Warszawa,
25
sierpnia
2022
|
13:53
Europe/Warsaw

#EVERESTSKICHALLENGE – Andrzej Bargiel znów zmierzy się z Mount Everestem

Po 3 latach Andrzej Bargiel wraca w Himalaje z kolejną próbą zjazdu z Mount Everestu (8849 m n.p.m.). Polski skialpinista po raz drugi podejmie wyzwanie zjechania na nartach z najwyższego szczytu Ziemi.

Andrzej Bargiel był już pod Mount Everestem przed kilkoma laty – i od tamtej pory chciał tam wrócić. W 2019 r. po raz pierwszy wyruszył na wyprawę z myślą, by zdobyć wierzchołek najwyższej góry Ziemi i jako pierwszy człowiek zjechać do bazy bez odpinania nart i bez użycia dodatkowego tlenu. Wcześniej jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z wierzchołków K2 (8611 m n.p.m.) oraz Broad Peak (8051 m n.p.m.).

Z powodu niebezpiecznych warunków pogodowych i potężnego seraka lodowego, który rodził duże ryzyko dla bezpieczeństwa członków ekipy, Andrzej Bargiel zdecydował się jednak przerwać tamtą wyprawę. Teraz ponownie przystępuje do realizacji swojego celu – zamierza wrócić w Himalaje i podjąć kolejną próbę zjazdu z Mount Everestu.

Wyprawa odbędzie się w ramach autorskiego projektu sportowca – HIC SUNT LEONES, a jej motoryzacyjnym partnerem jest Mercedes-Benz Polska. Andrzej Bargiel od kilku lat współpracuje z producentem luksusowych samochodów ze Stuttgartu, a jednocześnie jest propagatorem elektromobilności – za kierownicą hybryd plug-in oraz w pełni elektrycznych modeli Mercedesa przejechał już ponad 100 000 km. 34-letni skialpinista łączy miłość do gór z poszanowaniem dla środowiska: w swoich aktywnościach zwraca uwagę na problemy zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia środowiska.