Warszawa,
07
grudnia
2022
|
13:09
Europe/Warsaw

Warszawska siedziba Mercedes-Benz Polska z certyfikatem ekologicznego budownictwa BREEAM

Budynek przy ulicy Gottlieba Daimlera w Warszawie, w którym mieści się Centrala Mercedes-Benz Polska otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM z oceną bardzo dobrą zarówno w kategoriach wydajności obiektu, jak i zarządzania. Oznacza to, że jest on dopasowany do standardów ekologicznego budownictwa z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną – z korzyścią dla środowiska oraz użytkowników. Zielone technologie mają tu praktyczny wymiar: począwszy od eliminacji plastikowych opakowań przez ograniczenie zużycia wody, aż po zieleń i pasiekę pszczół na dachu.

Certyfikat BREEAM potwierdza zaawansowanie technologiczne i ekologiczne siedziby Mercedes-Benz Polska. Jej otwarcie nastąpiło w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 r., co zbiegło się z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Centrala Mercedes-Benz Polska zajmuje powierzchnię około 17 tys. m2 na dziesięciu kondygnacjach nadziemnych. Salon wystawowy liczy około 2000 m2. Podziemny parking mieści 60 aut, a parkingi naziemne mają łącznie aż 410 miejsc. Eksploatacja obiektu Mercedes–Benz realizowana jest z założeniem dbałości o środowisko, od drobnych rzeczy, jak energooszczędne oświetlenie LED czy eliminacja plastikowych opakowań (zamiast wody w butelkach stosowane są filtry kranowe oraz szklane opakowania wielorazowego użytku), aż po szeroko zakrojone rozwiązania, takie jak zastosowanie efektywnych agregatów chłodniczych. To nie wszystko: od 2020 r. budynek korzysta z tzw. zielonej energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Prąd ten służy też do ładowania samochodów elektrycznych na terenie siedziby. Co więcej, pojazdy we flocie służbowych aut są stopniowo zastępowane właśnie elektrykami. Obiekt Mercedes jest także dobrze skomunikowany, zarówno z centrum miasta jak i lotniskiem, czy dworcami kolejowymi, ma też wygodną dostępność do komunikacji miejskiej, zarówno kolej WKD, SKM oraz autobusy mają swoje przystanki w odległości kilku minut od budynku.

Na szczególną uwagę zasługuje dach budynku – zielony dosłownie i w przenośni. Jego istotną część pokrywa roślinność. Już od kilku lat swoje miejsce ma tam również pasieka pszczół, która pomaga zapobiegać spadkowi populacji tych nieocenionych owadów i zwiększać świadomość pracowników oraz klientów na temat zachodzących zmian klimatycznych. Pasieka składa się z 10 uli, które zamieszkuje ok. 300 tysięcy owadów, i co roku przynosi nawet 70 kg miodu. Ponadto na zewnętrznym terenie budynku znajdują się budki dla ptaków, nietoperzy oraz owadów.

Certyfikat Breeam przyznany dla obiektu Mercedes-Benz przy ulicy Gottlieba Daimlera 1 w oznacza, że osiąga on wysokie oceny w obszarach m.in. wykorzystywania i oszczędzania wody oraz energii, recyklingu, adaptacji do zmian klimatu czy trwałości i odporności obiektu.

BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) to wielokryterialny system oceny budynków pod względem ich oddziaływania na środowisko. Wprowadzono go w 1990 r. w Wielkiej Brytanii. Obecnie to najczęściej używany system do analizy ekologiczności architektury w Polsce. W ramach certyfikacji BREEAM niezależni audytorzy oceniają m.in. stopień wykorzystania ekologicznych materiałów, zużycie wody i energii, jakość powietrza we wnętrzach, gospodarowanie odpadami czy dostępność komunikacyjną danego budynku. Równocześnie ocenie podlegają czynniki wpływające na dobre samopoczucie pracowników (m.in. ilość światła dziennego w pomieszczeniach oraz akustyka).

Warto podkreślić, że standardy BREEAM są regularnie modyfikowane, wraz z rozwojem nowych technologii w obszarach budownictwa oraz zrównoważonego rozwoju. W związku z tym certyfikat przyznaje się na określony okres (3 lata), po którym budynek podlega powtórnemu audytowi. Takie warunki stwarzają przestrzeń do konsekwentnej poprawy jakości nieruchomości i dalszej minimalizacji jej negatywnego oddziaływania na środowisko – a przy okazji do zwiększania satysfakcji jej użytkowników. Również z tego względu Mercedes-Benz Polska nie przestaje poszukiwać kolejnych sposobów minimalizacji śladu węglowego.

Producent luksusowych samochodów ze Stuttgartu kieruje się szeroko pojętą ekologią we wszystkich obszarach swojej działalności, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej – począwszy od korzystania z zielonej energii i materiałów z recyklingu do produkcji aut, aż po używanie energooszczędnego oświetlenia oraz wody z kranu w biurach i salonach. Mercedes–Benz traktuje zrównoważony rozwój, jako swoją kluczową odpowiedzialność – korporacyjną, wobec środowiska oraz wobec społeczeństwa i jest na tym polu pionierem, dbając o trwałość swoich produktów, zwiększając wykorzystanie materiałów z odzysku i ograniczając emisyjność produkcji.