Warszawa,
17
lutego
2023
|
08:00
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz Polska partnerem kampanii edukacyjnej dotyczącej recyklingu zużytych baterii i elektroniki

Polski oddział Mercedes-Benz partneruje akcji edukacyjnej „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz!”, która upowszechnia wiedzę na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytymi bateriami i akumulatorami. Kampanii towarzyszy konkurs zachęcający placówki oświatowe, wychowawcze oraz terapeutyczne  do aktywnego włączenia się w rozwijanie świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez zbieranie elektrośmieci i baterii.

W roku szkolnym 2022/23 odbywa się już dziewiąta edycja kampanii edukacyjnej „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz!”. W ramach akcji placówki oświatowe zachęcają do zbierania zużytego sprzętu i baterii, czyli tzw. elektrośmieci, które stanowią odpady i mogą być szkodliwe dla ludzi oraz środowiska. W ten sposób każdy ma wpływ na tworzenie gospodarki o zamkniętym obiegu – jeśli elektrośmieci trafią do recyklingu, odzyskane zostaną cenne surowce. Zasada nr 1: nie można wyrzucać zużytego sprzętu elektronicznego oraz wyczerpanych baterii łącznie z innymi odpadami. Dotyczy to urządzeń elektrycznych i elektronicznych, wszystkich przedmiotów z symbolem przekreślonego kosza na śmieci, a także zużytych baterii oraz akumulatorów.

Zachęcając do zbierania elektrośmieci, placówki oświatowe angażują się w działalność ekologiczną, a przy okazji biorą udział w konkursie z nagrodami, takimi jak sprzęt elektroniczny i sportowy, książki, zabawki, drukarki 3D oraz minikomputery. Środki na nagrody są uzależnione od masy zebranych i przekazanych do recyklingu elektrośmieci. Dla najbardziej zaangażowanych placówek przewidziano nagrody specjalne na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim.

W kampanii mogą brać udział wszystkie placówki oświatowe, wychowawcze i terapeutyczne z terenu Polski – nie tylko szkoły, ale również biblioteki, uczelnie wyższe, warsztaty terapii zajęciowej, internaty, kluby sportowe czy akademiki. Do akcji można przystąpić do 30 czerwca 2023 r., rejestrując placówkę pod adresem konkurs.enviropol.pl. Obecnie w projekcie uczestniczy już 300 placówek, a każdego dnia włączają się kolejne. Jeśli Twoja szkoła lub szkoła Twojego dziecka jeszcze nie uczestniczy w projekcie - pora to zmienić. Należy zgłosić do konkursu, zorganizować zbiórkę, zaangażować społeczność, rodzinę, znajomych – zrobić zbiórkę, zgłosić odbiór i patrzeć, jak elektrośmieci jadą do recyklingu. I najprzyjemniejsze - zamówić nagrody.  

W trakcie kampanii zbierane są wszystkie baterie i akumulatory przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych (bez akumulatorów samochodowych i przemysłowych), a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. lodówki, pralki, zmywarki, telewizory, monitory, odkurzacze, kuchenki, komputery i akcesoria oraz artykuły oświetleniowe – w skrócie, każde urządzanie, które do działania potrzebuje prądu z gniazdka lub z baterii. Zbieraniu podlega kompletny sprzęt, nie zdemontowany. W ubiegłorocznej edycji programu najaktywniejsza placówka zebrała i przekazała do recyklingu 14 278 kg elektrośmieci.

W ramach partnerstwa także Mercedes-Benz Polska przeprowadzi akcję edukacyjną wśród swoich pracowników – zorganizuje dla nich specjalne szkolenie, które zapewni im szereg przydatnych informacji i zbuduje większą świadomość na temat recyklingu oraz poprawnego składowania elektrośmieci, baterii i akumulatorów.

Mercedes-Benz Polska jest partnerem akcji edukacyjnej „Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz!” w ramach obowiązku ustawowego, z tytułu wprowadzania na rynek baterii przenośnych, akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych oraz baterii przemysłowych do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Kampanię przeprowadza polski oddział firmy Asekol PL (organizacja odzysku Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) wraz z zakładem przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ENVIROPOL PL, którzy zapewniają placówkom pojemniki na baterie, odbiór zebranych elektrośmieci oraz korzyści w postaci środków na pomoce szkolne.