Stuttgart/Genewa,
13
marca
2019
|
11:07
Europe/Warsaw

Nowości smarta w Genewie: smart forease+ i aplikacja „ready to”

Więcej niż dach, więcej niż aplikacja: podczas salonu samochodowego w Genewie (7-17 marca) smart prezentuje prototyp forease+, dopasowany do wszystkich warunków pogodowych panujących w miastach, oraz aplikację „ready to”, która łączy 8 mobilnych usług ułatwiających codzienne życie posiadacza smarta.

smart forease+ to więcej niż prototyp – to ucieleśnienie wartości marki smart: indywidualności, dynamizmu i przyjazności środowisku. Z odważnym poprzednikiem, zaprezentowanym podczas ubiegłorocznych targów w Paryżu modelem forease, łączą go prostolinijne, bezkompromisowe rozwiązania z zakresu miejskiej mobilności.

smart forease+ w logiczny sposób rozwija minimalistyczną koncepcję swojego protoplasty, wzbogacając ją zarówno od strony formy, jak i funkcji. Lekki, a zarazem sztywny szkielet pokryty miękką tkaniną ma wiele zalet: niewiele waży, jest wytrzymały i nadaje się do użytkowania przez cały rok. Dach zaprojektowano tak, aby można go było zdejmować, a dwa umieszczone w tylnej części wycięcia z napisami „+ push” nawiązują do oznaczenia modelu.

Jako stylowa i przemyślana koncepcja, smart forease+ pokazuje ducha naszej marki: jest indywidualny, zredukowany i zrównoważony środowiskowo. To także imponujący popis minimalizmu i typowego dla smarta, miejskiego charakteru” – powiedziała Katrin Adt, szefowa smarta.

„smart forease+ wyraża swoją techniczną i kreatywną inteligencję w jednym emocjonalnym przekazie: #rooflove” – wyjaśnił Gorden Wagener, szef designu Daimler AG. „Niekonwencjonalna koncepcja, pewność siebie i dynamika: smart forease+ to urbanistyczny manifest”.

Brak jakichkolwiek bocznych okien i otwarty tył w połączeniu z obniżoną przednią szybą zapewniają czystą przyjemność z jazdy.

Indywidualny, dynamiczny, zredukowany: idiom projektowania smarta forease+

Projektanci zaakcentowali wyjątkową emocjonalność prototypu i jego charakter wieloma dodatkami. Swoją zwinność smart forease+ demonstruje już podczas postoju, za sprawą charakterystycznego spojlera przypominającego „kaczy ogon” oraz ekspresyjnie ukształtowanych nadkoli. Owiewka nad przednią szybą optycznie obniża nadwozie auta. Poza pokrewieństwem z bezpośrednim poprzednikiem forease+ stanowi hołd dla wcześniejszych prototypów smarta, takich jak forstars (rok 2012) oraz fourjoy (2013).

Reflektory z trzema modułami LED przyciągają wzrok charakterystyczną świetlną sygnaturą. Ich wielowymiarowy design dodatkowo podkreśla „rzeźbiarskie” wzornictwo lamp. Kolejny wizualny i techniczny akcent stanowią tylne światła. Mają romboidalny kształt, niczym w seryjnych smartach, ale za sprawą LED-owych segmentów umieszczonych pod szklaną taflą nabierają wrażenia wyjątkowej głębi. Rezultat: efektowna świetlna grafika, która zmienia swój wygląd zależnie od kąta patrzenia.

Obręcze forease+ nadają mu wyjątkowe wrażenie szerokości. Aerodynamicznie zaprojektowane felgi sprawiają wrażenie, jakby smart „przytulał się” do drogi. „Elektryzujące” wzornictwo kół sygnalizuje silne zaangażowanie w elektryczną przyszłość marki.

Pewny siebie, przyjazny środowisku, dorosły: przyszłość smarta

Design smarta forease+ jest mniej żartobliwy, za to bardziej zredukowany. „Techniczny”, matowy lakier podkreśla przejrzystość płaszczyzn i kontrastuje z bursztynowym dachem. Ten sam motyw kolorystyczny dominuje w kabinie. W ogólnym ujęciu forease+ bardziej niż na palecie odmiennych kolorów polega na palecie różnych odcieni.

Jednym z przykładów jest panel instrumentów pokryty bursztynową skórą nappa, a także obramowanie głośników między przednimi fotelami w tym samym kolorze oraz podświetlane wyloty pasów bezpieczeństwa. Dobór materiałów zastosowanych do wykończenia kabiny podkreśla zresztą wyrafinowane wzornictwo prototypu: fotele obszyto czarną mieszanką skóry nappa, mikrofibry i wysokiej jakości tkaniny. Koło kierownicy, progi drzwi i panele podszybia pokrywa antracytowa mikrofibra, a środkowe panele drzwi – szlachetna skóra nappa. Uwagę zwracają również elementy z wykończeniem przypominającym lakier fortepianowy – klamki drzwi czy obramowanie centralnego ekranu. Jak przystało na samochód skomunikowany ze światem, smart forease+ oferuje także inteligentne usługi „ready do” i przez cały czas zapewnia pasażerom bezpośredni wgląd do poszczególnych aplikacji.

smart forease+ bazuje na seryjnym modelu smart EQ fortwo cabrio. W 2020 roku marka smart w całości „przerzuci się” na napęd wyłącznie elektryczny. Oznacza to, że smart będzie pierwszą na świecie marką motoryzacyjną, która całkowicie przejdzie z zasilania silnikami spalinowymina elektryczne. smart będzie sukcesywnie ograniczał swoją ofertę jednostek spalinowych i w pełni przełączy się na lokalnie bezemisyjny napęd akumulatorowo-elektryczny – w przypadku smarta fortwo, fortwo cabrio oraz forfour. Nowy smart forease+ akcentuje ten krok i pokazuje, że przyszłość smarta na pewno nie będzie nudna.

Aplikacja „ready to” z elementami sztucznej inteligencji

Więcej niż aplikacja: „ready to” ułatwia życie

smart to nie tylko pierwszy producent samochodów na świecie, który całą swoją flotę przestawia na napędy elektryczne – marka jest również pionierem w dziedzinie usług cyfrowych. Osiem usług połączonych w jednej aplikacji ułatwia wszystkie aspekty związane z codzienną mobilnością. Kompletne informacje na temat samochodu, tankowania, parkowania, nawigacji, pakowania bagażu, udostępniania, odnajdowania zaparkowanego samochodu, a nawet odbioru paczek – wszystkie te funkcje „ready to” oferuje w jednej aplikacji. W pełni przeprojektowany interfejs czyni obsługę dziecinnie prostą, a modułowy kokpit zapewnia jeszcze lepsze doświadczenia z użytkowania. W zależności od sytuacji, do przewidywania oczekiwań użytkownika aplikacja wykorzystuje nawet sztuczną inteligencję.

Projektanci z laboratorium smarta – smart lab – nie tyle zajmują się tworzeniem produktu, który idzie z duchem czasu, co generowaniem prawdziwej wartości dodanej. Właśnie w tym celu stale rozwijają paletę inteligentnych usług „ready to”. Obecnie w jednej aplikacji zintegrowano osiem funkcjonalnych usług, zaprojektowanych po to, by ułatwiać miejską mobilność. Teraz, po raz pierwszy, nowe centrum sterowania „my smart” pokazuje użytkownikowi nie tylko informacje o statusie pojazdu, gdy ten pozostaje nieruchomy, ale także wyświetla wskazówki, informacje i wiadomości podczas podróży – jak np. o najbliższej stacji benzynowej lub poziomie paliwa.

Usługa „my smart”: kontrolowanie swojego smarta

Usługa „my smart” stanowi źródło wszystkich danych dotyczących samochodu. Można uzyskać do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie. Klient może sprawdzić informacje takie jak przebieg czy poziom paliwa lub – w modelach EQ – stan naładowania akumulatora, a także bieżącą lokalizację pojazdu.

Usługa „my smart” zapewnia także zdalny dostęp do auta, w tym jego bezkluczykowe blokowanie i odblokowywanie. W połączeniu z oddzielną aplikacją EQ, którą można obsługiwać bezpośrednio z aplikacji „ready to”, w całkowicie elektrycznych modelach smarta można zdalnie uruchomić wstępną klimatyzację kabiny i za pomocą smartfona uruchomić ogrzewanie lub klimatyzację.

Sharemate: prosty sposób na znalezienie kierowców, którym można udostępnić swojego smarta

Statystycznie każdy samochód w Niemczech ponad 95% czasu spędza na parkingu – nieużywany. Nowa funkcja „sharemate” pozwala kierowcom smartów, których pojazdy wyposażono w opcję „ready to share”, udostępnić swój samochód innym osobom. Użytkownik może aktywnie wyszukiwać takie osoby – na przykład w swoim sąsiedztwie.

Na specjalnej stronie kampanii – unser-smart.de – można tworzyć indywidualne materiały reklamowe, np. ulotki lub posty do publikacji w serwisach społecznościowych (np. na Facebooku, Twitterze lub przez WhatsApp). Spersonalizowana reklama własnego pojazdu zawiera kod QR i krótki adres URL, który może zostać zeskanowany przez potencjalnych użytkowników z sąsiedztwa. Dzięki temu mogą oni otrzymać formularz zgłoszeniowy i zgłosić zapotrzebowanie na smarta. Właściciel otrzymuje wypełniony formularz i decyduje, czy chce zaprosić wnioskodawcę do dołączenia do oferty „ready to share”.

Aplikacja generuje zaproszenie w jednym kroku, za pośrednictwem portalu „ready to”. Wnioskodawca odbiera je i może się zarejestrować, a następnie złożyć zapytanie o rezerwację samochodu.

Usługa »sharemate« oferuje klientom nowoczesne, przyjazne narzędzie, które pozwala im ograniczyć niepotrzebne przestoje swoich pojazdów i bez żadnych obaw użyczać je innym osobom” – wyjaśnia Katrin Adt, szefowa smarta. „W ten sposób klient może obniżyć bieżące koszty, oferując jednocześnie środki miejskiego transportu znajomym, którzy nie mają własnego samochodu. To rodzaj świeżego, zrównoważonego rozwiązania, które sprawia, że smart jest marką prawdziwie pionierską”.

Aby korzystać z tej funkcji, smart musi być wyposażony w pakiet „ready to”, a usługa „ready to share” musi być aktywna.

ready to share”: prosty sposób na car-sharing

Od 2016 r. usługa „ready to share” sprawia, że udostępnianie prywatnych samochodów jest tak samo proste i bezpieczne jak korzystanie z car2go. Autoryzowani użytkownicy mogą w ciągu kilku sekund otwierać smarta swoich znajomych, korzystając ze smartfona. Usługa „ready to share” bazujena smartfonie i wykorzystuje funkcję bezkluczykowego dostępu do pojazdu. O wyjątkowości „smart ready to share” świadczą trzy czynniki: producent zapewnia bezpieczeństwo usługi, właściciel pojazdu ma nad nim pełną kontrolę jako jego jedyny „administrator”, a obsługa całego procesu jest prosta i niedroga.

Funkcja płatności „ready to share” pomaga właścicielom smarta, którzy dzielą się swoimi samochodami, odpowiednio podzielić koszty. Posiadacz smarta może zaprosić przyjaciół i znajomych do korzystania z pojazdu w dwóch grupach użytkowników: jedna grupa to osoby, które mogą korzystać z auta bezpłatnie, a druga używa go wedle ustalonej stawki za minutę. Aby zapewnić bezproblemową realizację płatności, jej dane zostają zachowane.

Usługa „ready to share” jest oferowana w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech. Funkcja płatności jest początkowo oferowana w Niemczech,

„ready to fuel”: tanie tankowanie w okolicy

Gdzie znajduje się najbliższa stacja paliw i jakie są tam ceny benzyny? Czy w okolicy są stacje oferujące tańsze paliwo? Na te pytania odpowiada nowa usługa „ready to fuel", zintegrowana z aplikacją „ready to”. Usługa jest obecnie dostępna w Niemczech.

„ready to pack": łatwe pakowanie

Aplikacja „pactris” od 2 lat pomaga kierowcom smartów wypełniać bagażniki ich samochodów. Korzystając z zaawansowanego algorytmu, podczas zakupów aplikacja informuje użytkownika, czy i jak zmieścić wszystko w bagażniku smarta. Użytkownik skanuje kod kreskowy na produkcie – na przykład w sklepie meblowym, a funkcja zintegrowana z aplikacją „ready to pack” pokazuje, czy pakunki zmieszczą się do smarta.

Alternatywnie użytkownik może sam wybrać elementy ze stale rosnącej bazy danych, w której zapisane są typowe przewożone bagaże. Aplikacja pokazuje, czy np. skrzynia z napojami albo pudełko wejdą do bagażnika smarta fortwo lub forfour. Dodatkowo, funkcja rozszerzonej rzeczywistości umożliwia skanowanie obiektu bezpośrednio za pomocą aparatu smartfona.

„ready to drop”: łatwa dostawa paczek prosto do bagażnika samochodu

Ta usługa zamienia bagażnik smarta w osobistą stację doręczania paczek. „Ready to drop” oferuje elastyczny sposób dokonywania zakupów online bezpośrednio do smarta – bez względu na to, gdzie pojazd jest zaparkowany. Za pomocą aplikacji i numeru TAN kurier DHL może jednokrotnie otworzyć smarta i umieścić w nim paczkę.

Ta bezpieczna, szybka i wygodna usługa doręczania paczek bezpośredniodo bagażnika samochodu jest obecnie dostępna w Stuttgarcie, Kolonii, Bonn i Berlinie, a z czasem będzie też oferowana w kolejnych miastach.

„ready to park”: wygodniejsze parkowanie dzięki aplikacji

Wygodna funkcja wyszukiwania miejsc parkingowych online: dzięki „ready to park” wystarczy spojrzeć na ekran smartfona, aby w czasie rzeczywistym sprawdzić dostępne opcje parkowania na wybranym obszarze. W niektórych przypadkach miejsce parkingowe można zarezerwować bezpośrednio – w celu skorzystania z niego natychmiast lub nawet z 30-dniowym wyprzedzeniem.

„ready to spot”: szybki powrót do smarta

Planer trasy „ready to spot” nie tylko pokazuje, gdzie użytkownik zaparkował swojego smarta, ale wskazuje też najlepszą drogę powrotną do miejsca postoju pojazdu. Dodatkowo, zintegrowana aplikacja „moovel” (która zmienia nazwęna „REACH NOW”) umożliwia porównywanie i rezerwowanie różnych środków dotarcia do samochodu, takich jak lokalny transport publiczny lub car-sharing. A gdy jest to konieczne, aplikacja „ready to spot” może być również wykorzystana do włączenia reflektorów w zaparkowanym samochodzie – co ułatwia użytkownikowi odnalezienie swojego pojazdu.

„theft recovery”: cyfrowy system wczesnego informowania o kradzieży

Szybka pomoc, gdy smart zostanie skradziony: dzięki usłudze „theft recovery” użytkownik jest za pośrednictwem smartfona powiadamiany, gdy tylko jego smart opuści wcześniej zdefiniowany obszar – tzw. strefę geofence. W przypadku kradzieży automatyczne ostrzeżenie i instrukcje dotyczące aktywacji trybu odzyskiwania. Aplikacja przeprowadza użytkownika przez cały proces, w tym powiadamia policję o kradzieży samochodu i przekazuje jej wszelkie potrzebne informacje.

smart „ready to”: innowacyjne usługi z zakresu miejskiej mobilności w skrócie

Oferta smarta już od 6 lat obejmuje przyjazne dla klienta usługi z zakresu mobilności. Pionierski pakiet smart „ready to” skupia w sobie innowacyjne usługi, które ułatwiają życie w mieście. W 2016 r. smart otworzył specjalne laboratorium o nazwie „smart lab” – think tank, którego celem jest przyspieszenie opracowywania i wdrażania kreatywnych projektów mobilności w miastach.

W smart lab trwają już prace nad kolejnymi przełomowymi usługami z dziedziny mobilności. Będą one sukcesywnie udostępniane wszystkim kierowcom smartów z pakietem „ready to” – dzięki zdalnym aktualizacjom, bez konieczności wizyty w serwisie.