Stuttgart,
11
grudnia
2019
|
16:40
Europe/Warsaw

Nowy Mercedes-Benz GLA: więcej charakteru, więcej przestrzeni, większe bezpieczeństwo

Najważniejsze informacje w skrócie

Nowy GLA kompletuje obecną generację kompaktowych samochodów Mercedes-Benz jako ósmy taki model w ofercie. Jednocześnie stanowi „bilet wstępu” do gamy SUV-ów z gwiazdą. W porównaniu z poprzednikiem może pochwalić się znacznie bardziej wyrazistym charakterem: z wysokością 1611 mm (1616 mm z relingami dachowymi) przewyższa go o ponad 10 cm. Odpowiednio wyższa, typowa dla SUV-ów pozycja za kierownicą łączy się z większą ilością miejsca nad głowami podróżujących z przodu. Znacznie wzrosła także przestrzeń na nogi z tyłu – i to pomimo faktu, że nowy GLA jest o 1,5 cm krótszy od poprzednika. Cechy typowe dla aut terenowych obejmują pionowy przedni pas, krótkie nawisy karoserii oraz osłony ochronne dookoła nadwozia pojazdu. Modele z napędem 4MATIC są standardowo wyposażone w pakiet Off-Road Engineering Packagez dodatkowym trybem jazdy, funkcją kontroli prędkości zjazdu i animacjami parametrów terenowych na wyświetlaczu systemu multimedialnego, a w połączeniu z reflektorami MULTIBEAM LED – także ze specjalną funkcją terenowego oświetlenia.

 

Oto najważniejsze podstawowe informacje na temat nowego GLA

• Jest o ponad 10 cm wyższy od poprzednika, ale i o 1,5 cm krótszy

• Oferuje więcej miejsca nad głowami z przodu i znacznie więcej miejsca na nogi z tyłu

• Potrafi reagować w sytuacjach awaryjnych, gdy nie zrobi tego kierowca – standardowo montowany system aktywnego wspomagania hamowania Active Brake Assist w wielu sytuacjach może przeprowadzić autonomiczne hamowanie w celu uniknięcia kolizji lub złagodzenia jej skutków

• Wzbogaca zakres pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy, uzupełniając je np. o funkcje: asysty przy skręcaniu, tworzenia korytarza życia, ostrzegania przy wysiadaniu (ostrzega kierowcę o zbliżaniu się rowerzystów lub innych pojazdów) oraz ostrzegania o pieszych, gdy zostaną oni wykryci w pobliżu przejść dla pieszych

• To podstawowy model w rodzinie SUV-ów Mercedes-Benz oraz sportowy, „life'stylowy” brat GLB

• Odznacza się korzystnym współczynnikiem oporu powietrza Cd (od 0,28)

• W wersji 4MATIC standardowo oferuje pakiet Off-Road Engineering Package;

• Seryjnie oferuje intuicyjny w obsłudze system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience)

• Zastępuje udany model: pierwsza generacja GLA trafiła do ponad miliona klientów

• Premiera rynkowa modelu w Europie nastąpi wiosną 2020 r., a następnie trafi on na rynki USA i Chin.

 

Dzięki systemom wsparcia nowy GLA stawia też kolejny krok w zakresie aktywnego bezpieczeństwa. Udoskonalone systemy oferowane w ramach pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy obejmują np. funkcje: asysty przy skręcaniu, tworzenia korytarza życia, ostrzegania przy wysiadaniu (ostrzega kierowcę o zbliżaniu się rowerzystów lub innych pojazdów) oraz ostrzeganiao pieszych, gdy zostaną oni wykryci w pobliżu przejść dla pieszych. GLA jest w stanie zareagować, gdy nie zrobi tego kierowca. Aktywny asystent hamowania – Active Brake Assist – w wielu sytuacjach może przeprowadzić autonomiczne hamowanie, aby uniknąć kolizji lub ograniczyć jej skutki. System może również hamować z prędkości do ok. 60 km/h w przypadku wykrycia przed autem stojących pojazdów lub pieszych przechodzących przez jezdnię. W zależności od sytuacji pozwala to zapobiegać zderzeniom nawet przy prędkości do 50 km/h.

Nowy GLA pojawi się w europejskich salonach sprzedaży wiosną 2020 r. Dzięki globalnej obecności modelu Mercedes-Benz przewiduje, że w całym cyklu życia GLA stanie się jednym z najchętniej wybieranych aut kompaktowych z gwiazdą i w rankingu popularności uplasuje się tuż za Klasą A. Model jest produkowany w Rastatt (Niemcy), Hambach (Francja) i, na rynek lokalny, w Pekinie (Chiny).

Mocne i efektywne 4-cylindrowe silniki, najnowsze systemy wspomagania kierowcy, system multimedialny MBUX, a także kompleksowa kontrola komfortu ENERGIZING sprawiają, że nowy model ma wszystkie zalety obecnej generacji kompaktów Mercedesa. Równocześnie GLA odznacza się korzystną aerodynamiką – jego współczynnik oporu powietrza Cd wynosi od 0,28.

Pewny siebie i dynamiczny: design zewnętrzny

GLA ma wyraziste ogólne proporcje z krótkimi nawisami karoserii. Przedni pas płynnie łączy się tu ze słupkiem A i wizualnie zwartą kabiną pasażerską. Jego optyczną pewność siebie podkreślają przetłoczenia na masce wraz z kołamio średnicy do 20 cali, zamontowanymi na równi z zewnętrzną krawędzią nadkoli.

Znaczący postęp: wymiary kabiny i funkcjonalność

Chociaż z zewnątrz nowy GLA jest krótszy od poprzednika, to oferuje przestronniejsze wnętrze. W szczególności dotyczy to miejsca na nogi z tyłu i przestrzeni bagażowej – co pokazuje poniższa tabela z porównaniem wymiarów obu generacji: 

    GLA Poprzednik Różnica
Wymiary zewnętrzne        
Długość mm 4410 4424 -14
Szerokość mm 1834 1804 +30
Szerokość z lusterkami bocznymi mm 2020 2022 -2
Wysokość  mm 1611 1507 +104
Rozstaw osi mm 2729 2699 +30
Rozstaw kół z przodu mm 1605 1559 +46
Rozstaw kół z tyłu mm 1606 1560 +46
Wymiary wewnętrzne        
Maks. wysokość nad głowami z przodu mm 1037 1015 +22
Wysokość nad głowami z tyłu mm 969 975 -6
Miejsce na nogi z przodu mm 1045 1063 -18
Miejsce na nogi z tyłu mm 976 860 +116
Miejsce na wysokości łokci z przodu mm 1456 1422 +34
Miejsce na wysokości łokci z tyłu mm 1455 1410 +45
Miejsce na wysokości ramion z przodu mm 1419 1391 +28
Miejsce na wysokości ramion z tyłu mm 1393 1350 +43
Maks. szerokość bagażnika mm 1272 1187 +85
Maks. głębokość bagażnika mm 1422 1395 +27
Efektywna szerokość otworu załadunkowego mm 1050 1045 +5
Pojemność bagażnika (VDA) l 435 421 +14

 

Pozycja siedząca kierowcy i pasażera z przodu jest wyższa i bardziej wyprostowana niż w poprzedniku, a zatem bardziej typowa dla SUV-ów. Kierowca i pasażer z przodu siedzą o 140 mm wyżej niż w Klasie A i 50 mm wyżej niż w Klasie B. W porównaniu z pierwszą generacją modelu poprawiono również widoczność we wszystkich kierunkach – głównie dzięki zoptymalizowanemu przekrojowi słupków dachowych, które teraz zasłaniają mniejszy obszar.

Jednym z głównych celów projektantów nowego GLA były jego wartości użytkowe. Położenie wzdłużne tylnych siedzeń można opcjonalnie regulować w zakresie 14 cm, a ich oparcie ustawić bardziej pionowo, co pozwala wygospodarować dodatkową przestrzeń na przedmioty takie jak duże pudełka. Nawet wtedy z tyłu pozostaje jeszcze dużo miejsca dla jednej lub dwóch osób, ponieważ oparcia siedzeń w tym wariancie są dzielone w proporcji 40:60. Ponadto oparcia kanapy mogą być dzielone w stosunku 40:20:40,a standardowe wyposażenie obejmuje podłogę bagażnika o regulowanej wysokości.

Czysto i schludnie: nowa funkcja myjni samochodowej

Jako pierwszy model w swojej klasie nowy GLA ma funkcję myjni samochodowej, znaną już ze swojego starszego brata – GLS-a. Za pomocą jednego przycisku lusterka zewnętrzne zostają złożone, a szyby w drzwiachi przesuwany dach – zamknięte. Informacje z czujnika deszczu są wówczas ignorowane, więc wycieraczki pozostają wyłączone. Klimatyzacja przełącza się w tryb recyrkulacji powietrza, a po kilku sekundach wyświetlany jest obraz z przedniej kamery zestawu kamer 360° (o ile takowy jest w wyposażeniu danego egzemplarza), aby pomóc kierowcy podczas wjazdu do myjni. Ustawienia te są automatycznie dezaktywowane, gdy kierowca wyjeżdżaz myjni i przekracza prędkość 20 km/h.

Wyjątkowy komfort na długich trasach i mnóstwo radości z jazdy: zawieszenie

Przednia oś nowego GLA korzysta z kolumn typu MacPherson. Zastosowanie wahaczy poprzecznych kutych z aluminium pozwala zmniejszyć masę auta i masy nieresorowane. Zwrotnice wykonane są jako odlewy aluminiowe.

Z tyłu nowy GLA ma zaawansowaną oś czterodrążkową, skonfigurowaną pod kątem maksymalnej stabilności jazdy, jakości resorowania oraz dynamiki wzdłużnej i poprzecznej. Tylną oś zamontowano na ramie pomocniczej odizolowanej od nadwozia za pomocą gumowych tulei, dzięki czemu z zawieszenia na nadwozie przenoszonych jest mniej drgań.

Rozstaw kół względem poprzednika wzrósł o ponad 4 cm – do 1605 i 1606 mm (odpowiednio, przód i tył). Większe nadkola i większa średnica kół (obręcze od 17 do 20 cali) przekładają się na większy prześwit(143 mm, + 9 mm).

Większa przyczepność, gdy trzeba: napęd na wszystkie koła 4MATIC

Opcjonalnie nowy GLA może być wyposażony w stały napęd na wszystkie koła 4MATIC z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego pomiędzy osiami. Komponenty układu 4MATIC obejmują przystawkę odbioru mocy zintegrowaną ze z automatyzowaną dwusprzęgłową skrzynią biegów oraz mechanizm różnicowy tylnej osi ze sprzęgłem wielopłytkowym. Sprzęgło składa się z sześciu talerzy (12 powierzchni ciernych) z powłoką z włókna węglowego i jest w stanie przenosić moment obrotowy o wartości nawet 1000 niutonometrów. Do stopnia jego zużycia przystosowano mechanizm automatycznej regulacji.

W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, w którym zastosowano układ hydrauliczny, w nowym GLA sprzęgło jest napędzane elektromechanicznie. Podczas normalnej w programach Eco/Comfort bazowy rozkład momentu (oś przednia:oś tylna) wynosi 80:20, a w programie Sport – 70:30. W trybie terenowym sprzęgło działa jak blokada międzyosiowego mechanizmu różnicowego, a podstawowy rozkład siły napędowej wynosi 50:50.

Przydatny w lekkim terenie: pakiet Off-Road Engineering Package

Modele 4MATIC są standardowo wyposażone w pakiet Off-Road Engineering Package, obejmujący m.in.

• specjalną funkcję oświetlenia terenowego (w połączeniu z reflektorami MULTIBEAM LED; szeroki strumień światła ułatwia dostrzeżenie przeszkód w wymagającym terenie podczas jazdy w ciemności,z prędkością do 50 km/h),

• dodatkowy terenowy tryb jazdy (dostosowuje nie tylko charakterystykę napędu 4MATIC, ale i dostarczanie mocy silnika oraz sterowanieABS-em),

• animacje parametrów terenowych na środkowym ekranie(m.in. przechył),

• funkcję regulacji prędkości zjazdu (DSR), działającą w zakresie prędkości ok. 2-18 km/h.

Mocne i efektywne: silniki

Nowy GLA korzysta z 4-cylindrowych jednostek benzynowychi wysokoprężnych, które na potrzeby nowej generacji kompaktowych Mercedesów zostały całkowicie zmodernizowane. W porównaniu z poprzednią generacją silników charakteryzują się znacznie wyższą mocą oraz lepszą efektywnością. W planach jest także lokalnie bezemisyjny model z hybrydowym układem napędowym plug-in trzeciej generacji.

Bazowy wariant GLA 200 korzysta z 1,33-litrowego silnika benzynowegoo mocy 163 KM z funkcją odłączania cylindrów przy częściowym obciążeniu.

Dane techniczne w skrócie:

  Mercedes - Benz GLA 200
Silnik R4, turbo
Pojemność skokowa 1332 ccm
Moc maksymalna 120 kW (163 KM) przy 5500 obr./min
Maksymalny moment obrotowy 250 Nm przy 1620 - 4000 obr./min
Przekładnia zautomatyzowana, dwusprzęgłowa, 7G-DCT
Zużycie paliwa w cyklu łączonym 5,6-5,9 l/100km*
Emisje CO2 w cyklu łączonym 129-135 g/km*
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,7 s
Prędkość maksymalna 210 km/h

* Podane wartości są zmierzonymi „wartościami CO2 NEDC” zgodnie z art. 2 nr 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/1153, określonego według załącznika XII rozporządzenia (WE) nr 692/2008. Dane zużycia paliwa obliczono w oparciu o te wartości.