Warszawa,
05
grudnia
2019
|
12:12
Europe/Warsaw

Konkurs Fabryka Roku rozstrzygnięty. Jaworska fabryka Mercedesa z trzema nagrodami!

W ósmej edycji konkursu Fabryka Roku, organizowanego przez magazyny Inżynieria i Utrzymanie Ruchu i Control Engineering Polska, fabryka produkcji silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze zwyciężyła w trzech kategoriach: Innowacyjna Fabryka, Najlepsza fabryka w branży motoryzacyjnej oraz w kategorii Zielona Fabryka (ex aequo z fabryką Famed Żywiec). Konkurs Fabryka Roku promuje zakłady produkcyjne, które są liderami wprowadzenia najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w Polsce, w obszarach takich jak: automatyzacja produkcji, utrzymanie ruchu, systemy IT wspomagające produkcję, Przemysł 4.0 i ekologia.

- Nagrody dla naszej fabryki to dowód na to, że można w Polsce zbudować fabrykę opartą na najwyższych światowych standardach. Postawiliśmy na technologie, które optymalizują efektywność operacyjną, a równocześnie pozwalają zachować jakość produktu, bezpieczeństwo pracowników i są przyjazne dla środowiska, czyli neutralne pod względem emisji CO2. Fabryka w Jaworze jest pierwszą w sieci produkcji Mercedes-Benz (i pierwszą Polsce) napędzaną w całości energią odnawialną - powiedziała Ewa Łabno-Falęcka odbierając nagrody podczas uroczystej gali.

Jaworska fabryka zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach – Innowacyjna Fabryka, w której wyróżniane są unikalne sposoby wykorzystania najnowszych technologii w procesach operacyjnychi produkcyjnych; w kategorii Branża Motoryzacyjna, oceniającej producentów przemysłu samochodowego oraz kategorii Zielona Fabryka, w której doceniane są firmy wdrażające przyjazne dla środowiska rozwiązania m.in. w obszarach efektywności energetycznej i gospodarki odpadami.

Do tegorocznej edycji konkursu Fabryka Roku zgłoszono 60 fabryk, które niezależne jury oceniało w 18 kategoriach. Wyniki plebiscytu ogłoszono 4 grudnia 2019 r. podczas uroczystej gali w Warszawie.

Innowacyjnie, bezpiecznie i ekologicznie

Polska fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze to połączenie najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0”. Zastosowane rozwiązania obejmują m.in: automatyzację i robotykę, e-learning (wirtualną rzeczywistość), Internet rzeczy, dane w chmurze, inteligentne systemy (smart systems). W procesie produkcji stosowany jest m.in. system zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym oraz cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. Do transportu materiałów wykorzystywane są zdalne systemy, których status można na bieżąco rejestrować i śledzić za pomocą komunikacji bezprzewodowej RFID (Radio Frequency Identification).

Zakład oprócz innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji, jest liderem w zakresie ekologii: energia elektryczna i cieplna pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych (wiatru i biomasa). Fabryka wypracowuje i wdraża najlepsze z możliwych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa, opierając się zarówno na obowiązującym prawie, wiedzy i doświadczeniu zawodowym, jak i standardach Daimlera. Nacisk na ergonomię pozawala tworzyć nie tylko bezpieczne, ale i efektywne miejsca pracy.