Warszawa,
12
lipca
2021
|
12:09
Europe/Warsaw

Ty także jesteś Eko Gwiazdą, czyli młodzi dla środowiska!

  • Eko Gwiazda - konkurs ekologiczny pod patronatem Mercedes-Benz Polska rozstrzygnięty.
  • O skutkach niewłaściwej utylizacji niebezpiecznych odpadów elektrycznych, w swoich filmach opowiedzieli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski.
  • I nagrodę zdobył Miłosz Przybysz z Technikum Leśnego im. A. Loreta w Tucholi, za film pt. „Słów kilka od profesora Mirka”.
  • Efekt ich pracy, oceniał m.in. Andrzej Bargiel - biegacz górski, himalaista i ratownik TOPR, dla którego kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska są bardzo ważne.
  • W tym roku Eko Gwiazdę wsparła także Młodzieżowa Rada Klimatyczna.

Już drugi rok z rzędu konkurs Eko Gwiazda, któremu od 8 lat patronuje Mercedes-Benz Polska odbył się w warunkach pandemicznych. Młodzi ludzie z całej Polski, pomimo trudności związanych z nauką zdalną, po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i pokazali, że stan środowiska naturalnego nie jest im obojętny. Blisko 70 uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych, wzięło udział w tegorocznej odsłonie konkursu. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac jury w składzie: Ambasador marki EQ, Andrzej Bargiel, Młodzieżowa Rada Klimatyczna, Dorota Kucharska oraz Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Polska, wybrało trzy najlepsze.

 - Konkurs organizujemy już po raz ósmy. Z roku na rok poziom nadsyłanych filmów jest coraz lepszy. W atrakcyjny sposób nasz konkurs poszerza świadomość ekologiczną wśród młodzieży. Zrównoważony rozwój to obecnie najważniejsze słowo-klucz w całej strategii Mercedesa. Do 2039 firma zamierza osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2. - mówi dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektorka ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Mercedes-Benz.

I nagrodę zdobył Miłosz Przybysz z Technikum Leśnego im. A. Loreta w Tucholi, za film pt. „Słów kilka od profesora Mirka”, pracujący pod opieką pana Dariusza Mroza.

- Troska o środowisko, jest dla uczniów Technikum Leśnego (zatem też dla mnie) priorytetem, którym kierujemy się na co dzień. Wody, łąki, pola, lasy to "biały kruk" naszego kraju, którego przyszłość jest w naszych rękach. Dlatego powinniśmy dbać o to co nas otacza; otworzyć oczy na rzeczywistość i zakasać rękawy do pracy nad stanem naszego środowiska. Przygotowania i praca nad filmem pochłonęły sporo czasu i zaangażowania z naszej strony. Choć montaż nie był zbyt ciekawą częścią, to samo nagrywanie scen wywołało sporo pozytywnej energii i uśmiechu na twarzy mojej i wychowawcy – powiedział Miłosz, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu.

II miejsce przyznano za film , pt. „Bateriochoroba” autorstwa Lilianny Wilk i Zuzanny Foremniak z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, a III miejsce otrzymał film, pt. „AAA, czyli dlaczego (nie)powinniśmy obawiać się baterii”, wykonany przez Zofię i Hannę Skrobanek z Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku. Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie konkursu www.ekogwiazda.pl.

Andrzej Bargiel, gratulując tegorocznym uczestnikom zaznaczył, że to niezwykle ważne, aby młodzi ludzie wciąż poszerzali swoją wiedzę na temat klimatu, otaczającej nas przyrody i jej znaczenia dla życia na ziemi.

- Podczas moich wypraw dostrzegam jak zmienia się otoczenie. Ocieplenie klimatu postępuje, to widać po lodowcach. Gdy docieram w te same miejsca np. po 10 latach, to różnice dostrzegalne są już gołym okiem. Wszyscy musimy pracować nad tym, aby nasza aktywność nie przynosiła szkody środowisku naturalnemu. Nie tylko odgórne decyzje, zapadające na szczeblach międzynarodowych mają wpływ na poprawę stanu naszej planety. To także zwykłe, codzienne czynności, nasze działania, dobre nawyki i proekologiczne postawy każdego z nas – podkreślił najlepszy polski skialpinista Andrzej Bargiel.

Tegoroczną edycję konkursu Eko Gwiazda wsparła również Młodzieżowa Rada Klimatyczna - organ doradczy i opiniodawczy działający przy Ministrze Klimatu i Środowiska. W jej skład wchodzi 32 Członków pochodzących z całej Polski, reprezentujących różne środowiska i grupy wiekowe.

- Przeciwdziałanie zmianom klimatu i ochrona środowiska to nasz wspólny obowiązek. Kształtowanie odpowiednich postaw klimatycznych i ekologicznych w społeczeństwie jest niezwykle ważne – szczególnie wśród młodych ludzi. Cieszymy się, że konkurs Eko Gwiazda zwraca uwagę na tak ważne kwestie jak wpływ odpadów niebezpiecznych. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w konkursie uczniowie szkół średnich poszerzyli swoją wiedzę oraz przekazali zdobyte doświadczenie szerszemu gronu odbiorców – mówi Katarzyna Smętek – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Laureaci konkursu Eko Gwiazda 2021 otrzymają tablety, kamery GOPRO, aparaty fotograficzne „Instax” oraz bezprzewodowe słuchawki. Nagrody dostaną także ich opiekunowie.