Stuttgart,
03
lutego
2022
|
10:42
Europe/Warsaw

Daimler wkracza w nową erę jako Mercedes-Benz Group

·         Zmiana nazwy na Mercedes-Benz Group AG wieńczy proces reorganizacji

·         Pełna koncentracja na samochodach osobowych i dostawczych w segmencie luksusowym i premium

·         Wiodąca rola w dziedzinie elektromobilności i oprogramowania pojazdów, jako cel

Z dniem 1 lutego 2022 r. Daimler AG przekształcił się w Mercedes-Benz Group AG. Po udanym debiucie giełdowym Daimler Truck, koncern potwierdza swoją koncentrację na branży motoryzacyjnej, przeprowadzając zapowiedzianą już zmianę nazwy. Znana na całym świecie marka Mercedes-Benz powstała w 1926 r. w wyniku połączenia poprzednich firm Carla Benza i Gottlieba Daimlera, obierając za cel zrewolucjonizowanie produkcji samochodów. Obaj pionierzy, działając początkowo niezależnie od siebie, już w 1886 roku zaprezentowali swoje przełomowe wynalazki, zwiastujące początek ery samochodowej. W związku ze zmianą nazwy Daimler AG na Mercedes-Benz Group AG zmienia się również skrót giełdowy firmy – z „DAI” na „MBG”. Jest to jedyna zmiana dla akcjonariuszy. Akcje Mercedes-Benz Group AG będą nadal notowane na niemieckim indeksie akcji DAX.

Ola Källenius, Prezes Zarządu Mercedes-Benz Group AG: „Zmiana nazwy na Mercedes-Benz Group AG podkreśla nasz strategiczny cel. Powracamy w ten sposób do rdzenia naszej firmy – budowania najbardziej pożądanych samochodów na świecie. Gwiazda Mercedesa od zawsze jest również obietnicą na przyszłość: chcemy zmieniać teraźniejszość, aby ją ulepszać. Pragniemy kontynuować to dziedzictwo naszych założycieli, przyjmując wiodącą rolę w dziedzinie elektromobilności i oprogramowania pojazdów”.

Równocześnie ze zmianą nazwy spółki Daimler AG, zmianie ulega również nazwa spółki Daimler Mobility AG, która teraz jako Mercedes-Benz Mobility AG oferuje usługi mobilnościowe dla samochodów osobowych i dostawczych w zakresie kredytu, leasingu i ubezpieczeń. Ponadto segment finansów i mobilności umożliwia klientom Mercedes-Benz elastyczne korzystanie z pojazdów, oferując im modele wynajmu i abonamentu, zarządzanie flotą oraz usługi cyfrowe w zakresie ładowania i płatności.

Wraz ze zmianą nazwy spółki Daimler, firma kończy rozpoczętą w ubiegłym roku historyczną reorganizację, którą akcjonariusze zatwierdzili przytłaczającą większością głosów. 10 grudnia 2021 r. na giełdzie we Frankfurcie zadebiutował Daimler Truck Holding AG jako samodzielna spółka. Oznacza to, że nowa Grupa Mercedes-Benz skoncentruje się w pełni na samochodach osobowych marek Mercedes-Benz, Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach i Mercedes-EQ oraz na samochodach dostawczych. Jako ukierunkowany w ten sposób producent z najbardziej wartościową marką samochodów luksusowych na świecie, Grupa będzie mogła w pełni rozwinąć swój potencjał ekonomiczny i jeszcze lepiej wykorzystać swoje atuty konkurencyjne. Po przekształceniach pierwotnego koncernu Daimler Grupa Mercedes-Benz posiada jeszcze mniejszościowy, 35-procentowy udział w Daimler Truck Holding AG, z czego ok. 5 proc. przypada na aktywa emerytalne.