Stuttgart,
18
listopada
2019
|
16:14
Europe/Warsaw

Daimler wprowadza nową strukturę korporacyjną

Podsumowanie

 

  • Grupa Daimler obejmuje jednostkę dominującą i trzy spółki zależne
  • Większa koncentracja na klientach i wyższa sprawność w ramach Mercedes-Benz AG, Daimler Truck AG oraz Daimler Mobility AG
  • Daimler AG pozostaje jedyną spółką notowaną na giełdzie
  • Ola Källenius, prezes zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG: „Nasza nowa struktura sprawia, że będziemy bardziej skoncentrowani i konkurencyjni, tak aby – korzystając z naszej zrównoważonej strategii biznesowej – pomyślnie przeprowadzić transformację ku przyszłości mobilności. Kluczowym jest, abyśmy koncentrowali się na naszych klientach i inspirowali ich ekscytującymi, innowacyjnymi produktami oraz rozwiązaniami technicznymi”
  • Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG: „Pracujemy dla wszystkich, którzy utrzymują świat w ruchu. Możemy odnieść sukces tylko wtedy, gdy sprawimy, że sukces odniosą nasi klienci – i robimy to dzięki produktom, które łączą wymagania lokalnego rynku oraz nasze wiodące na światową skalę rozwiązania techniczne”
  • Franz Reiner, prezes zarządu Daimler Mobility AG: „Oferujemy naszym klientom niespotykane, elastyczne usługi z zakresu mobilności. Jako niezależny podmiot od wielu lat przyczyniamy się do sukcesu Grupy Daimler w ramach ścisłej współpracy z działami pojazdów. Ta biznesowa wolność jest niezwykle ważna dla transformacji, którą razem realizujemy”

Zgodnie z planem 1 listopada 2019 r. Grupa Daimler wdrożyła swoją nową strukturę korporacyjną. Rozdzielenie działalności w zakresie samochodów osobowych i dostawczych oraz samochodów ciężarowych i autobusów na dwie nowe spółki zależne weszło w życie z końcem października, równolegle z dokonaniem odpowiednich wpisów w rejestrze handlowym.

W ramach dominującej jednostki Daimler AG działają teraz trzy prawnie niezależne spółki akcyjne: Mercedes-Benz AG odpowiada za Mercedes-Benz Cars & Vans. Daimler Truck AG prowadzi wszystkie aktywności Daimler Trucks & Buses. Z kolei Daimler Financial Services, która jest prawnie niezależna od wielu lat, w lipcu została przemianowana na Daimler Mobility AG. Oprócz długoletniej działalności związanej z finansowaniem pojazdów i zarządzaniem flotą Daimler Mobility odpowiada za usługi mobilności. Dzięki trzem spółkom zależnym Daimler wzmacnia swoją koncentrację na kliencie i zwiększa sprawność całej Grupy. Daimler AG pozostaje jedyną spółką giełdową. Jako spółka dominująca, zatrudniająca około 6000 pracowników, będzie odpowiedzialna za funkcje zarządzania, strategii i kontroli, będzie też świadczyć usługi całej Grupie.

Mercedes-Benz AG i Daimler Truck AG to niemieckie spółki akcyjne podlegające współdecydowaniu z siedzibą w Stuttgarcie. Zgodnie z przepisami prawa rady nadzorcze obu spółek będą składały się z 20 członków: 10 reprezentujących akcjonariuszy i 10 reprezentujących pracowników.

Mercedes-Benz AG kontroluje globalną działalność Mercedes-Benz Cars i Mercedes-Benz Vans, zatrudniając na całym świecie około 175 000 pracowników. Mercedes-Benz AG koncentruje się na rozwoju, produkcji i sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych oraz na świadczeniu powiązanych z nimi usług. Mercedes-Benz AG jest jednym z największych producentów samochodów premium.

Ola Källenius, prezes zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG: „Dwa lata temu uruchomiliśmy Project Future (z ang. projekt przyszłość) – w ten sposób chcieliśmy zainicjować perspektywiczną transformację struktur Daimlera, z trzema niezależnymi podmiotami pod jednym szyldem. Nasza nowa struktura sprawia, że będziemy bardziej skoncentrowani i konkurencyjni, tak aby – korzystając z naszej zrównoważonej strategii biznesowej – pomyślnie przeprowadzić transformację ku przyszłości mobilności. Kluczowym jest, abyśmy koncentrowali się na naszych klientach i inspirowali ich ekscytującymi i innowacyjnymi produktami oraz rozwiązaniami technicznymi”.

Daimler Truck AG odpowiada za globalny biznes ciężarówek i autobusów. Produkty i usługi Daimler Trucks & Buses opracowuje, produkuje i sprzedaje około 100 000 pracowników na całym globie. Daimler Truck AG wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest największym producentem pojazdów użytkowych na świecie.

Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG: „Nasi klienci są w centrum wszystkiego, co robimy: pracujemy dla wszystkich, którzy utrzymują świat w ruchu. Możemy odnieść sukces tylko wtedy, gdy sprawimy, że sukces odniosą nasi klienci – i robimy to dzięki produktom łączącym wymagania lokalnego rynku i nasze wiodące na światową skalę rozwiązania techniczne”.

Daimler Mobility AG odpowiada za dział Daimler Mobility, z 13 000 pracowników zatrudnionymi na całym świecie, i działa na rzecz całej Grupy Daimler jako dostawca usług finansowych, leasingowych, ubezpieczeniowych oraz z dziedziny zarządzania flotą. Już teraz na całym świecie Daimler Mobility finansuje i wynajmuje co drugi pojazd pochodzący od Daimler AG – i planuje dalsze zwiększanie tego odsetka.

Franz Reiner, prezes zarządu Daimler Mobility AG: „Oferujemy naszym klientom niespotykane, elastyczne usługi z zakresu mobilności. Jako niezależny podmiot od wielu lat przyczyniamy się do sukcesu Grupy Daimler w ramach ścisłej współpracy z działami pojazdów. Ta biznesowa wolność jest niezwykle ważna dla transformacji, którą razem realizujemy”.

Informacje na temat Project Future, czyli projektu „Przyszłość”

Koncern Daimler poświęcił 2 lata na intensywnie przygotowania do wprowadzenia nowej struktury i przydzielił cały światowy biznes różnym działom. W październiku 2017 r. ruszyły pierwsze działania przygotowawcze, mające na celu połączenie działalności w zakresie samochodów i aut dostawczych oraz ciężarówek i autobusów w ramach dwóch prawnie niezależnych podmiotów. Po najbardziej kompleksowej analizie (z ang. due diligence) w historii spółki w lipcu 2018 r. zarząd i rada nadzorcza Daimler AG zatwierdziły nową strukturę Grupy. Wymagany dla nowej struktury podział na niezależne spółki został zatwierdzony przez akcjonariuszy podczas ich corocznego zebrania w maju 2019 r. przytłaczającą większością 99,75% głosów. Z nielicznymi wyjątkami około 130 000 pracowników zostało przeniesionych do dwóch nowych firm – Mercedes-Benz AG i Daimler Truck AG – w ramach prawnie uregulowanego przeniesienia działalności. Pracownicy ci mają zagwarantowane bezpieczeństwo pracy do końca 2029 r. (zgodnie z zapisami dokumentu „Zabezpieczenie przyszłości 2030”).