Stuttgart/ Santa Clara,
30
czerwca
2020
|
13:54
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz i NVIDIA opracują programowalną architekturę obliczeniową na potrzeby funkcji zautomatyzowanej jazdy w przyszłej flocie samochodów

Liderzy branży motoryzacyjnej i komputerowej zamierzają połączyć siły i wprowadzić kolejną generację floty pojazdów Mercedesa z możliwością zdalnej aktualizacji oprogramowania, funkcjami sztucznej inteligencji i możliwościami jazdy autonomicznej.

Mercedes-Benz, jeden z największych producentów aut segmentu premium, oraz NVIDIA, światowy lider w dziedzinie akceleracji obliczeń, planują nawiązać współpracę celem stworzenia rewolucyjnego, samochodowego systemu obliczeniowego w pojazdach oraz infrastruktury obliczeniowej korzystającej ze sztucznej inteligencji (AI). Począwszy od 2024 r., będzie on wprowadzany w nowej generacji floty pojazdów Mercedesa, pozwalając na aktualizację funkcji zautomatyzowanej jazdy.

W ramach współpracy firmy planują opracować najbardziej wyrafinowaną i zaawansowaną architekturę obliczeniową, jaką kiedykolwiek wdrożono w samochodzie.

Nowa, programowalna architektura powstanie na platformie NVIDIA DRIVETM i będzie standardem w nowej generacji modeli Mercedes-Benz, pozwalając na wprowadzenie najnowocześniejszych funkcji zautomatyzowanej jazdy. Głównym z nich będzie możliwość zautomatyzowania jazdy regularnymi trasami, z adresu do adresu. Ponadto w przyszłości pojawi się wiele zastosowań z obszaru bezpieczeństwa i komfortu. Przez cały okres eksploatacji auta klienci będą mogli kupować i dodawać funkcje, aplikacje oraz usługi subskrypcji za pośrednictwem zdalnych aktualizacji oprogramowania.

Ola Källenius, prezes zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG, powiedział: „Cieszymy się, że możemy poszerzyć naszą współpracę z NVIDIĄ. Nowa platforma stanie się efektywnym, scentralizowanym, programowalnym systemem, który znajdzie zastosowanie w przyszłych modelach Mercedes-Benz. Architektura obliczeniowa NVIDIA korzystająca ze sztucznej inteligencji pomoże usprawnić naszą podróż w kierunku autonomicznej jazdy. Nowe funkcje i aktualizacje będą pobierane z chmury, co w przypadku wszystkich klientów Mercedes-Benz poprawi bezpieczeństwo, podniesie wartość i zwiększy radość z posiadania samochodu”.

Nowa architektura obliczeniowa

Funkcje jazdy zautomatyzowanej w przyszłych samochodach Mercedes-Benz będą obsługiwane przez nową platformę firmy NVIDIA – DRIVE. Układ scalony typu SoC o nazwie Orin bazuje na ogłoszonej niedawno superarchitekturze obliczeniowej NVIDIA Ampere. Platforma NVIDIA DRIVE obejmuje pełen pakiet oprogramowania przeznaczony do opartych na sztucznej inteligencji zastosowań w obszarze zautomatyzowanej jazdy. NVIDIA i Mercedes-Benz wspólnie opracują sztuczną inteligencję i aplikacje dla zautomatyzowanych pojazdów, obejmujących poziomy SAE 2 i 3, a także funkcje zautomatyzowanego parkowania (do poziomu 4).

Najnowocześniejsze możliwości nowego systemu zostaną wykorzystane z maksymalnym naciskiem na bezpieczeństwo. W miarę rozwoju technologii i ram prawnych możliwe będą bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania każdego samochodu i wzbogacanie go o nowe funkcje zautomatyzowanej jazdy. Dostępne będą również nowe rozwiązania z zakresu komfortu oraz bezpieczeństwa.