Affalterbach,
08
grudnia
2020
|
13:44
Europe/Warsaw

Bardzo udany jubileuszowy sezon Mercedes-AMG Motorsport

Zapoczątkowany 10 lat temu program wyścigowy Mercedes-AMG Customer Racing dla prywatnych ekip klientów w swoim jubileuszowym roku przyniósł kolejne sukcesy. Pomimo odwołania różnych wydarzeń z powodu pandemii koronawirusa międzynarodowe zespoły AMG Customer Racing świętowały liczne wygrane i tytuły, kontynuując dobrą passę z rekordowych lat 2018 i 2019. W 320 wyścigach odniosły łącznie 69 zwycięstw w klasyfikacjach generalnych i 169 triumfów w poszczególnych klasach. W trakcie sezonu Mercedesami-AMG GT3 i GT4 na całym świecie ścigało się 97 prywatnych zespołów klientów – to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki swoim osiągnięciom na torze ekipy i kierowcy AMG zdobyli dla marki aut sportowych i wyczynowych Mercedes-Benz co najmniej 25 tytułów mistrzowskich.

Mijający rok był dla Mercedes-AMG Customer Racing szczególny – wyścigowy program dla prywatnych klientów obchodził dziesięciolecie swojego istnienia, a wiele ekip przystąpiło do sezonu z nowym samochodem GT3 z Affalterbach. Zmagania naznaczyła jednak wiosenna przerwa w rywalizacji i liczne odwołania oraz przesunięcia terminów wyścigów.Co więcej, większość z nich musiała odbyć się bez obecności widzów. Mimo to sezon 2020 miał jedną wspólną cechę z poprzednimi: liczne zwycięstwai tytuły zespołów Mercedes-AMG Customer Racing startujących Mercedesami-AMG GT3 i GT4 w lokalnych oraz międzynarodowych seriach wyścigów.

Tytuł w GT World Challenge

Najlepsi kierowcy GT na świecie co roku rywalizują na najbardziej wymagających torach w słynnych mistrzostwach GT World Challenge Europe. W tym sezonie 20-letni Timur Boguslavskiy (Rosja) w barwach AKKA ASP– za kierownicą Mercedesa-AMG GT3 – po zdobyciu ośmiu miejsc na podiumw 14 wyścigach sprinterskich i długodystansowych zapewnił sobie mistrzostwo kierowców, i to jako najmłodszy zwycięzca w historii tej serii. W Silver Cup triumfowali zespół Madpanda Motorsport i Ezequiel Perez Companc (Argentyna), którzy w swoim debiutanckim sezonie zdobyli tytuły wśród kierowców i zespołów. Ponadto Mercedes-AMG ponownie wywalczył łączone tytuły mistrzowskie producentów w GT World Challenge Europe i GT World Challenge America – co potwierdza udaną koncepcję wyścigowego programu dla klientów, opartego na rywalizacji na całym świecie.

Mocna forma w ADAC GT Masters i na północnej pętli Nürburgringu

Najwyższe wyniki Mercedes-AMG Motorsport zanotował również w dwóch najsłynniejszych niemieckich seriach klasy GT. W ADAC GT Masters cztery startujące ekipy AMG Customer Racing odniosły po jednym zwycięstwie (DLV-Team Schütz Motorsport, HTP WINWARD Motorsport, Toksport WRTi Zakspeed BKK Mobil Oil Racing – każda w Mercedesie-AMG GT3). Żaden inny producent z siódemki rywalizującej w tegorocznym sezonie ADAC GT Masters nie miał na swoim koncie tylu triumfów.

W Nürburgring Endurance Series (dawniej: VLN Langstreckenmeisterschaft Nürburgring) zespoły wykorzystały swoje doświadczenia z poprzedniego sezonu. Oprócz dwóch wygranych w wyścigach nowo powstałej ekipy Mercedes-AMG Team HRT i czterech miejsc na podium w „generalce” dla Mercedes-AMG Team GetSpeed i Mercedes-AMG Team HRT AutoArena sukces odniósł zespół BLACK FALCON Team TEXTAR. Komplet pięciu klasowych zwycięstw sprawił, że Stephan Rösler (Niemcy) i Tristan Viidas (Estonia) wraz ze swoim Mercedesem-AMG GT4 #155 zapewnili sobie czołowe miejsce w końcowej klasyfikacji kategorii SP8T.

Również w najważniejszym wydarzeniu na północnej pętli – wyścigu ADAC TOTAL 24h – zespoły startujące Mercedesami-AMG GT3 pokazały sięz mocnej strony, ale ostatecznie nie zostały nagrodzone. Mimo że Maro Engel (Niemcy) zajął pole position, jedna z maszyn AMG w pierwszych godzinach wyścigu utrzymywała się na prowadzeniu, a szereg innych miał szanse na podium, w wymagających warunkach pogodowych zabrakło im szczęścia. Mercedes-AMG zajął jednak drugie miejsce, zaledwie o jeden punkt mniej do zwycięzcy, w połączonych rankingach producentów Nürburgring Endurance Series (NLS) i wyścigu ADAC TOTAL 24h.

Historyczne zwycięstwa w Azji

Podobnie jak w poprzednich latach także azjatyckie ekipy klientów AMG imponowały osiągnięciami. Po raz kolejny Mercedes-AMG Motorsport odniósł zwycięstwo na legendarnym torze ulicznym w Makau. W pucharze Macau GT Cup, ze względu na ograniczone możliwości podróżowania rozgrywanym jako substytut Pucharu Świata FIA GT, Ye Hongli (Chiny) z Toro Racing wywalczył piąte zwycięstwo maszyny GT3 z Affalterbach w Makau począwszy od 2014 r. Ekipa Toro Racing „błyszczała” również w mistrzostwach China Endurance Championship, w których zapewniła sobie tytuł. W japońskiej serii Super Taikyu zespół HIRIX Racing dokonał historycznego wyczynu: w wyścigu na torze Fuji świętował pierwsze zwycięstwo ewolucyjnej wersji Mercedesa-AMG GT3, oferowanej od 2020 r., w 24-godzinnym wyścigu.

Prywatne zespoły AMG rywalizują w wyścigach na symulatorach

Szereg zespołów prywatnych klientów Mercedes-AMG wykorzystał kilkumiesięczną przerwę wiosną 2020 r. na starty w wirtualnych seriach wyścigów – m.in. w Digital Nürburgring Endurance Series, SRO E-Sport GT Series, a także w GT World Challenge Asia Esports Championship i GT World Challenge America Esports Championship. Oprócz profesjonalnych zawodników ze świata e-sportu rywalizowali w nich kierowcy z „prawdziwego” świata motorsportu – co zapewniło tym ostatnim dodatkowe możliwości treningu w symulatorze. Profesjonaliści tacy jak Raffaele Marciello (Włochy)i Ezequiel Perez Companc uzyskali w e-sportowych wyzwaniach przyzwoite wyniki.

Wydłużone ramy czasowe klasyfikacji mistrzostw Customer Racing Championship

Z powodu niestandardowych warunków panujących w 2020 r. uroczystość zakończenia sezonu Mercedes-AMG Customer Racing wraz z ceremonią wręczenia nagród w ramach mistrzostw Customer Racing Championship musiała zostać odwołana. Po raz pierwszy od chwili, gdy zainicjowano ten wewnętrzny konkurs, z powodu niewystarczających możliwości startów nie uhonorowano żadnego zawodnika. Aby zapewnić wszystkim zespołomi kierowcom odpowiednie szanse na zdobycie punktów za udział w wyścigach, ramy czasowe klasyfikacji mistrzostw wydłużono o rok, do końca 2021 r.

„Pasja do dobra” kontynuowana w jubileuszowym roku

Od 2017 r. udział w wyścigach w ramach programu dla klientów AMG owocuje wsparciem Fundacji Laureus Sport for Good. Pod hasłem „Pasja do dobra” za każdy przejechany w wyścigach kilometr na konto tej międzynarodowej organizacji, która stara się pomagać dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji, trafia 1 euro. W ten sposób rodzina Mercedes-AMG Motorsport zebrała już ponad 240 000 euro, z czego w tym sezonie – 40 769 euro.

Stefan Wendl, szef programu Mercedes-AMG Customer Racing: „Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, by nasz jubileuszowy sezon był nieco mniej wymagający. Ale to sprawia, że jestem jeszcze bardziej dumny z zespołów naszych klientów. Wszystkie starały się jak najlepiej wykorzystać tę sytuację i mimo przeciwności ponownie zapisały na swoich kontach liczne osiągnięcia. Ponownie mogli przy tym polegać na najwyższej klasy samochodach i mieć nasze maksymalne wsparcie. Chciałbym również podziękować wszystkim odpowiedzialnym za wyścigi GT, którzy dzięki swojemu zaangażowaniui właściwym koncepcjom umożliwili organizowanie zmagań w bezpieczny sposób. Na 2021 rok ponownie postawiliśmy sobie ambitne cele. Mamy duże oczekiwania co do 24-godzinnych »maratonów« na torach Nürburgring i Spa-Francorchamps. Chcemy ponownie walczyć o tytuły w głównych międzynarodowych seriach. Z niecierpliwością czekamy też na przeorganizowane mistrzostwa DTM”.