Warszawa,
14
października
2021
|
13:59
Europe/Warsaw

Bilans szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience: ponad 30 000 km na torze!

Czwarty sezon szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy Mercedes-Benz Safety Experience dobiegł końca. W ciągu 3 miesięcy certyfikaty ukończenia szkoleń uzyskało łącznie blisko 800 osób, które miały okazję połączyć doskonalenie swojej techniki jazdy z testowaniem najnowszych modeli Mercedesa na zamkniętych torach. W tym czasie flota kilkunastu aut szkoleniowych przejechała po torze ponad 30 000 km. Uczestnicy „zaliczyli” około 15 000 awaryjnych hamowań oraz 8000 podsterownych poślizgów – a to tylko część imponującego bilansu treningów.

Już od kilku lat Mercedes-Benz organizuje w Polsce cykl szkoleń z serii Safety Experience. To kompleksowa oferta dla wszystkich, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności za kierownicą, nabrać dodatkowej pewności siebie i nauczyć się radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach, a przy okazji poznać bliżej najnowsze modele Mercedesa. Nad wszystkim czuwa kadra certyfikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem w motorsporcie. Treningi mają kompaktową, jednodniową formułę i odbywają się latem na kilku polskich torach wyścigowych.

Szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience koncentrują się na praktycznej prezentacji systemów wspomagających, które w ostatnich przeżywają intensywny rozwój. Współczesne samochody potrafią same hamować, przyspieszać, parkować, a nawet wesprzeć kierowcę w ominięciu przeszkody. Koncepcja szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience sprawia, że kierowcy mogą korzystać z tych systemów w pełni świadomie.

Intensywny dzień szkoleniowy obejmuje również tradycyjne wykłady i ćwiczenia z zakresu techniki bezpiecznej jazdy, począwszy od objaśnienia zasad dobierania właściwej pozycji za kierownicą oraz podstaw techniki hamowania i skrętu aż po ćwiczenia praktyczne na płycie poślizgowej z szarpakiem czy wprowadzanie auta w poślizg, nadsterowny i podsterowny.

Mercedes-Benz Safety Experience w liczbach

W sumie w treningach brało udział 16 samochodów, a ich precyzyjny monitoring pozwolił na sporządzenie szczegółowego bilansu szkoleń. W ciągu 3 miesięcy samochody przejeździły na torach 30 240 kilometrów – bardzo intensywnych, biorąc pod uwagę, że system PRE-SAFE, który napina pasy bezpieczeństwa w odpowiedzi na poważne ryzyko kolizji, zadziałał w tym czasie aż 21 312 razy. Auta 12 096 razy wjechały na szarpak i wpadły w 8064 podsterowne poślizgi. W trakcie wyczerpujących treningów zużyto 144 opony, a zużycie paliwa okazało się całkiem rozsądne: wyniosło 2890 litrów, co oznacza niespełna 9,6 l/100 km.

Przez 3 miesiące certyfikat ukończenia szkolenia odebrały 792 osoby. Aby w skupieniu i w dobrej formie uczestniczyć w zajęciach, łącznie uczestnicy wypili 1344 kawy, a w czasie przerwy lunchowej zjedli 56 tortów bezowo-malinowych. Dawka kalorii była jednak wręcz niezbędna – statystyki wskazują, że podczas jazdy torowej kierowca może spalać nawet ponad 500 kalorii na godzinę.

Szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience dostarczają wartościowych wskazówek i zapewniają bezcenne doświadczenie w dziedzinie bezpiecznego prowadzenia samochodu – ale to także świetnie spędzony czas, bo podczas zajęć nie brakuje adrenaliny i przyjemności z jazdy najnowszymi modelami Mercedesa. Kolejny sezon już za rok!