Stuttgart/Hangzhou,
01
kwietnia
2019
|
14:42
Europe/Warsaw

Daimler i Geely Holding ustanawiają globalną spółkę joint venture w celu rozwoju marki smart

Podsumowanie
  • Spółka joint venture pomiędzy Daimlerem a chińską spółką Geely w stosunku udziałów 50/50 w celu rozwoju i globalnej obsługi marki smart jako producenta wyłącznie samochodów elektrycznych

  • smart zyska wiedzę obydwu grup dotyczącą produkcji i projektowania.

  • Marka smart rozwinie się, aby sprostać zapotrzebowaniu na samochody elektryczne, których produkcja odbywać się będzie w Chinach

  • Nowe modele samochodów smart planowane od 2022 r. w ramach nowego w pełnielektrycznego produktu

28 marca 2019 r., Stuttgart (Niemcy); Hangzhou (Chiny). Daimler AG (Daimler) oraz Grupa Zhejiang Geely Holding (Geely Holding), będące niemiecką i chińską grupą motoryzacyjną, ogłosiły dziś utworzenie spółki joint venture o zasięgu światowym i proporcji udziałów 50/50, która stanie się właścicielem, operatorem, a także będzie odpowiadać za dalszy rozwój marki smart – pioniera wśród małych samochodów miejskich, jako lidera samochodów elektrycznych klasy premium.

Zgodnie z umową spółki joint venture, modele samochodu smart nowej generacji będą montowane w nowym specjalnie zbudowanym w tym celu zakładzie produkcyjnym samochodów elektrycznych w Chinach, a ich ogólnoświatowa sprzedaż rozpocznie się w 2022 r.

Dieter Zetsche, Prezes Zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz Cars, stwierdził: „Dla ponad 2,2 mln klientów, smart oznacza pioniera w domenie mobilności w mieście. W oparciu o ten sukces chcemy jeszcze bardziej ulepszyć tę markę wraz z Holdingiem Geely, który jest poważnym partnerem w segmencie samochodów elektrycznych. Wspólnie zaprojektujemy i opracujemy samochody elektryczne smart nowej generacji, łączące w sobie wysoką jakość produkcji oraz znane standardy bezpieczeństwa, w celu ich sprzedaży w Chinach i na całym świecie. W przyszłości chcemy współpracować z wszystkimi partnerami w celu utrzymania naszego sukcesu w Chinach i na całym świecie”. Mercedes-Benz oddzielnie wyprodukuje kompaktowy samochód elektryczny w zakładzie w Hambach, zachowując obecny poziom zatrudnienia i dokonując dalszych inwestycji w zakład.

Li Shufu, Prezes Geely Holding, dodał: „W pełni szanujemy wartość marki smart. Cieszy się ona wyjątkową popularnością i ma poważną wartość handlową. Geely Holding i Daimler cieszą się na wyzwanie związane z tym nowym ekscytującym projektem, dzięki któremu będziemy coraz bardziej naciskać na wprowadzenie produktów elektrycznych klasy premium, aby zapewnić naszym klientom lepsze doświadczenia związane z mobilnością. Jako równorzędni partnerzy będziemy promować markę smart na całym świecie; wykorzystamy nasze doświadczenie i kompetencje globalne w zarządzaniu marką, w aspekcie badań i rozwoju, produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw, jak i w innych obszarach. Synergie wynikające z tej współpracy będą prowadzić do wspólnych korzyści, a jednocześnie rozwiniemy technologie dla smarta, w tym dotyczące łączności, aby marka ta nadal była liderem branżowym podczas swojej poważnej transformacji”.

Zarząd nowej spółki odpowiedzialnej za markę smart będzie obejmować sześciu członków równorzędnie reprezentujących obydwie strony. Wśród przedstawicieli Daimler AG znajdą się Hubertus Troska, członek Zarządu Daimler AG ds. Wielkich Chin, Britta Seeger, członek Zarządu Daimler AG odpowiedzialna za Marketing i Sprzedaż Mercedes-Benz Cars, a także Markus Schafer, członek Zarządu Dywizji Mercedes-Benz Cars ds. Produkcji i Łańcucha Dostaw, a także wyznaczony członek Zarządu odpowiedzialny za Badania Grupy i Rozwój Mercedes-Benz Cars. Wśród przedstawicieli Grupy Geely w Zarządzie znajdą się Li Shufu, Prezes Zarządu Holdingu Geely, Prezes Geely Auto Group, An Conghui, a także Wiceprezes i Dyrektor Finansowy Holdingu Geely, Daniel Donghui Li.

Partnerzy uzgodnili, że styl samochodów smart nowej generacji zostanie opracowany przez światową sieć Mercedes-Benz Design, a od strony inżynierskiej pracować and nim będą światowe ośrodki inżynierskie Holdingu Geely. Produkcja ma być zlokalizowana w Chinach. W ramach programu opracowania samochodu planuje się również rozszerzenie portfela produktów smart na szybkorosnący segment B.

Przed uruchomieniem nowych modeli od roku 2022, Daimler będzie nadal produkować samochody smart obecnej generacji w swoim zakładzie w Hambach we Francji (smart EQ fortwo - dla dwojga) oraz w miejscowości Novo Mesto w Słowenii (smart EQ forfour- dla czworga).

Jednocześnie zakład w Hambach podejmie się dodatkowo nowych obowiązków w ramach sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Cars i będzie w przyszłości wytwarzać kompaktowy samochód elektryczny Mercedes-Benz pod nową marką produktową i technologiczną EQ. Mercedes-Benz inwestuje kwotę 500 mln EUR w zakład w Hambach, przy czym będzie korzystać z fachowej wiedzy swoich doświadczonych i zmotywowanych pracowników.

Spółka joint venture ma zostać sfinalizowana pod koniec 2019 r. Warunków finansowych spółki joint venture nie ujawniono.

Spółka joint venture jest drugim przedsięwzięciem po oddzielnej, ogłoszonej w zeszłym roku umowie pomiędzy Daimler Mobility Services a Geely Technology Group, w ramach której spółki uzgodniły współpracę nad nową usługą zamawiania usług transportu samochodowego w Chinach.