Warszawa,
29
grudnia
2021
|
14:21
Europe/Warsaw

„Elektryzujący rekord” – nowy odcinek podkastu „Pół godziny z gwiazdą” i nowa prowadząca

Można już wysłuchać najnowszego wydania podkastu Mercedes-Benz „Pół godziny z gwiazdą”. Tematem odcinka jest rekord Polski w kategorii największego dystansu pokonanego samochodem elektrycznym w ciągu 24 godzin – ustanowił go Mercedes EQS, który w ciągu doby przejechał 2185 km. W audycji goszczą kierowcy, którzy poprowadzili EQS-a do tego wyczynu: Dagmara Kowalska, dziennikarka i prezenterka radiowa, oraz Norbert Cała, dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami i autor audycji TechLove. Nową prowadzącą cykl podkastów „Pół godziny z gwiazdą” została Marta Grzywacz, dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna oraz publicystka historyczna.

Daleka podróż, śmiały cel – Dagmara Kowalska i Norbert Cała postanowili sprawdzić, czy elektryczną limuzyną Mercedesa uda się dojechać do Stuttgartu i wrócić do Warszawy w ciągu 24 godzin, jadąc w normalnym ruchu, bez rezygnowania z funkcji komfortu. Posłużył im do tego EQS 580 4MATIC o mocy 523 KM, czyli odpowiednik Klasy S w świecie elektrycznych modeli Mercedes-EQ. To pierwsza luksusowa limuzyna na rynku, łącząca innowacyjne udogodnienia znane z najnowszej „eski” z atutami napędu elektrycznego: wyśmienitymi osiągami oraz lokalnie bezemisyjną jazdą. Swoją imponująca efektywność EQS zawdzięcza między innymi rewelacyjnej aerodynamice (współczynnik oporu powietrza od 0,20) – to zasługa jego zjawiskowej stylizacji z łukowatą linią dachu.

Przygotowując się do wyprawy, goście podkastu musieli zdecydować, czy jechać wolniej i rzadziej ładować akumulator pojazdu, czy też podróżować szybciej, lecz za cenę częstszych postojów na ładowanie. Założenia wyprawy – by poruszać się możliwie „normalnie”, z dopuszczalnymi prędkościami – skłoniły ich do wyboru drugiego scenariusza. EQS oferuje zresztą wyśmienite parametry ładowania: na odpowiednich stacjach ładowania prądem stałym (DC) można „tankować” go z mocą nawet 200 kW. W praktyce oznacza to, że napełnienie baterii do poziomu 80%, optymalnego podczas podróży w trasie z uwagi na prędkość ładowania oraz dbałość o akumulator, zajmowało około 20 minut – w sam raz na rozprostowanie kości, odświeżenie się, zakupy czy spożycie posiłku.

Bohaterowie audycji docenili komfort, jaki panuje na pokładzie EQS-a, w tym fotele z masażem, oraz przejrzysty, intuicyjny w obsłudze kokpit MBUX Hyperscreen, który wygląda jak jeden wielki ekran. W obniżeniu zużycia prądu pomogła inteligentna automatyczna rekuperacja, która bierze pod uwagę nie tylko odległość od poprzedzającego pojazdu, ale i szereg innych czynników, m.in. ukształtowanie terenu oraz przebieg trasy.

Do Stuttgartu ekipa dojechała zgodnie z planem, po 12 godzinach jazdy. Niestety, w drodze powrotnej pojawiły się problemy: niekorzystne warunki pogodowe i ogromne korki w okolicy Wrocławia poważnie opóźniły tempo podróży. W rezultacie 24 godziny po rozpoczęciu wyprawy biały EQS znajdował się jeszcze 140 km od Warszawy. Założonego celu nie udało się osiągnąć, ale dystans pokonany w ciągu doby – 2185 km – i tak wystarczył do pobicia rekordu Polski w kategorii „Największy dystans pokonany samochodem elektrycznym w ciągu 24 godzin”.

Nowy odcinek po raz pierwszy poprowadzi Marta Grzywacz - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, autorka setek wywiadów z ludźmi nauki i kultury oraz publicystka historyczna. Pracowała m.in. w TVP, radiu Eska i RMF FM. Od 2012 roku związana z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweekiem”. Autorka książek historycznych, nauczyciel akademicki na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Humanistycznego SWPS w Warszawie i lektorka audiobooków. 

Kolejnymi szczegółami wyprawy oraz wrażeniami z jazdy EQS-em Dagmara i Norbert dzielą się w najnowszym odcinku „Pół godziny z gwiazdą”, dostępnym już pod adresami:

Soundcloud

https://soundcloud.com/polgodzinyzgwiazda/12-elektryzujacy-rekord

Spotify

https://open.spotify.com/episode/7fSF17YHG9fdKn972L4mzN?si=vm6ekKp7S6GbikyArK-3lA

Apple Podcasts

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/12-elektryzuj%C4%85cy-rekord/id1491733124?i=1000546322382

Podkasty są dziś cenionym formatem informacyjnym i rozrywkowym. W odpowiedzi na ich popularność Mercedes-Benz Polska nagrywa swój autorski cykl podkastów dla fanów motoryzacji i nie tylko pod tytułem „Pół godziny z gwiazdą”. W każdym odcinku prowadzący audycję spotyka się z ciekawymi gośćmi – specjalistami w swoich dziedzinach, by porozmawiać o Mercedesie, o pasjach i trendach, a także o wyzwaniach współczesnego świata.