Warszawa,
21
kwietnia
2023
|
11:06
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz Polska: niech Dzień Ziemi trwa przez cały rok

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. O nasz wspólny dom i jego przyszłość warto dbać jednak przez okrągły rok. To świadomość na stałe wpisana w biznesową i społeczną strategię Mercedes-Benz Polska. Liczy się każde działanie – na kondycję Naszej Planety wpływają nasze postawy oraz codzienne, nawet z pozoru błahe działania. Polski oddział producenta luksusowych samochodów aktywnie wdraża projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju, takie jak prowadzenie pasieki czy instalacja fotowoltaiczna na dachu głównej siedziby firmy w Warszawie. Inicjatywy z zakresu infrastruktury uzupełnia praca u podstaw, czyli edukacja oraz zmiana przyzwyczajeń wśród pracowników. Ostatnio zespół Mercedes-Benz Polska z własnej inicjatywy przystąpił do projektu „Las na zawsze” i samodzielnie zasadził bioróżnorodny las, który przetrwa całe pokolenia.

Mercedes-Benz przyjmuje społeczną i ekologiczną odpowiedzialność biznesu, traktując ją jako jeden z filarów swojej strategii rozwoju. Obok działań prowadzonych na wielką skalę, takich jak neutralna dla klimatu produkcja, recykling akumulatorów czy surowe wymogi wobec dostawców, producent spod znaku trójramiennej gwiazdy dba o proekologiczne nastawienie pracowników i wdraża środki z zakresu zrównoważonego rozwoju także w skali lokalnej – zgodnie z hasłami „liczy się każde działanie” oraz „Dzień Ziemi każdego dnia”, którym w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi #liczysiękażdedziałanie i #earthdayeveryday, a także #weinvestinourplanet.

Mercedes-Benz Polska od kilku lat konsekwentnie zmienia swoje otoczenie biznesowe poprzez szereg różnorodnych inicjatyw. Należy do nich certyfikat ekologicznego budownictwa BREEAM dla warszawskiej siedziby firmy przy ulicy Gottlieba Daimlera 1. Obiekt otrzymał ocenę bardzo dobrą zarówno w kategoriach wydajności, jak i zarządzania. Oznacza to, że osiąga wysokie oceny w obszarach m.in. wykorzystywania i oszczędzania wody oraz energii, recyklingu, adaptacji do zmian klimatu czy trwałości i odporności. Certyfikat potwierdza, że wykorzystywane tu rozwiązania charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną – z korzyścią dla środowiska oraz użytkowników.

Na szczególną uwagę zasługuje dach budynku – zielony dosłownie i w przenośni. Jego istotną część pokrywa starannie pielęgnowana roślinność. Już od kilku lat swoje miejsce ma tam również pasieka pszczół, która pomaga zapobiegać spadkowi populacji tych nieocenionych owadów i zwiększać świadomość pracowników oraz klientów na temat zachodzących zmian klimatycznych. Jest też słodki skutek uboczny – jak dotąd pasieka przyniosła ponad 3000 słoików miodu.

Certyfikat BREEAM przyznaje się na określony okres (3 lata), po którym budynek podlega powtórnemu audytowi. Takie warunki stwarzają przestrzeń do konsekwentnej poprawy jakości nieruchomości i dalszej minimalizacji jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Również z tego względu Mercedes-Benz Polska nie przestaje poszukiwać kolejnych pól poprawy śladu węglowego. Tylko w ciągu minionych kilku dni w budynku zainstalowano czujniki ruchu w toaletach. Wejście do toalety powoduje włączenie światła, które po jej opuszczeniu automatycznie gaśnie. To jedno z wielu rozwiązań pozwalających oszczędzać energię. W ostatnich latach budynek wyposażono w energooszczędne LED-owe oświetlenie oraz nowoczesne klimatyzatory.

Już niebawem, w czerwcu, w siedzibie Mercedes-Benz Polska przy Daimlera 1 zostanie uruchomiona nowa instalacja fotowoltaiczna o mocy blisko 100 kWp, składająca się z 266 modułów o łącznej powierzchni około 517 metrów kwadratowych. Z kolei w trzecim kwartale br. do użytku trafi zbiornik wody deszczowej o pojemności około 100 metrów sześciennych, przeznaczony do obsługi ręcznej myjni w serwisie.

Co najważniejsze, proekologiczną postawę przejawiają sami pracownicy Mercedes-Benz Polska. Wielu z nich dostrzegło, że segregację śmieci, unikanie jednorazowych opakowań i używanie wody z kranu można z powodzeniem przenieść na domowy grunt. Niedawno firmowy zespół z własnej inicjatywy przystąpił do projektu „Las na zawsze” i samodzielnie zasadził las. Łącznie na powierzchni 1 ha posadzono 1886 drzew różnych gatunków, tak aby stworzyć bioróżnorodny las, który przetrwa całe pokolenia. Dbanie o lasy jest jedną z najprostszych form wspierania natury w jej zdolności do samoregeneracji, a akcja własnoręcznego sadzenia drzew okazała się dla pracowników ciekawym, inspirującym doświadczeniem.

Mercedes-Benz Polska docenia wagę drobnych gestów na rzecz ograniczania emisji – dlatego w sobotę 22 kwietnia, jak co roku, dla symbolicznego uczczenia Dnia Ziemi na budynku warszawskiej centrali po zmroku nie zostanie uruchomione oświetlenie symboli marki. Zaś w przeddzień święta Ziemi pracownicy Mercedes-Benz otrzymali nasiona kwiatów miododajnych do zasadzenia w ogródkach i na balkonach.

Dzień Ziemi (ang. Earth Day) to największe ekologiczne święto świata, obchodzone co roku właśnie 22 kwietnia. Po raz pierwszy odbyło się w 1970 r. Dodatkowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety, promowania proekologicznych postaw, budowania wspólnej odpowiedzialności i uświadamianie zagrożeń związanych z działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi. Każdego roku Dzień Ziemi koncentruje się na innej tematyce. Hasłem ubiegłorocznej edycji było „Inwestujmy w naszą planetę”, a w tym roku to „Ziemia na krawędzi”.

Zobacz jak pracownicy Mercedes-Benz Polska sadzili las: Mercedes-Benz Polska posadził swój Las Na Zawsze - YouTube