Warszawa,
03
września
2021
|
15:16
Europe/Warsaw

Ruszyła klasa patronacka Mercedes-Benz Manufacturing Poland – elektromechanik

  • Fabryka w Jaworze wspiera edukację w regionie i kształci w zawodach przyszłości.
  • 13 uczniów rozpoczyna naukę w klasie o profilu elektromechanik w Zespole Szkół Samochodowych w Legnicy.
  • To już druga klasa patronacka Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

 

Od 2019 roku w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, pod patronatem fabryki silników Mercedesa, działa klasa o profilu mechatronik. W tym roku w Zespole Szkół Samochodowych w Legnicy ruszył kolejny projekt edukacyjny, wspierany przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland. 1 września w klasie, która będzie kształcić elektromechaników naukę rozpoczęło 13 uczniów. Tym razem wspierać ich będzie fabryka baterii.

- W jaworskiej fabryce Mercedesa z uwagą śledzimy nowe trendy w edukacji i monitorujemy rynek pracy. Mechatronik i elektromechanik znajdują się na wykazie zawodów szkolnictwa branżowego Ministra Edukacji Narodowej (2019), dla których prognozowane jest istotne zapotrzebowanie na pracowników w kraju oraz w województwie dolnośląskim. Absolwenci naszych klas patronackich mają zatem bardzo duże szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Polska.

Absolwenci klasy patronackiej Mercedes-Benz Manufacturing Poland o profilu elektromechanik po 3 latach nauki będą oceniać stan techniczny pojazdów, obsługiwać, diagnozować, naprawiać, instalować układy elektryczne i elektroniczne samochodów. Zostaną także przygotowani do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Nowoczesny program kształcenia, opracowany przez specjalistów ze szkoły i zakładu Mercedesa w Jaworze przewiduje praktyki zawodowe w fabryce baterii oraz zdobywanie umiejętności na profesjonalnym sprzęcie.

- Rozwój motoryzacji spowodował wzrost zapotrzebowania na dobrze wykwalifikowanych fachowców, którzy nie boją się technologii. Wiemy, że teoria to nie wszystko, a uczniowie muszą mieć szansę na sprawdzenie wiedzy w praktyce, dlatego cieszymy się, że będą uczyć się od najlepszych w branży – mówi Grzegorz Gargaś, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Legnicy.

Pozytywnie zdany egzamin zawodowy otwiera absolwentom drogę do pracy na stacjach obsługi pojazdów samochodowych, w zakładach produkcyjnych i naprawczych, firmach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi, zwłaszcza w zakresie elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów, a być może niektórzy z nich zdecydują się na prace w Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Fabryka Mercedesa na Dolnym Śląsku wspiera edukację. Oprócz klas patronackich organizuje programy i konkursy edukacyjne. Od trzech lat realizuje program „Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologie” adresowany do uczennic liceów i techników powiatu jaworskiego i okolic. Uczestniczki cyklu warsztatów mają okazję przekonać się, że technologia jest nie tylko przyjazna, ale jest również doskonałym

pomysłem na życie zawodowe. Program zachęca młode kobiety do spróbowania swoich sił w obszarach, które kiedyś uznawano za typowo męskie. Projekt został nagrodzony Brązowym Spinaczem 2020 - nagrodą Związku Firm Public Relations. Spółka patronuje także cyklicznemu konkursowi Eko Gwiazda, który propaguje postawy proekologiczne wśród uczniów w regionie.