Warszawa,
18
listopada
2019
|
12:17
Europe/Warsaw

„Królowa” wyjechała do Orońska

Rzeźba Maurycego Gomulickiego pn. „The Queen” żegna się z warszawskim salonem Mercedes-Benz. Firma postanowiła wypożyczyć cenne dzieło sztuki Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. „Królową” w ogrodzie w Orońsku będzie można oglądać do 1 września 2024 roku.

„Królowa” to rzeźba zaprojektowana w 2013 roku przez Maurycego Gomulickiego dla Stacji Mercedes na warszawskim Powiślu. Trzymetrowa forma, która swoim kształtem nawiązuje do szachowej królowej, wypełniała przestrzeń parkową otaczającą pawilon Stacji. Po zakończeniu projektu Stacja Mercedes, „Królowa” zyskała nowe miejsce w warszawskim salonie Mercedesa przy ulicy Gottlieba Daimlera 1.

Majestatyczna figura szachowa została wykonana z tworzywa sztucznego, które pomalowano lakierem samochodowym – w ten sposób Artysta nawiązywał do zleceniodawcy pracy. „Rzeźba Maurycego Gomulickiego była pierwszą zamówioną pracą w ramach programu artystycznego Stacji Mercedes. Byliśmy pod wrażeniem zarówno pomysłu jak i wykonania: zmienia barwy i odcienie w zależności od kąta padania światła i kąta patrzenia widza. Po 4 sezonach Stacji Mercedes na Powiślu, rzeźba stanęła w salonie. Kiedy Dorota Monkiewicz z Centrum Rzeźby Polskiej zapytała o możliwość użyczenia pracy (Orońsko nie ma w swoich zbiorach Maurycego Gomulickiego), od razu się zgodziliśmy. Cieszę się bardzo, że „Królowa” znalazła nowe, tak prestiżowe miejsce” – mówi Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska.

Centrum Rzeźby Polskiej to jedyne takie miejsce w Polsce. Oferuje przestrzeń wystawienniczą, warsztaty rzeźbiarskie, ma kolekcję polskiej rzeźby, ośrodek dokumentacji artystycznej oraz bibliotekę. W Parku Rzeźby należącym do kompleksu eksponowane są prace Magdaleny Abakanowicz, Tony Cragga, Krzysztofa Bednarskiego czy Macieja Szańkowskiego. „Królowa” dołączy więc do doborowego grona. Oficjalna prezentacja rzeźby odbyła się 14 listopada podczas międzynarodowej konferencji pn. „Rzeźba dzisiaj 4: Anty-pomnik: nietradycyjne formy upamiętniania”. „Królową” będzie można odwiedzać w Parku Rzeźb do 1 września 2024 roku.

Użyczenie rzeźby do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to kontynuacja działań firmy Mercedes-Benz w obszarze szerzenia zainteresowania sztuką. Tylko w tym roku marka wsparła publikację książki pt. „Sztuka dla biznesu. Wspieranie kreatywności w organizacji” (PWN, 2019) oraz wystawę fotograficzną „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”. Jest partnerem festiwalu filmowego T-Mobile-Nowe Horyzonty we Wrocławiu, wspiera ambitne produkcje filmowe, wydarzenia muzyczne, a także wystawy sztuki nowoczesnej.