Warszawa,
02
czerwca
2017
|
11:42
Europe/Warsaw

StarDrive Poland 2017 – XVI Zlot Zabytkowych Mercedesów w Krynicy-Zdroju

Warszawa. W długi czerwcowy weekend (15-18 czerwca) odbędzie się 16. już Zlot Zabytkowych Mercedesów. Tym razem klasyczne gwiazdy zjadą na południe Polski, do malowniczych okolic Krynicy-Zdroju. Na imprezie stawi się 85 załóg z Polski i z zagranicy – m.in. z Niemiec i Szwecji – oraz ich zabytkowe Mercedesy z niemal wszystkich epok motoryzacji, od okresu przedwojennego aż do początku lat 90. Tradycyjnie, kulminacyjnym punktem zlotu będzie coroczny Konkurs Elegancji, który zostanie rozstrzygnięty w sobotę 17 czerwca na krynickim deptaku.

Uczestnicy zlotu zjeżdżają do Krynicy-Zdroju w czwartek 15 czerwca. Aktywności samochodowe rozpoczynają w piątek rano – od godziny 10:00 spod hotelu kolejne załogi będą ruszać w liczącą około 100 km trasę rajdu wiodącą urokliwymi drogami Beskidu Sądeckiego – przecinającymi bukowe lasy i doliny górskich rzek. Po drodze goście odwiedzą nowosądecki salon Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive i dalej ruszą w kierunku stacji Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka. Tam odbędą się konkurencje sprawnościowe dla klasycznych Mercedesów oraz ich właścicieli – a później auta udadzą się na zasłużony odpoczynek na hotelowym parkingu.

Kulminacyjnym punktem zlotu – a przy okazji atrakcją dla wszystkich, którzy w długi czerwcowy weekend odwiedzą Krynicę-Zdrój – będzie sobotni Konkurs Elegancji na miejskim deptaku, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego (17 czerwca). Okazała budowla w neorenesansowym stylu i elegancki plac stanowią doskonałe otoczenie dla prezentacji zabytkowych gwiazd. Każda załoga będzie musiała pokazać się w konkursie w możliwie interesujący sposób – specjalna komisja weźmie pod uwagę między innymi dopasowanie stroju do epoki, z której pochodzi dany samochód. Konkurs potrwa w godzinach od 11:00 do 15:00. W tym czasie fani klasycznej motoryzacji będą mieli okazję zobaczyć Mercedesy z bliska i porozmawiać z ich właścicielami.

Wśród pojazdów, które wezmą udział w zlocie, nie zabraknie najznamienitszych modeli Mercedes-Benz z ostatnich dziewięciu dekad. Do Krynicy-Zdroju przyjadą wyjątkowe automobile z okresu międzywojnia, w tym 170V oraz 230 Kabriolet, limuzyny Adenauer oraz przedstawiciele kolejnych pokoleń roadsterów z rodziny SL. Zwieńczeniem listy startowej są „młode klasyki”", przedstawiciele typoszeregów 123, 124 i 126. Auta wyselekcjonowano nie tylko pod kątem wieku (przyjmowane są modele w wieku co najmniej 25 lat) i stanu technicznego, ale również z uwzględnieniem ich „osobistej” historii.