Warszawa,
19
czerwca
2019
|
13:50
Europe/Warsaw

StarDrive Poland 2019 – XVIII Zlot Zabytkowych Mercedesów na Dolnym Śląsku

Zabytkowe Mercedesy zjeżdżają na Dolny Śląsk

W najbliższy weekend, w dniach 20-23 czerwca 2019 roku, miłośnicy klasycznych pojazdów Mercedes-Benz spotkają się na zlocie StarDrive. Tym razem załogi przyjadą do „polskiej Doliny Loary” – wyruszą bowiem w podróż śladami Doliny Pałaców i Ogrodów. Tradycyjnie w programie imprezy nie zabraknie Konkursu Elegancji, który odbędzie się w sobotę 22 czerwca w Jeleniej Górze oraz w Jaworze – dla entuzjastów motoryzacji to doskonała okazja, by z bliska popodziwiać zabytkowe auta uczestników zlotu. Łącznie w wydarzeniu weźmie udział 86 zabytkowych „gwiazd” z niemal każdej dekady historii marki.

StarDrive Poland to impreza o wieloletniej, wspaniałej tradycji. Tym razem klasyczne Mercedesy zaprezentują się w malowniczej scenerii Doliny Pałaców i Ogrodów. Położona u podnóży Karkonoszy, liczy ona kilkadziesiąt odrestaurowanych zamków, pałaców i dworów, a reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe.

W tegorocznej edycji imprezy weźmie udział łącznie 86 zabytkowych Mercedesów – zarówno z Polski, jak i zagranicy. Samochody poddano wcześniejszej selekcji pod kątem wieku (przyjmowane są pojazdy w wieku co najmniej 25 lat), autentyczności i stanu technicznego, jak również pod kątem ich indywidualnej historii. Będą wśród nich m.in. kultowy Mercedes 300 SL Gullwing (W198) rocznik 1954, zdolny osiągnąć maksymalną prędkość 250 km/h, czy okazałe modele z serii W 121 oraz W 180.

Pojazdy I Klasy, wyprodukowane do 1950, będzie reprezentować m.in. wyprodukowany w 1934 r. Mercedes W 21, którego poprowadzi Maja Włoszczowska, utytułowana kolarka górska i mieszkanka Jeleniej Góry. Wśród gości pojawi się także znany polski aktor Mateusz Damięcki, prywatnie pasjonat zabytkowych aut z gwiazdą. Poprowadzi on Mercedesa C123 z 1980 r., którego na co dzień można podziwiać we wrocławskim salonie Grupy Wróbel.

W gronie aut obecnych na zlocie nie zabraknie oczywiście kultowych roadsterów SL z serii W 113 oraz R 107, sportowej wersji modelu 190 z silnikiem zmodyfikowanym przez Coswortha oraz legendarnej Klasy G, która obchodzi w tym roku swoje 40. urodziny.

Zlot oficjalnie rozpocznie się w czwartek 20 czerwca. Na piątek 21 czerwca zaplanowano 70-kilometrowy rajd śladami Doliny Pałaców i Ogrodów – zabytkowe posiadłości, za którymi nierzadko kryją się pasjonujące historie, zdają się idealną scenerią dla zabytkowych pojazdów. Po drodze uczestnicy zwiedzą m.in. Hutę Szkła Kryształowego Julia i odwiedzą Muzeum „Dom Gerharta Hauptmanna”.

W sobotę 22 czerwca odbędzie się tradycyjny Konkurs Elegancji – a nawet dwa. W godz. 10:30-16:00 samochody zlotowiczów będzie można podziwiać na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze, a w godzinach 13:30-15:30 wybrane z nich pojawią się na Rynku w Jaworze, gdzie powstaje nie tylko fabryka najnowocześniejszych silników spalinowych Mercedes-Benz, ale i zakład produkcji akumulatorów dla przyszłych generacji pojazdów elektrycznych.

Konkurs pozwoli wyłonić najpiękniejsze auto wraz z załogą najbardziej dopasowaną pod względem stroju i wyglądu do rocznika samochodu.– Cała nasza impreza, a w szczególności Konkurs Elegancji, to niezwykły moment, w którym właściciele wszystkich tych cudownych maszyn dzielą się swoją pasją z widzami. Podziw, serdeczne uśmiechy, nowe znajomości, pamiątkowe zdjęcia – to ludzie tworzą magię tego wydarzenia – mówi Łukasz Załucki, komandor tegorocznego zlotu.

Organizatorem imprezy jest Klub Zabytkowych Mercedesów Polska, korzystający ze wsparcia jednej z największych sieci salonów sprzedaży i serwisów marki Mercedes-Benz w Polsce – Grupy Wróbel. Podczas Konkursu Elegancji goście będą mogli zobaczyć także najnowszą „twarz” Mercedesa, w tym nowe modele GLE i CLA, wyposażone w najnowsze rozwiązania z dziedziny łączności oraz innowacyjne systemy wsparcia kierowcy.