Warszawa,
15
kwietnia
2019
|
16:38
Europe/Warsaw

„Oddech przyszłości” – uczniowie z ekologiczną świadomością

16 finalistów z 6 zespołów zaprezentowało swoje filmy na gali rozdania nagród konkursu Eko Gwiazda/edycja Jawor 2019. W sali im. Berthy Benz w Muzeum Regionalnym w Jaworze, główną nagrodę – weekendową wycieczkę do Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie – odebrali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy: Karolina Maślej i Damian Mejor, którzy pod opieką Pani Grażyny Maciak przygotowali film pt. „Breath of the future”. Inicjatorem konkursu jest Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Eko Gwiazda/edycja Jawor to konkurs ekologiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatów: jaworskiego, legnickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego, który ma za zadanie propagowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych. Zadaniem drugiej edycji konkursu było nakręcenie krótkiego filmu na temat sposobów poprawy jakości powietrza w regionie. Należało w nim uwzględnić informacje o niebezpiecznych związkach wydzielanych w procesie spalania odpadów i śmieci, ich wpływie na zdrowie ludzi oraz przedstawić alternatywne źródła energii.

Nasz konkurs przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej uczniów. Dzięki takim inicjatywom jak Eko Gwiazda uświadamiają sobie jak ważna jest troska o najbliższe otoczenie i czym grozi zanieczyszczenie środowiska. Jesteśmy wszyscy pod wrażeniem fantastycznych filmów i wiedzy tych młodych ludzi, do których w końcu należy przyszłość. – powiedziała dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektorka ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych MBMPL.

Do finału zakwalifikowało się 6 prac, spośród których jury w składzie: dr Andreas Schenkel – CEO; Thomas Kaiser – Dyrektor Produkcji, Montażu i Utrzymania Ruchu; Marta Kunecka – Specjalistka HR, czyli reprezentanci Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz Starosta Jaworski, Pani Aneta Kucharzyk, wybrało zwycięski film.

W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie – autorzy wyróżnionych prac, przedstawiciele powiatowych i lokalnych władz oraz organizatorzy. Nagrodę główną wręczyli laureatom: Stanisław Laskowski, Wicestarosta Jaworski, dr Andreas Schenkel oraz Marta Kunecka. Pozostali finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Lista finalistów:

- „Powietrze naszym życiem”, Dawid Ignarski i Adrian Krasel pod opieką Pana Marcina Jankowskiego z Zespołu Szkół i Placówek w Bolkowie,

- „Nie uciekaj, oddychaj”, Grzegorz Filipowski pod opieką Pani Jadwigi Kuczwary z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze,

- „Eko-VLOG”, Paulina Andryszak i Adrianna Kaszuba pod opieką Pana Dariusza Szojki z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze,

- „Nasze powietrze, zmieńmy na lepsze”, Przemysław Lipa i Dominika Kowalczyk pod opieką Pani Małgorzaty Marczyk z V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy,

- „ECOPowietrze”, Szymon Nispoń i Wiktor Czarny pod opieką Pana Marcina Jankowskiego z Zespołu Szkół i Placówek w Bolkowie.

Dla wszystkich wyróżnionych w konkursie szkół przygotowano specjalne pojemniki na zużyte baterie. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Jaworski, Pani Aneta Kucharzyk.

Filmy finalistów można zobaczyć na stronie konkursu: www.jawor.ekogwiazda.pl/laureaci/

W przygotowanie dekoracji na wydarzenie włączyli się uczniowie klasy o profilu „Florysta” z Zespołu Szkół w Jaworze pod kierownictwem Pani Dyrektor Doroty Subocz, którzy stworzyli scenografię gali rozdania nagród - zielone instalacje z naturalnych roślin i materiałów.