny impuls świetlny wyzwala ustawienie niższej lub wyższej temperatury w poszczególnych strefach. Ponadto, aktywne nastrojowe oświetlenie aktywuje się wokół fotela, z którego wypowiedziana została komenda aktywująca sterowanie głosowe „Hej, Mercedes”. Oświetlenie kabiny współpracuje też opcjonalną kontrolą komfortu ENERGIZING i w zależności od wybranego programu nadaje wnętrzu odpowiednią atmosferę poprzez zmianę swojej kolorystyki.