Warszawa,
06
czerwca
2019
|
11:58
Europe/Warsaw

eVito w Stołecznej Estradzie

Podsumowanie

3 czerwca 2019 roku rozpoczął się trzymiesięczny test pojazdu Mercedes-Benz eVito w Stołecznej Estradzie. Elektryczny van będzie obsługiwał imprezy masowe w Warszawie.

Warszawski ratusz stawia na ekologię i czyste powietrze w stolicy. Jednym z kroków w tym kierunku jest decyzja o wzięciu udziału w długoterminowym teście w pełni elektrycznego pojazdu Mercedes-Benz eVito. Do takiego testu władze stolicy zostały zaproszone w ramach projektu Lighthouse Customers prowadzonego przez Daimler AG. Projekt ma na celu włączenie kluczowych użytkowników pojazdów Mercedes-Benz do udziału w procesie tworzenia i udoskonalania rozwiązań dla flot elektrycznych. Wybrani na poziomie centrali klienci z całej Europy testują eVito w codziennej eksploatacji. Przekazany oficjalnie 3 czerwca na ręce Wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego Mercedes-Benz eVito będzie jeździł w Stołecznej Estradzie, samorządowej instytucji kultury, przez całe wakacje, aż do września. Do jego zadań będzie należała m.in. obsługa imprez masowych organizowanych przez Stołeczną Estradę, takich jak Eco Piknik, Warszawskie Wianki i multimedialne pokazy w Parku Fontann nad Wisłą.

– Ekorozwiązania są codzienną praktyką w stolicy. Walcząc o klimat i czyste powietrze m.in. sadzimy drzewa, rezygnujemy z używania plastikowych naczyń czy wymieniamy flotę pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego – mówi Michal Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Dziś rozpoczynamy kolejny pilotażowy projekt zawiązany z „zieloną” mobilnością. Bezemisyjny van będzie wspierał w działaniach Stołeczną Estradę. W ciągu kilkunastu tygodni testów będziemy obserwować, jak pojazdy sprawdzają się w obsłudze miejskich wydarzeń.

W imieniu Stołecznej Estrady kluczyk do eVito odebrał jej dyrektor Andrzej Matusiak

– Przygotowując koncerty i wydarzenia kulturalne w tak wyjątkowych miejscach jak np. Łazienki Królewskie czy Stare Miasto, staramy się poruszać bardzo dyskretnie. Ze względu na specyfikę naszej pracy elektromobilność jest więc idealnym rozwiązaniem. Chcielibyśmy ją jak najszybciej zastosować podczas organizacji największych imprez w Warszawie – powiedział Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

– Bardzo się cieszymy, że miasto Warszawa przyjęło nasze zaproszenie do udziału w teście – powiedział z kolei René Achinger, dyrektor zarządzający Mercedes-Benz Vans, przekazując samochód. – Nasza strategia eDrive@VANs zakłada szybki rozwój pełnej gamy pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz Vans. Aby stało się to możliwe, niezbędne są testy, przeprowadzane przez klientów w warunkach normalnej, codziennej eksploatacji. W ten sposób możemy osiągnąć cel, jakim jest komercyjnie opłacalna oferta flot elektrycznych – tak bardzo potrzebna w szybko rozrastających się aglomeracjach. W warunkach miejskich, przy dużym zanieczyszczeniu powietrza i poziomie hałasu, elektryczne pojazdy istotnie poprawiają jakość życia mieszkańców. Dlatego cieszę się bardzo, że to właśnie eVito będzie cichym towarzyszem wydarzeń organizowanych dla mieszkańców Warszawy i jestem przekonany, że spełni wszystkie pokładane w nim nadzieje.

Wraz z pojazdem przekazana została również ścienna ładowarka WallBox Mercedes-Benz.

Na miarę potrzeb

eVito wyposażony jest w akumulator o pojemności 41,4 kWh, co daje zasięg około 150 kilometrów. W mieści wystarcza to bez problemu do realizacji różnego rodzaju zadań transportowych. Akumulator można w pełni naładować w ciągu około 6 godzin, a moc 84 kW i moment obrotowy do 300 Nm zapewnia dynamiczną jazdę. Maksymalna prędkość to 120 km/h.

eVito przekazane do użytkowania Stołecznej Estradzie ma całkowitą długość wynoszącą 5140 mm, maksymalną ładowność użytkową 1073 kg i maksymalną objętość 6,6 m3. Instalacja akumulatora pod pojazdem umożliwia nieograniczone użytkowanie całej przestrzeni ładunkowej, co pozwoli przewozić potrzebny podczas imprez sprzęt. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita wynosi 3200 kg.

eVito jest pierwszym zelektryfikowanym modelem z gamy samochodów dostawczych marki Mercedes-Benz. Długoterminowym celem strategii eDrive@VANs koncernu Daimler jest wyposażenie w napędy elektryczne wszystkich pojazdów dostawczych z gwiazdą.