Warszawa,
26
czerwca
2023
|
15:59
Europe/Warsaw

Reflektory DIGITAL LIGHT w nowej Klasie E Kombi: idealne warunki oświetleniowe w różnych sytuacjach drogowych

·         Inteligentny, wydajny system oświetlenia o rozdzielczości 1,3 mln pikseli na jeden reflektor

·         Opcjonalne reflektory DIGITAL LIGHT z funkcją projekcji prezentują symbole ostrzegawcze na nawierzchni drogi

·         Animacje na powitalne i pożegnanie: „Cyfrowy deszcz” i „Gwiezdna fala”

 Nowy Mercedes-Benz Klasy E Kombi jest standardowo wyposażony w wysokowydajne reflektory LED z Adaptacyjnym asystentem świateł drogowych. Na życzenie dostępne są lampy DIGITAL LIGHT oraz DIGITAL LIGHT z funkcją projekcji – każdy reflektor zawiera wówczas moduł z trzema niezwykle mocnymi diodami LED, których światło jest załamywane i kierowane przez 1,3 miliona mikrozwierciadeł. Łącznie zajmują one obszar o wielkości porównywalnej do ludzkiego paznokcia. Korzystając z interfejsu podobnego do HDMI, jednostka sterująca z wydajnym procesorem graficznym przesyła do zwierciadeł ciągły strumień wideo.

Wiązka podzielona na 1,3 miliona pikseli umożliwia niezwykle precyzyjną dystrybucję światła. Efekt: Asystent świateł drogowych Plus bardzo dokładnie maskuje napotkane pojazdy oraz tablice drogowe. W przypadku reflektorów DIGITAL LIGHT wyjątkową precyzją cechują się również granice światła i ciemności oraz rozkład strumienia dla wszystkich innych adaptacyjnych funkcji oświetlenia. Pozwala to na przykład zoptymalizować działanie świateł przeciwmgłowych, tych do jazdy autostradowej lub miejskiej. Do dyspozycji są też światła topograficzne, które w oparciu o dane z map nawigacyjnych uwzględniają jazdę pod górę oraz zjeżdżanie ze wzniesień. W rezultacie można na przykład zredukować zjawisko oślepiania innych użytkowników ruchu w trakcie pokonywania wzniesień, poprzez wcześniejsze opuszczenie stożka światła. Z kolei podniesienie stożka podczas przejeżdżania przez zagłębienia terenu pozwala uzyskać pożądany zasięg reflektorów.

W przyszłości funkcję projekcji dla opcjonalnych reflektorów DIGITAL LIGHT w nowej Klasie E Kombi będzie można aktywować później, w czasie użytkowania samochodu, za pośrednictwem sklepu Mercedes me Store.

System projekcji oferuje również następujące funkcje (zależnie od rynku):

·         linie prowadzące: wsparcie kierowcy w podążaniu wąskim pasem ruchu na odcinkach robót drogowych dzięki wyświetlaniu oznaczeń na nawierzchni drogi;

·         ostrzeżenie o jeździe pod prąd: znak zakazu wjazdu rzutowany na jezdni jako symbol ostrzegawczy;

·         ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i wskazówki kierunkowe: gdy tylko Asystent utrzymania pasa ruchu wykryje zagrożenie.

W nowej Klasie E debiutują przeprojektowane symbole ostrzegawcze – Mercedes-Benz zmodyfikował je, aby były jeszcze bardziej intuicyjnie rozpoznawalne na drodze.

Reflektory DIGITAL LIGHT z funkcją projekcji komunikują się z kierowcą również na postoju. Gdy samochód zostaje odblokowany lub zablokowany albo po wyłączeniu silnika reflektory i tylne światła prezentują krótki pokaz świetlny. Funkcję animacji można włączać i wyłączać za pośrednictwem systemu MBUX. W momencie wprowadzenia na rynek dostępne są projekcje o nazwach „Cyfrowy deszcz” i „Gwiezdna fala”.

W przyszłości reflektory DIGITAL LIGHT zaoferują personalizowane animacje na powitanie i pożegnanie, w tym specyficzne dla danego rynku oraz sezonowe, na przykład z okazji Święta Dziękczynienia w USA. Będzie można aktywować je poprzez aplikację Mercedes me.

Uwaga: do korzystania z usług Mercedes me connect wymagane jest posiadanie osobistego identyfikatora Mercedes me oraz akceptacja Warunków korzystania z tych usług. Ponadto samochód musi być sparowany z odpowiednim kontem użytkownika. Po wygaśnięciu początkowego okresu subskrypcji usługi można odnowić odpłatnie – pod warunkiem, że w tym momencie są one nadal oferowane dla odpowiedniego auta. Pierwsza aktywacja usług jest możliwa w ciągu roku od pierwszej rejestracji pojazdu lub od pierwszego uruchomienia przez klienta – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.