Warszawa,
04
października
2023
|
10:04
Europe/Warsaw

Polska Grupa Farmaceutyczna przechodzi na elektromobilność z Mercedes-Benz Vans

Mercedes-Benz Polska i Polska Grupa Farmaceutyczna ogłaszają podjęcie współpracy, w ramach której PGF zdecydowała się na długoterminowy wynajem floty samochodów elektrycznych Mercedes eSprinter, aby jeszcze efektywniej i w sposób bardziej zrównoważony transportować do aptek leki ratujące życie. - Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać innowacyjne rozwiązania w nurcie nowej mobilności, które przyczyniają się do rozwoju branży farmaceutycznej – komentuje Jan Zachel, National Key Account Manager, Mercedes-Benz Vans Polska. Jest to także pierwszy krok na drodze do elektryfikacji floty Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Umowa została podpisana na 4 lata , a pojazdy są finansowane przez Carefleet.

Obserwujemy znaczne przyspieszenie w dynamice rozwoju e-mobilności w Polsce, zarówno w segmencie aut osobowych, jak i dostawczych. Coraz więcej przedsiębiorstw zakłada nisko- lub zeroemisyjność pojazdów w swoich strategiach ESG, co za tym idzie w ciągu kilku najbliższych lat udział elektryków w firmowych flotach będzie się zwiększał. Na drogę zielonej transformacji weszła także Polska Grupa Farmaceutyczna, której w wyniku współpracy, Mercedes-Benz Polska dostarczy 26 dostawczych samochodów elektrycznych eSprinter, wyposażonych w zabudowy izotermiczne, agregaty i specjalistyczne lodówki, spełniające rygorystyczne warunki przechowywania i przewożenia leków ratujących życie. Partnerstwo między Polską Grupą Farmaceutyczną a Mercedes-Benz Polska to nie tylko biznesowy kontrakt, to nowa era w dostawach leków w Polsce.

- Nasz kontrakt z Mercedes-Benz Polska stanowi dowód na zobowiązanie PGF do modernizacji swojej floty oraz zaangażowanie w elektromobilność. Jako lider branży dostaw farmaceutycznych pragniemy wytyczać kierunek zmian, dbając jednocześnie o zrównoważony rozwój i przyczyniając się do poprawy jakości życia społeczeństwa. Wspólnie otwieramy rozdział, w którym technologia i jakość idą w parze z dbałością o środowisko naturalne. Zrobiliśmy także krok w kierunku jeszcze wydajniejszej i bardziej ekologicznej dostawy leków do aptek, a także większego komfortu naszych kierowców. Nowoczesne pojazdy elektryczne dają nam pewność, że leki i wyroby medyczne przechowywane są w idealnych warunkach – mówi Dawid Stasiecki, Koordynator ds. floty w Polskiej Grupie Farmaceutycznej.

Oferta skrojona na miarę potrzeb

W portfolio Mercedes-Benz Vans już teraz można znaleźć szeroki wybór elektrycznych samochodów dostawczych, które ułatwiają przejście na elektryczny transport.

- eSprinter Furgon to pojazd, który redefiniuje standardy przestrzeni ładunkowej. Z przestrzenią ładunkową wynoszącą 11 m³, ładowność eSprintera to 848 kg przy pojemności powiększonej. Istotnym atutem jest fakt, że napęd elektryczny w żaden sposób nie ogranicza dostępnej przestrzeni. Zasięg eSprintera wynosi do 159 km wg normy WLTP (przy określonym wariancie akumulatora). Dzięki temu świetnie sprawdzi się w jeździe po mieście, jednocześnie w ciągu 25 minut będziemy w stanie naładować auto nawet do 80% baterii (w zależności od dostępnej infrastruktury ładowania) – wyjaśnia Jan Zachel, Mercedes-Benz Vans Polska.

Ponadto elektryczne vany dostawcze, takie jak eSprinter, są lokalnie bezemisyjne, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza w miastach, a jednocześnie zapewnia kierowcom komfort jazdy dzięki cichej i wygodnej technologii. Warto też dodać, że samochody elektryczne mogą okazać się dużo prostsze w serwisowaniu, chociażby ze względu na brak części znanych z pojazdów z „tradycyjnym” silnikiem – takich jak chociażby filtr DPF, dwumasa czy rozrusznik. W miejskich warunkach wybór elektrycznego samochodu jest strzałem
w dziesiątkę. Taki pojazd ma możliwość poruszania się buspasami i wjeżdżania do stref czystego transportu,
a przy tym jest zawsze gotowy do pracy – nawet w ujemnych, zimowych temperaturach. Dodatkowym benefitem jest także bezpłatne parkowanie w miejskich strefach płatnego parkowania. Wszystkie te aspekty ułatwiają jazdę po mieście, co znacząco wpłynie np. na terminowość dostaw.

Dodatkowo dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Mój Elektryk”, przedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie na zakup e-pojazdu w wysokości nawet do 70 000 złotych (na samochód w kategorii N1).

Współpraca między liderami takimi jak Mercedes-Benz Polska i Polska Grupa Farmaceutyczna, to połączenie branż, w których jakość, wydajność i ekologia odgrywają kluczową rolę, a celem jest rozwój zrównoważonego transportu i optymalizacja procesu dostarczania leków. Samochody zostały dostarczone przez dealera Mercedes-Benz – Sobiesław Zasada Automotive.