Stuttgart,
06
maja
2022
|
09:30
Europe/Warsaw

Nowy Mercedes EQS SUV – dodatkowe funkcje wyposażenia dostępne po zakupie dzięki aktualizacjom OTA

EQS Limuzyna jako pierwszy model Mercedes-Benz pozwala aktywować całkowicie nowe funkcje za pomocą aktualizacji bezprzewodowych OTA (over-the-air). Pozwala to modyfikować wyposażenie samochodu i jego oryginalną konfigurację już po zakupie. Wraz z modelem EQS SUV oferta funkcji, które można aktywować w trakcie eksploatacji, została znacząco poszerzona – obejmuje np. asystenta manewrowania z przyczepą lub rozszerzoną rzeczywistość MBUX dla nawigacji. Funkcje OTA są dostępne w sklepie Mercedes me Store. Poza zakupem poszczególnych rozwiązań na rok lub na 3 lata planowane są subskrypcje, tymczasowe aktywacje i bezpłatne okresy testowe.

Aktualizacje z dnia na dzień i nowe funkcje dostępne następnego ranka, zupełnie jak na komputerze – właśnie to umożliwia technologia OTA w modelu EQS SUV. Ze względu na wysoki standard bezpieczeństwa Mercedes-Benz polega tu na technologii komórkowej i module komunikacyjnym zainstalowany w pojeździe. Wstępnym warunkiem aktualizacji OTA zawsze jest zgoda użytkownika.

Wśród funkcji, które można aktywować już po zakupie samochodu, jest na przykład asystent ułatwiający manewrowanie z przyczepą. Można powierzyć mu sterowanie układem kierowniczym holującego EQS SUV-a przy prędkości do 5 km/h i na drodze o nachyleniu do 15%. Aby dokupić to rozwiązanie, wyposażenie pojazdu musi obejmować hak holowniczy oraz zestaw kamer 360°.

Inną przydatną funkcją jest asystent znaków drogowych, wykrywający ograniczenia prędkości, zakazy wyprzedzania i ich odwołania, znaki STOP, zakazy wjazdu, a nawet czerwone światła. Dodatkowo asystent ten ostrzega przed wjazdem na drogę kierunkową, na której obowiązuje ruch w przeciwnym kierunku. W tym przypadku specyfikacja EQS SUV-a musi obejmować nawigację na dysku twardym oraz kamerę, z której korzystają inne systemy wspomagające kierowcę.

Na życzenie w trakcie eksploatacji można dokupić także rozszerzoną rzeczywistość MBUX dla nawigacji, która nakłada graficzne wskazówki ułatwiające dojazd do celu na obraz z kamery prezentowany na centralnym ekranie (funkcja wymaga kamery pokładowej).

Już po zakupie użytkownicy EQS SUV-a mogą aktywować też kontrolę komfort ENERGIZING. Korzystając m.in. z klimatyzacji, systemu audio, animacji na ekranie i nastrojowego oświetlenia, oferuje ona szereg programów relaksujących lub pobudzających podróżujących.

Ponadto za pomocą aktualizacji OTA można zwiększyć maksymalny kąt skrętu tylnych kół (do 10°) i zmniejszyć w ten sposób średnicę zawracania – w rezultacie EQS SUV staje się jeszcze zwinniejszy i bardziej zwrotny.

Lista funkcji dostępnych w ramach OTA obejmuje również nowe tryby jazdy (dla początkujących oraz dla parkingowych, ze stosownymi ograniczeniami reakcji pojazdu i prędkości jazdy) oraz aplikację AMG Track Pace, która rejestruje czasy przejazdu na torze wyścigowym i pozwala analizować dane telemetryczne, tak aby podnosić swoje osiągi (instalacja aplikacji AMG Track Pace wymaga nawigacji na twardym dysku). Użytkownicy egzemplarzy z reflektorami DIGITAL LIGHT mają do wyboru także pakiet indywidualizacji z dodatkowym krajobrazem dźwiękowym „Roaring Pulse”, minigrami takimi jak Sudoku oraz większą liczbą animacji reflektorów.

Nabywcy EQS SUV-a z drugiej ręki mogą wykorzystać pozostały okres funkcji OTA zakupionej przez poprzedniego właściciela. Aby to zrobić, muszą połączyć ją ze swoim kontem Mercedes me w sklepie Mercedes me i przeprowadzić aktywację.

Niezależnie od nowych funkcji wyposażenia technologia OTA pozwala na aktualizowanie większości jednostek sterujących w samochodzie. Oszczędza to czas użytkownika, zwalniając z konieczności wizyt w serwisie, a jednocześnie zapewnia aktualność oprogramowania EQS-a.