Warszawa,
26
lipca
2023
|
14:17
Europe/Warsaw

Nowy Mercedes-Benz CLE Coupé: inteligentny i interaktywny jak żadne inne coupé z gwiazdą

·         Najnowsza generacja systemu informacyjno-rozrywkowego MBUX

·         Nowa architektura elektroniczna z szybką transmisją danych 5G

·         Indywidualna rozrywka dzięki aplikacjom innych firm

·         Automatyczna personalizacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

·         ENERGIZING COMFORT z nowymi funkcjami

CLE Coupé przejmuje liczne cyfrowe innowacje z najnowszej Klasy E – jako drugi model Mercedes-Benz z nową architekturą elektroniczną i trzecią generacją systemu multimedialnego MBUX (Mercedes-Benz User Experience). W rezultacie ten usportowiony dwudrzwiowy samochód staje się najbardziej inteligentnym coupé z gwiazdą, osiągając nowy poziom personalizacji i interakcji. System informacyjno-rozrywkowy MBUX, obsługa głosowa, zestaw wskaźników, centralny ekran i opcjonalny wyświetlacz head-up współdzielą bardzo wydajny komputer. Taki typ usieciowienia pozwala zwiększyć wydajność. Strumienie danych mogą być przesyłane jeszcze szybciej. W zależności od rynku do transmisji wykorzystywany jest moduł komunikacyjny 5G. Ten standard komunikacji mobilnej oferuje znacznie wyższe szybkości transmisji danych niż w przypadku LTE/UMTS.

Program rozrywkowy w nowym CLE Coupé jest niezwykle interaktywny – z myślą o zapewnieniu indywidualnych cyfrowych doświadczeń na najwyższym poziomie. Nowa warstwa kompatybilności w ramach systemu Android umożliwia instalację aplikacji innych firm. W momencie wprowadzenia na rynek dostępne będą następujące aplikacje: platforma rozrywkowa TikTok, platforma podkastów Pocket Casts, platforma do strumieniowego przesyłania audio i wideo Audials, gra Angry Birds, oparta na chmurze aplikacja do współpracy Webex, system wideokonferencyjny Zoom oraz przeglądarka internetowa Vivaldi. Opcjonalnie na pokładzie dostępny będzie także portal rozrywkowy ZYNC, który oferuje strumieniowe przesyłanie treści wideo na żądanie, lokalne programy, audycje sportowe, wiadomości i wiele więcej. Do wyboru jest już ponad 30 usług przesyłania strumieniowego od renomowanych globalnych oraz regionalnych partnerów; nieprzerwanie trwa integracja innych partnerów i kanałów. Mercedes me Store ma nowy sklep z aplikacjami – jego oferta będzie sukcesywnie poszerzana. W ten sposób samochód jest zawsze aktualny i można go w dużym stopniu spersonalizować.

Muzyka online: strumieniowe przesyłanie muzyki z milionami utworów do wyboru

Opcjonalnie w sklepie Mercedes me dostępny jest pakiet rozrywki MBUX. Obejmuje on radio internetowe, strumieniowe przesyłanie muzyki oraz pakiet danych od wybranego dostawcy. W ramach usługi „Muzyka online” Mercedes-Benz w pełni zintegrował z systemem informacyjno-rozrywkowym MBUX największych dostawców strumieniowego przesyłania muzyki: Tidal, Spotify, Amazon Music i Apple Music. W ten sposób klient ma dostęp osobistego profilu użytkownika podłączonego dostawcy. Może wybierać spośród swoich ulubionych utworów 
i list odtwarzania, a także odkrywać miliony nowych piosenek oraz wyselekcjonowane listy.

„Hej Mercedes”:asystent głosowy, który uczy się zwyczajów użytkownika

Po aktywacji usług online w aplikacji Mercedes me asystent głosowy „Hej Mercedes” jest w stanie prowadzić dialog i uczyć się zwyczajów użytkownika. Dzięki funkcji „Po prostu mów” inteligentne sterowanie głosowe można teraz aktywować bez słowa kluczowego „Hej Mercedes”. W tym celu użytkownik musi być w aucie sam. Gdy funkcja jest włączona, na wyświetlaczu pojawia się czerwony symbol mikrofonu – CLE Coupé jest wtedy gotowe i czeka na polecenia głosowe.

„Hej Mercedes” może też objaśnić działanie funkcji samochodu i pomóc na przykład w połączeniu smartfona przez Bluetooth. Dzięki funkcji Smart Home z MBUX-em można również połączyć kompatybilne rozwiązania i odpowiedni sprzęt gospodarstwa domowego – a następnie sterować nimi głosowo z pojazdu. Asystent potrafi nawet rozpoznawać pasażerów po ich akustyce. Po nauczeniu się indywidualnych cech głosu, dzięki aktywacji odpowiedniego profilu, pozwala to uzyskać dostęp do danych osobowych i funkcji.

Personalizacja: łatwa i wygodna

Klienci bezpośrednio w CLE Coupé mogą utworzyć swój osobisty profil i zsynchronizować go z danymi istniejącymi na koncie Mercedes me. Zeskanowanie kodu QR za pomocą aplikacji Mercedes me powoduje automatyczne połączenie samochodu z kontem. Pojazd oferuje do siedmiu różnych profili z łącznie około 800 parametrami. Z domu, za pomocą zdalnej konfiguracji, można na przykład indywidualnie ustawić oświetlenie nastrojowe. Osobiste preferencje, takie jak ulubiona stacja radiowa i domyślne ustawienia, są przenoszone do auta za pośrednictwem profilu Mercedes me.

Ponieważ profile są przechowywane w chmurze, można ich również używać w innych pojazdach Mercedes-Benz z odpowiednią generacją MBUX-a. Oprócz klasycznego wprowadzenia kodu PIN wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia specjalna procedura uwierzytelniania. Połączone są tu rozpoznawanie linii papilarnych oraz rozpoznawanie głosu. Równocześnie pozwala to na wywołanie indywidualnych ustawień i umożliwia bezpieczne płatności cyfrowe wprost z auta. Skaner linii papilarnych został ergonomicznie umieszczony na pasku menu pod centralnym ekranem.

Wyższy poziom personalizacji: rutynowe procedury automatyzują funkcje z zakresu komfortu w oparciu o osobiste potrzeby użytkownika

Mercedes-Benz pracuje nad automatyzacją funkcji z zakresu komfortu za pomocą sztucznej inteligencji (AI). Cel: samochód ma uczyć się, z których układów komfortu kierowca korzysta wielokrotnie, o określonych porach i w określonych warunkach, a następnie je automatycznie uruchamiać. Nawigacja, radio i telefon proponują już konkretne czynności – na przykład wskazują numer telefonu lub miejsce docelowe nawigacji, które są regularnie wybierane o podobnej godzinie. Ponadto sztuczna inteligencja sugeruje skorzystanie z ponad 20 innych funkcji – od ENERGIZING COMFORT przez przypomnienia o urodzinach aż po listę rzeczy do zrobienia, jeśli tylko są one istotne dla kierowcy. Mercedes-Benz nazywa te funkcje „magicznym modułem”. MBUX prezentuje je na tak zwanej warstwie zerowej systemu.

Pod względem automatycznego dostosowywania się do osobistych nawyków użytkownika CLE Coupé idzie o krok dalej. Sportowy dwudrzwiowy model wykorzystuje innowacyjne rozwiązania wprowadzone w nowej Klasie E. W momencie rynkowego debiutu klienci mogą korzystać z szablonów rutynowych procedur, a także tworzyć własne – i łączyć ze sobą kilka funkcji i warunków.

1. Szablony: za ich pomocą klienci mogą eksperymentować z różnymi rodzajami wsparcia, które oferują zautomatyzowane procedury. Przykładem mogą być chłodne dni (włączenie podgrzewania fotela przy określonej temperaturze zewnętrznej, oświetlenie otoczenia zmienia barwę na ciepły pomarańczowy odcień) lub wieczorna randka (system audio odtwarza romantyczne utwory przez Bluetooth, oświetlenie otoczenia zmienia kolor na różowy). Szablony w większości są przechowywane w tzw. zapleczu. Niektóre zapisują się jednak lokalnie w samochodzie, dzięki czemu można z nich korzystać nawet w przypadku braku łączności. Szablony obsługuje się za pomocą centralnego ekranu; są one ułożone w menu w stylu karuzeli.

2. Samodzielnie utworzone procedury: do działań przeprowadzanych na centralnym wyświetlaczu można dołączyć określone warunki. Przykład: jeżeli temperatura we wnętrzu spadnie poniżej dwunastu stopni Celsjusza, samochód włączy podgrzewanie fotela i ustawi kolor oświetlenia wnętrza na ciepły pomarańczowy odcień. Kierowca może również nadać nazwę takim samodzielnie stworzonym procedurom. Będą one widoczne w menu „Moje procedury”. Można je tworzyć i edytować 
za pośrednictwem centralnego ekranu.

3. Procedury generowane przez sztuczną inteligencję: w przyszłości celem CLE Coupé jest pełna automatyzacja powtarzających się rutynowych zadań – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Umożliwi to sztuczna inteligencja (AI). Zdolność samochodu do uczenia się i ewolucji wraz z użytkownikiem będzie reprezentować nowy poziom inteligencji. W pierwszym etapie ekspansji Mercedes-Benz zaoferuje takie procedury AI jak masaż, podgrzewanie oraz wentylacja fotela kierowcy. Kolejne układy wnętrza mają być sukcesywnie integrowane z nową funkcjonalnością, umożliwiając realizację innych procedur.

ENERGIZING COMFORT: nowe, łatwiejsze w obsłudze funkcje

Dzięki zróżnicowanym programom ENERGIZING COMFORT modele Mercedes-Benz już od wielu lat oferują szeroki wachlarz usług wellness, które przyczyniają się do lepszego samopoczucia i mogą zwiększać bezpieczeństwo jazdy. W programie Witalność kinetyka siedzenia ENERGIZING działa teraz przez cały czas, wspierając mięśnie małymi korektami ustawienia siedziska i oparcia. W programach ENERGIZING NATURE aktywowany jest również masaż. Przy okazji zaktualizowano muzykę programów ENERGIZING COMFORT. W zależności od poziomu wyposażenia system audio w CLE Coupé może wykorzystywać Dolby® Surround 7.1.

Oferta ENERGIZING COMFORT w CLE Coupé obejmuje:

•         programy Świeżość, Ciepło, Witalność, Radość i Komfort

•         programy ENERGIZING NATURE: Leśna polana, Szum morza i Letni deszcz

•         wskazówki treningowe i energetyzujące

Trener ENERGIZING Coach: właściwa rekomendacja programu na każdy nastrój

Bazując na inteligentnym algorytmie, ENERGIZING COACH w zależności od sytuacji i użytkownika poleca aktywację jednego z programów (Świeżość, Ciepło, Witalność lub Radość). W przypadku zintegrowania smartwatcha Mercedes-Benz vivoactive® 3, smartwatcha Mercedes-Benz Venu® lub innego kompatybilnego urządzenia ubieralnego Garmin® dokładność rekomendacji optymalizują parametry takie jak tętno, poziom stresu lub jakość snu. Aplikacja Mercedes me ENERGIZING za pośrednictwem smartwatcha przesyła dane życiowe użytkownika do trenera ENERGIZING COACH. Zalecany program komfortu można uruchomić bezpośrednio na centralnym wyświetlaczu MBUX. Celem trenera jest dobre samopoczucie nawet podczas wymagających lub monotonnych podróży i umożliwienie dotarcia na miejsce w zrelaksowanej formie. Ponadto tętno ze zintegrowanego urządzenia ubieralnego Garmin® jest przesyłane na centralny ekran w samochodzie.

Opcjonalnie CLE Coupé jest dostępne z pakietem ENERGIZING Plus, który oferuje wszechstronne doświadczenie i obejmuje ENERGIZING COMFORT, ENERGIZING COACH, pakiet AIR BALANCE z funkcjami aromatyzacji, jonizacji i oczyszczania powietrza, wentylowane przednie fotele oraz oświetlenie Ambiente z programami nastrojowymi. Pakiet poprawiający samopoczucie można również dokupić później, jako funkcję na żądanie.