Warszawa,
26
października
2021
|
15:53
Europe/Warsaw

Motoryzacyjny nowy ład – podkast „Pół godziny z gwiazdą” o mobilności jutra i nie tylko

Kolejny odcinek podkastu Mercedes-Benz Polska z cyklu „Pół godziny z gwiazdą” już w sieci. Tym razem Maciej Orłoś rozmawia ze swoimi gośćmi o zmianach, które dzieją się na naszych oczach – o elektromobilnej rewolucji, przyszłości transportu oraz sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych rozwiązaniach, które mają pomóc oszczędzać zasoby. Ale czy to naprawdę działa? I jak wśród tych wyzwań odnajduje się Mercedes, czyli firma, która „wynalazła” samochód? O tym wszystkim opowiadają dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska, oraz Thomas Kaiser, dyrektor Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Najnowsza audycja polskiego oddziału Mercedesa ma przewrotny tytuł, ale całkowicie stroni od polityki, skupiając się na przyszłości motoryzacji. A przyszłość już tu jest – co wspólnie stwierdzają goście audycji. Zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne dokonują się obecnie w zawrotnym tempie. Przykładem jest branża motoryzacyjna, która przechodzi właśnie największą rewolucję od czasu, gdy Gottlieb Daimler wynalazł szybkoobrotowy silnik spalinowy, a Carl Benz opatentował pierwszy samochód (1886 r.).

Ale o ile na początku XX wieku auto było uważane za ekologiczne, bo uwalniało miasta od odchodów koni oraz hałasu kopyt stukających w bruk, to dziś mobilność i transport są postrzegane jako główni emitenci CO2 (choć tak naprawdę transport drogowy to 14%), a także źródło smogu i korków.

Ograniczenie emisji CO2 w całym łańcuchu wartości przy równoczesnym wzroście popytu na mobilność – jak to zrobić? Maciej Orłoś pyta o to swoich gości. Dr Łabno-Falęcka przytacza przykład Mercedes-Benz. Producent spod znaku trójramiennej gwiazdy przyjął ambitną strategię: do 2039 r. chce być całkowicie bezemisyjny. Jednak jeszcze przed końcem tej dekady deklaruje, że będzie gotowy do przejścia na mobilność w 100% elektryczną tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe.

I faktycznie, ofensywa produktowa Mercedesa trwa w najlepsze: modele na prąd pojawiają się w kolejnych segmentach, a udział aut typu BEV – z zasilaniem w pełni elektrycznym i z hybrydowym napędem plug-in – w całkowitej sprzedaży systematycznie rośnie. Mercedes EQS, czyli pierwsza luksusowa limuzyna na prąd, w topowej wersji zapewnia zasięg przeszło 770 km, a w planach koncern ze Stuttgartu ma już pokonanie bariery 1000 km.

Cała ta rewolucja nie może jednak obejść się bez zmian w obszarze produkcji. Świetnym przykładem są tu zakłady produkcji silników i baterii Mercedesa w Jaworze. Od początku projektowano je jako tzw. zieloną fabrykę, neutralną pod względem emisji CO2, która korzysta z dobrodziejstw Przemysłu 4.0. Thomas Kaiser przybliża słuchaczom, czym właściwie jest Przemysł 4.0 – innymi słowy, czwarta rewolucja przemysłowa, odbywająca się z wykorzystaniem automatyzacji i wymiany danych. Za tymi ogólnikami kryją się konkretne i praktyczne rozwiązania, które w fabryce Jaworze pomagają oszczędzać zasoby. Na przykład zaawansowane systemy informatyczne pozwalają idealnie „zgrać” dostawy komponentów na taśmę produkcyjną, tak aby nie powodować przestojów ani nadwyżek magazynowych. Gromadzenie danych umożliwia tzw. predykcyjną konserwację, dzięki której można zawczasu wykryć zbliżającą się usterkę sprzętu. A inteligentne zarządzanie energią w czasie rzeczywistym monitoruje zużycie prąd w całym obiekcie. Efekt: na samym oświetleniu fabryka zaoszczędziła w tym roku już 1,5 mln zł.

W dalszej części rozmowy Maciej Orłoś wraz ze swoimi gośćmi poruszyli też szereg innych ważnych kwestii – od rozwoju sieci stacji ładowania po wizje miast przyszłości. Jak będzie wyglądać miejski transport za kilka lub kilkanaście lat? Dlaczego bardziej niż o motoryzacji mówi się dziś o mobilności? O tym wszystkim – i nie tylko – z prowadzącym dyskutują dr Ewa Łabno-Falęcka i Thomas Kaiser. Zapraszamy do wysłuchania podkastu
w serwisach:

Podkasty są dziś cenionym formatem informacyjnym i rozrywkowym. W odpowiedzi na ich popularność Mercedes-Benz Polska nagrywa swój autorski cykl podkastów dla fanów motoryzacji i nie tylko pod tytułem „Pół godziny z gwiazdą”. W każdym odcinku prowadzący audycję spotykają się z ciekawymi gośćmi – specjalistami w swoich dziedzinach, by porozmawiać o Mercedesie, o pasjach i trendach, a także o wyzwaniach współczesnego świata.