Warszawa,
15
września
2022
|
15:44
Europe/Warsaw

Studium bezpieczeństwa w czerwieni: Sprintery i kierowcy Barbora

Jeden z wiodących sklepów internetowych z żywnością, firma Barbora, od kilku miesięcy dostarcza zakupy czerwonymi Sprinterami 315 CDI. To efekt współpracy, którą w roku 2021 zapoczątkowało zamówienie takich 120 pojazdów w firmie MB Motors. Aby zadbać dodatkowo o bezpieczeństwo firmowych kurierów Barbora oraz o optymalną eksploatację pojazdów, Mercedes-Benz zapewnił klientowi wsparcie w postaci szkolenia kierowców w profesjonalnym ośrodku Driveland w Słabomierzu pod Warszawą.

Współpraca sklepu internetowego z żywnością Barbora z Mercedes-Benz rozpoczęła się w 2021 roku. Firma zdecydowała się wówczas zamówić 120 Sprinterów 315 CDI. Transakcję przeprowadził dealer MB Motors VAN ProCenter w Jankach pod Warszawą. Obecnie odebranych jest już niemal 70 pojazdów i trudno ich nie dostrzec na ulicach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Katowic i Trójmiasta – odpowiada za to między innymi wyjątkowy, indywidualnie dobrany kolor lakieru w firmowym odcieniu czerwieni oraz specjalne oklejenie graficzne, uwzględniające również dach samochodu. Ostatnia partia Sprinterów została przekazana klientowi tuż przed szkoleniem w Akademii Bezpiecznej Jazdy na torze Driveland w Słabomierzu – realizacja tak dużego zamówienia odbywa się bowiem sukcesywnie. – Od samego początku odpowiadamy za cały proces zamówienia i dostarczenia samochodów do naszego klienta. Trafiliśmy na trudne czasy dla branży motoryzacyjnej, ale nasz profesjonalny zespół doradców handlowych dba, by samochody były dostarczane na czas, a klient był poinformowany o każdym etapie produkcji i dostawy pojazdów – mówi Marek Jurszo, dyrektor sprzedaży samochodów dostawczych MB Motors VAN ProCenter.

Sprintery Barbora zostały bardzo dobrze wyposażone – firma kierowała się tu zarówno bezpieczeństwem, jak i komfortem swoich kurierów. Pojazdy posiadają automatyczne skrzynie biegów, system KEYLESS-START, topowy system multimedialny MBUX z możliwością integracji smartfonów, a wśród rozwiązań wspierających kierowcę znalazły się m.in. czujniki parkowania z tyłu oraz kamera cofania. Ponadto pojazdy są bogato wyposażone w systemy bezpieczeństwa dostępne w standardzie, takie jak Asystent bocznego wiatru, Adaptacyjne światło hamowania czy Automatyczny układ włączania świateł w zależności od jasności otoczenia. Co ciekawe pojazdy zabudowane izotermą z agregatem, umożliwiającą przewóz żywności w kontrolowanej temperaturze, z zewnątrz wyglądają jak tradycyjne furgony.

Flota to jednak tylko jeden z elementów decydujących o sukcesie firmy dostarczającej zakupy. Drugim, nawet ważniejszym, są kierowcy. Dlatego aby dodatkowo wesprzeć klienta, Mercedes-Benz Vans wspólnie z MB Motors VAN ProCenter zapewnił kurierom Barbora profesjonalne szkolenie w ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy. Szkolenie to zostało przeprowadzone w najnowocześniejszym w Polsce, specjalistycznym Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Stopnia Wyższego Driveland w Słabomierzu pod Warszawą. Jego celem była przede wszystkim poprawa umiejętności decydujących o bezpieczeństwie, przy jednoczesnym rozwinięciu techniki ecodrivingu.

Grzegorz Sawicki, dyrektor sprzedaży Mercedes-Benz Vans: – Jesteśmy przekonani, że dzięki dzisiejszemu treningowi w Akademii Bezpiecznej Jazdy kierowcy firmy Barbora, na co dzień jeżdżący Sprinterami, będą wiedzieli, jak w najlepszy sposób wykorzystać systemy bezpieczeństwa w tych pojazdach, a to przełoży się na większe bezpieczeństwo całej floty naszego klienta. 

W treningu, który odbył się 5 września, wzięło udział 30 kierowców. Każdy z nich miał możliwość indywidualnie kilkakrotnie pokonać pod okiem profesjonalnego instruktora Driveland specjalny tor i zmierzyć się z jego trudnościami. Kierowcy zmagali się z dwiema płytami poślizgowymi, kurtynami wodnymi i szarpakiem, ćwiczyli awaryjne hamowanie z ominięciem przeszkody, dynamiczny slalom i elementy jazdy szosowej, a także jazdę defensywną oraz parkowanie równoległe i prostopadłe. Bardzo istotnym elementem szkolenia był też trening udzielania pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych oraz ćwiczenia z użyciem symulatorów, pokazujących, co dzieje się z kierowcą podczas zderzenia i dachowania.

Całodzienny trening z jednej strony pozwolił kurierom lepiej poznać możliwości wykorzystania systemów wspierających bezpieczną jazdę w Sprinterach, z drugiej uświadomić sobie ograniczenia wynikające z własnej techniki jazdy i poznać swoje reakcje w sytuacjach zaskakujących na drodze oraz w razie utraty panowania nad pojazdem. W efekcie ich codzienna ciężka i niosąca wiele zagrożeń praca ma szansę stać się o wiele bezpieczniejsza – zarówno dla nich samych, jak i otoczenia.