Warszawa,
20
lutego
2023
|
14:44
Europe/Warsaw

Świętuj Rok Kopernikański i zobacz futurystycznego Mercedesa F 015 w Centrum Nauki Kopernik

W 2023 r., z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma, Centrum Nauki Kopernik przygotowało wiele atrakcji. To niepowtarzalna okazja, by lepiej poznać patrona obiektu i jego przełomowe odkrycia. A może nawet dokonać własnego przewrotu kopernikańskiego! Na wszystkich o nazwisku Kopernik czeka prezent – darmowy wstęp do centrum, w tym możliwość obejrzenia popularnej wystawy „Przyszłość jest dziś” oraz jednego z jej najbardziej obleganych eksponatów, czyli futurystycznego Mercedesa F 015 Luxury in Motion. A już wkrótce goście centrum będą mogli porozmawiać z... samym Mikołajem Kopernikiem – również o motoryzacji jutra.

Kiedy Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, nie było jeszcze teleskopów. Do obserwacji musiało mu wystarczyć oko, a do ustalania pozycji gwiazd i planet – przyrządy takie jak kwadrant, drewniany trójkąt paralaktyczny i najbardziej skomplikowana sfera armilarna. Dzisiaj pozycję gwiazd możemy sprawdzić w aplikacji na smartfonie, a nocne niebo obserwujemy przez ogromne teleskopy, często o rozmiarach przekraczających wielkość stadionu piłkarskiego.

Wszystko to zawdzięczamy nieustannie dokonywanym postępom w nauce. Postępy, które wywróciły do góry nogami niepodważalne wcześniej podstawy ludzkiej wiedzy o świecie, nazywamy dziś przewrotami kopernikańskimi lub rewolucjami naukowymi. Termin ten zawdzięczamy właśnie Mikołajowi Kopernikowi, który użył go w oryginalnym, łacińskim tytule swojego dzieła „De revolutionibus” (pol. „O obrotach”). Myśl polskiego astronoma – stawiająca w centrum naszego układu planetarnego Słońce – potrzebowała wielu lat, by oficjalnie stać się powszechnie uznawanym fundamentem nowoczesnej nauki.

Ale czy to już koniec? Czy wiemy już wszystko? „Rewolucja Kopernika” – tak nazywa się pierwsza z atrakcji Centrum Nauki Kopernik przygotowana z okazji obchodów 550. urodzin polskiego astronoma. Rozpoczyna się od pokazu nieba i rekonstrukcji modelu Ptolemeusza, by następnie przejść do prezentacji rewolucyjnego modelu zaproponowanego przez Kopernika. Goście mogą okiem detektywa spojrzeć na obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki oraz z bliska przyjrzeć się Układowi Słonecznemu, aby zastanowić się, jakie tajemnice nadal przed nami skrywa i co jeszcze pozostało do odkrycia współczesnym „Kopernikom”.

Huczne obchody 550. urodzin Mikołaja Kopernika

Z okazji Roku Kopernikańskiego na gości Centrum Nauki Kopernik czeka jeszcze wiele innych atrakcji i niespodzianek. Już wkrótce w centrum pojawi się… sam Mikołaj Kopernik. Będzie można z nim porozmawiać, sfotografować się, nagrać film. Albo zapytać o przyszłość mobilności. Jak to możliwe? Odpowiedź niebawem – i wcale nie chodzi o aktora ani aktorkę.

A na wszystkich, którzy nazywają się Kopernik, w 2023 r. czeka drobny prezent – darmowy wstęp do centrum (wraz z osobą towarzyszącą). W końcu nazwisko zobowiązuje.

Wystawa „Przyszłość jest dziś” we współpracy z Mercedes-Benz Polska

O tym, że Mikołaj Kopernik był astronomem – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego – wie niemal każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga i wytrwałość pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. Takie podejście jest szczególnie bliskie zarówno Centrum Nauki Kopernik, jak i Mercedes-Benz. Obie te uznane marki połączyły siły w ramach wystawy „Przyszłość jest dziś”.

Obecnie można oglądać dwie z trzech części wystawy. Pierwsza z nich, pt. „Cyfrowy mózg?”, skłania do przemyśleń na temat granic prywatności, poczucia bezpieczeństwa oraz nowych definicji sztuki i kreatywności. Od niedawna można też zwiedzać drugą część wystawy – pt. „Misja: Ziemia”, skoncentrowaną na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Przybliża ona kwestie degradacji środowiska naturalnego, globalnego ocieplenia, zaniku bioróżnodności oraz miast przyszłości.

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej zjawiskowych eksponatów pierwszej części wystawy jest koncepcyjny Mercedes-Benz F 015 Luxury In Motion. To wizja luksusowego samochodu przyszłości: autonomicznej, bezemisyjnej oazy spokoju, zapewniającej podróżującym przestrzeń do relaksu i pracy. Studium odpowiada na wyzwania najbliższej przyszłości, na czele z zanieczyszczeniem powietrza, korkami oraz bezpieczeństwem jazdy.

Ponad 1 342 010 gości odwiedziło Centrum Nauki Kopernik w 2022 r.

Bogaty, niepowtarzalny program sprawia, że Centrum Nauki Kopernik cieszy się ogromną popularnością – tylko w 2022 r. odwiedziło je ponad 1 342 010 gości! Spośród nich blisko 80% osób w wieku 15 lat i więcej zadeklarowało, że zobaczyło wystawę „Przyszłość jest dziś”. Większość zwiedzających to mieszkańcy Polski spoza województwa mazowieckiego oraz osoby z wykształceniem wyższym, zaś dominującą grupą były kobiety w wieku 26-45 lat”. Kobiety stanowią 50% odwiedzjących, z kolei w ujęciu wiekowym ponad 50% to osoby poniżej 45 roku życia.

Centrum Nauki Kopernik to największe centrum nauki w Polsce. Jego misją jest inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi – a wszystko w ramach współpracy z naukowcami oraz nauczycielami. Centrum mieści się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie.