Warszawa,
08
marca
2023
|
15:39
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive partnerem innowacyjnej technologii wczesnego wykrywania raka piersi, stworzonej przez Polaków

8 marca, w Dniu Kobiet, Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive ogłasza swoje oficjalne partnerstwo z krakowskim start-upem AILIS w ramach badań klinicznych nowej, przełomowej technologii wczesnego wykrywania raka piersi, która może uratować życie milionom kobiet. Mercedes łączy z AILIS nie tylko kobiece imię, ale przede wszystkim technologia przeznaczona między innymi dla kobiet i współtworzona przez kobiety.

Spośród wszystkich nowotworów złośliwych to właśnie rak piersi najliczniej atakuje kobiety na całym świecie. Jest on również drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet (dane WHO i OECD). Szansę wyleczenia zwiększa wykrycie raka piersi w początkowej fazie rozwoju, jednak na świecie nie było dotąd skutecznego sposobu na wczesną diagnozę tego nowotworu, szczególnie u młodych kobiet. Stosowana u nich ultrasonografia daje wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich, co skutkuje poddawaniem pacjentek niepotrzebnym biopsjom, a u kobiet po 40. roku życia występują trudności w dostrzeżeniu zmian nowotworowych podczas badań przesiewowych.

Technologia AILIS przynosi rozwiązanie tych problemów i pozwala praktycznie natychmiast wykryć najmniejsze oznaki nowotworu piersi oraz oszacować ryzyko rozwoju choroby. Krakowianin Michał Matuszewski, pomysłodawca i inicjator badań nad nową metodą, przed kilku laty zaangażował do współpracy wybitnych naukowców m.in. z ośrodka CERN pod Genewą, z Politechniki Gdańskiej, Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, ekspertów od inżynierii biomedycznej, lekarzy onkologów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (jednostki Breast Unit – centra leczenia chorób piersi), a także znakomitych polskich programistów. Wspólnymi siłami stworzono system monitorowania stanu zdrowia piersi AILIS. Wykorzystując sieci neuronowe sztucznej inteligencji, rozwiązania telemedyczne oraz parametryczne obrazowanie dynamiczne, Polacy zaprojektowali innowacyjne urządzenie wykrywające anomalie, które pojawiają się w piersiach, gdy rozwija się w nich nowotwór, jeszcze zanim guz przyjmie rozmiary pozwalające dostrzec go w innych badaniach.

Nowy system może nie tylko rozwiązać globalny problem z wczesnym rozpoznawaniem raka, ale także zapewnić kobietom w każdym wieku, z różnych kultur i społeczności, możliwość kontroli stanu zdrowia swoich piersi z odpowiednią częstotliwością. Zastosowana technologia pozwala wykonać badanie obrazowe w sposób bezdotykowy i bezbolesny, bez kompresji i szkodliwego promieniowania, nie tylko uwidaczniając wczesne oznaki raka piersi, ale także szacując prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór w przyszłości. Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji procedur, standaryzacji oraz stworzeniu odpowiednich warunków do badania AILIS może z powodzeniem funkcjonować poza systemem opieki zdrowotnej – np. w centrach handlowych. System został tak zaprojektowany, aby zminimalizować liczbę kadry medycznej potrzebnej do obsługi, co jest niezwykle istotne w sytuacji braków kadrowych w ochronie zdrowia. AILIS wykonuje badanie piersi w zaledwie 4 minuty. System dysponuje własnym algorytmem gęstości piersi, który pozwala spersonalizować ryzyko zachorowania dla każdej kobiety. Wyposażono go też w cyfrowy awatar – jest nim wirtualny asystent, który dzięki sztucznej inteligencji omówi z pacjentką wynik badania i poinformuje o ryzyku zachorowania. Podczas kolejnych wizyt system AILIS porównuje wyniki z poprzednich i obecnych badań, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, takie jak np. wizyta u lekarza celem dalszego postępowania diagnostycznego. Od momentu zakończenia badania AILIS do otrzymania wyniku w mobilnej aplikacji mija 10 minut. Oznacza to, że cała procedura (badanie + analiza) trwa około 15 minut.

Nowa metoda badań wpisuje się w trendy rozwoju medycyny takie jak zdalny dostęp do opieki medycznej czy femtech – tworzenie rozwiązań skoncentrowanych na typowo kobiecych problemach zdrowotnych.

Dotąd badacze przeprowadzili badania przedkliniczne, w których wzięło udział około 200 pań. Zastosowana metoda badawcza wykazała się w tej fazie 94-procentową czułością. „Oznacza to, że jest ona bardzo skuteczna w wykrywaniu anomalii, jakie zachodzą w tkankach, gdy zaczyna rozwijać się nowotwór” – powiedział Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca systemu. „Przed nami badania kliniczne i certyfikacja, ale technologicznie jesteśmy gotowi do wdrożenia. Pracowaliśmy nad tym systemem siedem lat”. Światowa premiera systemu planowana jest na targach medycznych w Dubaju w lutym 2024 r.

Teraz innowacyjna technologia AILIS wkracza w fazę badań klinicznych. Partnerem krakowskiego start-upu jest Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive, lokalny dealer producenta luksusowych aut. Marka spod znaku trójramiennej gwiazdy nie tylko wzięła swoją nazwę od kobiety imienia – panie od samego początku odgrywają kluczową rolę w jej historii, począwszy od Berthy Benz, która odbyła pierwszą w historii daleką podróż automobilem. Od kilku lat trwa inicjatywa She's Mercedes, akcentująca szczególne potrzeby i wymagania kobiet. Obejmuje ona nie tylko aktywności związane z zakupem i eksploatacją samochodu, ale również platformę dyskusyjną, różnego rodzaju wydarzenia czy mentoring.

W ramach wsparcia nowatorskiej technologii oraz rozpoczynających się wkrótce badań klinicznych Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive i AILIS planują wspólną realizację inicjatyw kierowanych do kobiet w Polsce.

Kontakt dla mediów:

Barbara Bednarczyk, Szef Działu Marketingu Sobiesław Zasada Automotive
Oddział Armii Krajowej – ul. Armii Krajowej 17, 30-150 Kraków

tel. +48 12 63 95 602