Stuttgart,
14
grudnia
2020
|
15:39
Europe/Warsaw

Kuźnia innowacji koncernu Daimler – Lab1886 – przechodzi reorganizację

  • Główne udziały w Lab1886 zostaną przejęte przez RB-Capital GmbH, której większościowym właścicielem jest Ulrich Dietz, założyciel GFT – przedsiębiorstwa z branży IT. W powstałej platformie innowacji 1886Ventures koncern Daimler obejmie mniejszościowy udział 10%. Kolejne 10% będzie należało do GFT Technologies SE, firmy programistycznej o globalnym zasięgu.
  • Znaczna część zespołu byłego Lab1886 GmbH w Berlinie przenosi się do Deloitte, do nowo utworzonej jednostki LAUNCH, na czele z dyrektorem generalnym Matinem Ebrahimchelem.

Lab1886, kuźnia innowacji Daimlera, zamienia się w otwartą platformę innowacji 1886Ventures. Duża część portfolio projektów i jednostek wydzielonych z Lab1886 pod kierownictwem Susanne Hahn zostaje sprzedana firmie inwestycyjnej RB-Capital Ulricha Dietza, założyciela i głównego udziałowca GFT. Jako partner strategiczny koncern Daimler AG obejmuje w nowo powstałej platformie 1886Ventures mniejszościowy udział w wysokości 10%. Do Ulricha Dietza, przez RB-Capital GmbH, będzie należeć 80%. Kolejne 10% trafi do międzynarodowej firmy programistycznej GFT Technologies SE. Celem nowej firmy jest rozwijanie istniejących projektów Lab1886 oraz innowacyjnych modeli biznesowych opartych na technologiach przyszłości. Platforma skoncentruje się na obszarach zautomatyzowanej jazdy, łączności, zielonej energii i cyfrowych modelach biznesowych.

„Cieszę się, że wspólnie z Daimlerem i GFT mogę pracować nad stworzeniem unikalnej platformy innowacji dla przyszłych technologii w sektorze przemysłowym. Know-how Lab1886 zapewni nam doskonałe wsparcie w rozwoju nowych modeli biznesowych – w końcu mamy za sobą 13 lat pionierskiej pracy w grupie motoryzacyjnej. Połączenie wiedzy GFT i naszego doświadczenia w tworzeniu start-upów stawia 1886Ventures na doskonałej pozycji. Chcemy przekształcić nową platformę, wraz z jej obiecującym portfolio Lab1886, w innowacyjny i odnoszący sukcesy holding technologiczny” – powiedział Ulrich Dietz, partner zarządzający RB-Capital GmbH.

Dyrektor generalny Lab1886 GmbH wraz z głównym zespołem przenosi się do DeloitteW ramach kolejnej transakcji znaczna część zespołu berlińskiej spółki zależnej Daimlera Lab1886 GmbH wraz z jej dyrektorem generalnym Matinem Ebrahimchelem przeniesie się do Deloitte. Po połączeniu z zespołem Digital Ventures tej firmy, na czele którego stoi Andy Goldstein, powstanie nowy oddział pod nazwą LAUNCH. Jego pierwszym klientem będzie koncern Daimler.

„Oparte na aktywach podejście do tworzenia przedsięwzięć sprawia, że LAUNCH oferuje możliwość rozwijania innowacyjnych aktywów na całym świecie, zwłaszcza w tych trudnych ekonomicznie czasach, i wdrażania ich w ramach nowo zawiązywanych partnerstw” – powiedział Andy Goldstein, partner Deloitte. „Chcemy identyfikować w innych firmach nowe rozwiązania, innowacje i projekty, które później możemy szybko i skutecznie wprowadzać na rynek jako niezależne spółki, z nowymi inwestorami. Cieszymy się, że będziemy realizować ten cel wspólnie z Matinem Ebrahimchelem i jego zespołem”.

„W Lab1886 mieliśmy styczność z technologiami, modelami biznesowymi i start-upamio znacznym potencjale, jednak te obszary innowacji naszej firmy, które koncentrowały się na nowych biznesach, często najpóźniej w fazie komercjalizacji osiągały granice wdrożenia. Cieszymy się, że znaleźliśmy optymalne rozwiązanie dla naszego Lab1886, które oferuje odpowiednim zespołom konfiguracje doskonałe dla skutecznego wprowadzania nowych innowacji” – powiedział Jörg Howe, szef globalnej komunikacji Daimler AG .