Warszawa,
07
lipca
2021
|
11:57
Europe/Warsaw

„Mercedes po obu stronach kamery” – nowy odcinek podkastu „Pół godziny z gwiazdą” gratką dla fanów motoryzacji i kina

Tematem najnowszego podkastu z cyklu Mercedes-Benz Polska pt. „Pół godziny z gwiazdą” są role samochodów w filmach – nie tylko Mercedesów. Samochody od zawsze były w świecie filmu istotne – za kamerą pełnią funkcję asystenta technicznego, a przed nią nierzadko wcielają się w rolę aktora. Dobór auta wiele mówi o bohaterze, który nim jeździ, o jego osobowości i sytuacji. W podkaście o roli samochodów w filmie z prowadzącym Maciejem Orłosiem rozmawiają znawczyni kina Grażyna Torbicka oraz Michał Oleszczyk, konsultant scenariuszowy i wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, autor podkastu „SpoilerMaster”.

Samochody spod znaku trójramiennej gwiazdy występowały w wielu hollywoodzkich i polskich produkcjach. W krajowej kinematografii największe emocje wzbudzały w okresie PRL-u – stanowiąc symbol niedostępności oraz wyrafinowanego luksusu. Były wtedy obiektem marzeń i podlegały cenzurze.

Samochód w kinie niezmiennie jest bowiem utożsamiany nie tylko z wolnością, z możliwością przemieszczania się, ale także ze statusem bohatera. Może być jego wizytówką i wiernym towarzyszem – zwłaszcza w przypadku kina drogi. A w przypadku filmów historycznych jest nieodzowny jako cenny rekwizyt.

O filmowych rolach samochodów, o ich doborze, a także o kłopotach, jakie mogły z tego wynikać, w podkaście „Pół godziny z gwiazdą” z Maciejem Orłosiem rozmawiają znawczyni kina Grażyna Torbicka oraz Michał Oleszczyk, konsultant scenariuszowy i wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, autor podkastu „SpoilerMaster”.

Audycji można odsłuchać pod następującymi linkami:

Soundcloud: https://soundcloud.com/polgodzinyzgwiazda/mercedes-po-obu-stronach-kamery

Spotify: https://open.spotify.com/episode/7iQoScWW28rqxxD8ixwqzL

iTunes:https://podcasts.apple.com/pl/podcast/10-mercedes-po-obu-stronach-kamery/id1491733124?i=1000526375028

TIDAL: https://listen.tidal.com/album/189600026

„Pół godziny z gwiazdą” to autorska audycja Mercedes-Benz Polska, stanowiąca odpowiedź na coraz większą popularność podkastów, które zyskały rangę cenionego formatu informacyjnego i rozrywkowego. W każdym odcinku cenieni prowadzący spotykają się z ciekawymi gośćmi – specjalistami w swoich dziedzinach, by porozmawiać o Mercedesie, o motoryzacji, o pasjach i trendach, a także o wyzwaniach współczesnego świata.