Stuttgart,
29
kwietnia
2019
|
16:16
Europe/Warsaw

Odliczanie rozpoczęte: zespół Formuły E Mercedes-Benz EQ po raz pierwszy prezentuje swój bolid

Podsumowanie

 

  • W marcu w Genewie zespół Formuły E Mercedes-Benz EQ po raz pierwszy publicznie zaprezentował swój bolid
  • Na potrzeby swojego pierwszego występu elektryczna Srebrna Strzała otrzymała specjalną, „zwiastunową” liberię
  • Sezon 2019/20 będzie pierwszym, w którym Mercedes wystartuje w Formule 1 i Formule E
  • W przyszłości obie serie wyścigów będą ważnym motorem rozwoju techniki w rodzinie Mercedesa
  • Toto Wolff: „Z niecierpliwością czekamy na wyzwanie, jakim będzie zademonstrowanie osiągów naszych inteligentnych napędów akumulatorowo-elektrycznych w sportach motorowych, oraz na pozytywny impuls dla marki EQ”

Podczas genewskich targów Mercedes-Benz prezentował nie tylko nowości wśród aut seryjnych, ale i swoje wyścigowe maszyny – w tym nową gwiazdę w postaci Mercedesa EQ Silver Arrow 01. To zapowiedź pierwszego całkowicie elektrycznego bolidu, z którym zespół Mercedes-Benz EQ jeszcze w tym roku wystartuje w Formule E.

Na potrzeby swojego pierwszego publicznego debiutu bolid EQ Silver Arrow 01 otrzymał specjalne malowanie, które pokazuje, jak może prezentować się nadchodząca kampania Mercedesa w Formule E. Ostateczny projekt barw zespołu zostanie zaprezentowany na późniejszym etapie, przed otwarciem sezonu.

„Bolid Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 stanowi przedsmak pierwszej całkowicie elektrycznej Srebrnej Strzały marki Mercedes-Benz” – powiedział Gorden Wagener, szef designu w koncernie Daimler AG. „Niebieskie akcenty i subtelny kontrast pomiędzy matowo a połyskliwie wykończonymi płaszczyznami, w połączeniu z wzorem gwiazdy w tylnej części pojazdu, przenoszą progresywny luksus w świat elektrycznego motorsportu”.

Przez bok bolidu przebiega niebieska linia, która symbolizuje markę EQ, a jednocześnie tworzy podobny kontrast jak w przypadku zielonego odcienia PETRONAS na bolidzie Mercedesa startującym w Formule 1 – Mercedes-AMG F1 W10 EQ Power+. Przy okazji linie pomagają zoptymalizować wizualną proporcjonalność pojazdu. Z tyłu zarówno w bolidzie Formuły 1, jak i w „zwiastunowej” wersji bolidu Formuły E pojawia się subtelny motyw gwiazdy.

Wyzwanie przyjęte: Formuła E jako nowa arena sportowych zmagań

Dzięki innowacyjnej, skomplikowanej technologii Formuła E reprezentuje zupełnie nowy świat wyścigów, a debiutujący w nim gracze stają przed wieloma wyzwaniami. Pierwszy publiczny występ nowego bolidu w Genewie stanowi ważny kamień milowy na drodze do startu zespołu Formuły 1 w kolejnej serii.

"Odliczanie do naszego wejścia do Formuły E zostało właśnie oficjalnie rozpoczęte” – powiedział szef Toto Wolff, Mercedes-Benz Motorsport. „Nasz zespół od jakiegoś czasu pracuje nad tym projektem, ale gdy po raz pierwszy widzisz bolid w naszym malowaniu, wiesz, że projekt wszedł już w poważną fazę”.

Jednak zanim pod koniec 2019 roku Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 ukończy swój pierwszy wyścig, zespół ma jeszcze wiele do zrobienia. „Formuła E będzie dla nas zupełnie nowym polem gry” – dodał Toto Wolff. „Z niecierpliwością czekamy na wyzwanie polegające na zademonstrowaniu osiągów naszych inteligentnych napędów akumulatorowo-elektrycznych w sportach motorowych oraz na pozytywny impuls dla marki EQ”.

Równoległe zaangażowanie pozwala skonsolidować transfer techniki w rodzinie Mercedesa

Wraz z rozpoczęciem szóstego sezonu mistrzostw Formuły E ABB FIA producent ze Stuttgartu otworzy nowy rozdział w długiej i udanej historii wyścigów pojazdów z gwiazdą. Na początku swojego debiutanckiego sezonu 2019/20 ekipa Mercedes-Benz EQ wystawi nie jeden, ale dwa całkowicie elektryczne bolidy.

Tym samym marka z trójramienną gwiazdą będzie jedynym producentem samochodów na świecie, który weźmie udział zarówno w Formule 1, jak i Formule E. Równoległe zaangażowanie w obie serie wyścigów pozwoli Mercedesowi na przeniesienie doświadczeń z obu tych aren na otwarte drogi. Wspólnie obie platformy stanowią ważny motor technicznego rozwoju dla całej rodziny Mercedesów i pomogą w kształtowaniu przyszłości przemysłu samochodowego.

Dane techniczne: Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01

Wymiary

 

Długość całkowita:

5160 mm

Szerokość całkowita:

1770 mm

Wysokość:

1050 mm

Rozstaw kół z przodu:

1553 mm

Rozstaw kół z tyłu:

1505 mm

Prześwit:

75 mm (maksymalny)

Rozstaw osi:

3100 mm

Minimalna masa (wraz z kierowcą)

900 kg (akumulator: 385 kg)

   

Osiągi

 

Akumulator (masa):

385 kg

Akumulator (pojemność):

52 kWh

Akumulator (czas ładowania):

około 45 min

Moc maks. (treningi i kwalifikacje):

maks. 250 kW (340 KM)

Moc maks. (wyścig):

maks. 200 kW (272 KM)

Tryb Attack”:

maks. 225 kW (306 KM)

FanBoost:

maks. 250 kW (340 KM)

Maks. prędkość:

280 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h:

około 2,8 s

 

Kanały cyfrowe i zasoby:

Strona dla mediów: Mercedes-benz.com/EQ-FormulaE-Media

Strona internetowa: Mercedes-benz.com/EQ-FormulaE

Facebook: mercedesbenzeqfe

Twitter: @mercedesbenzeqfe

Instagram: /mercedesbenzeqfe

YouTube: /mercedesbenzeqfe