Warszawa,
27
czerwca
2023
|
13:29
Europe/Warsaw

Mercedes-AMG i Maro Engel świętują pierwsze zwycięstwo w sezonie DTM – na torze Zandvoort

·         Pierwsze miejsce Mercedesa-AMG GT3 nr 48 we wszystkich piątkowych i sobotnich sesjach

·         Wczesny pit stop pomógł Luce Stolzowi zająć miejsce na podium w niedzielnym wyścigu

·         Denis Bulatov i Marcel Lenerz awansowali na prowadzenie w klasyfikacji ADAC GT4 Germany

Maro Engel (Niemcy) w miniony weekend na torze Zandvoort odniósł swoje drugie zwycięstwo w wyścigu DTM. Kierowca zespołu Mercedes-AMG MANN-FILTER był najszybszym zawodnikiem w stawce już podczas piątkowych treningów, a w 20-minutowej sesji kwalifikacyjnej w sobotę rano zdobył pole position z czasem 1:32,585 min. Po udanym starcie jego prowadzenie w trwającym godzinę wyścigu nie było zagrożone nawet przez chwilę. Za kierownicą Mercedesa-AMG GT3 w charakterystycznym żółto-zielonym malowaniu, na oczach 24 000 widzów, Maro Engel sprawnie kontrolował przewagę nad rywalami. Wykręcił najlepszy czas okrążenia w trakcie wyścigu i finalnie odniósł imponujące zwycięstwo. W rezultacie ambasador Mercedes-AMG uzyskał maksymalny dzienny wynik – 28 punktów mistrzowskich. Punkty zdobyli również Lucas Auer (6. miejsce, Austria), Jusuf Owega (10. miejsce, Niemcy) i Luca Stolz (11. miejsce, Niemcy).

Kolejne podium w kolekcji programu Mercedes-AMG Customer Racing w niedzielnym wyścigu

Czerwona flaga na trzy minuty przed końcem niedzielnych kwalifikacji pokrzyżowała strategię obu ekip. Pomimo to Maro Engel zakwalifikował się jako trzeci. Luca Stolz, kierowca Mercedesa-AMG GT3 nr 4 w barwach HRT, rozpoczynał wyścig z szóstej pozycji. W trakcie rywalizacji skorzystał z wczesnego pit stopu i z pomocą świeżych opon awansował na trzecie miejsce. Później bronił tej pozycji aż do mety i tym samym mógł świętować swoje pierwsze podium w sezonie. Maro Engel, zwycięzca sobotniego wyścigu, ponownie zdobył cenne punkty w mistrzostwach, zajmując piąte miejsce.

Mercedes-AMG GT4 z numerem 4 ze zwycięstwem i miejscem na podium w ADAC GT4 Germany

Na holenderskim torze w ramach pakietu wsparcia odbyły się także dwa wyścigi serii ADAC GT4 Germany. W sobotę ekipa BCMC Motorsport powered by EastSide Motorsport z kierowcami Denisem Bulatovem oraz Marcelem Lenerzem (obaj z Niemiec) o włos przegapiła zwycięstwo i zajęła drugie miejsce. W niedzielę duet stanął już na najwyższym stopniu podium: po starcie z pole position ich Mercedes-AMG GT4 z numerem 4 dyktował tempo i wygrał z przewagą ponad 22 sekund. W rezultacie po dwóch wyścigowych weekendach Bulatov i Lenerz prowadzą w tabeli kierowców.

„Nasze zespoły pokazały w ten weekend bardzo dobre tempo. Maro dominował w sobotnim wyścigu, a w niedzielę Luca pojechał po prostu bezbłędnie – wykorzystał wczesny pit stop, a później obronił swoją pozycję mimo presji rywali. Teraz skupiamy się na Norisringu, gdzie meldujemy się za dwa tygodnie. Mamy nadzieję, że tam znów będziemy walczyć z czołówką. Również w serii ADAC GT4 Germany byliśmy świadkami dobrych wyników zarówno w kwalifikacjach, jak i w wyścigach. Cieszę się, że jesteśmy konkurencyjni także w segmencie GT4. Klasyfikacje mistrzowskie też prezentują się obiecująco. Teraz musimy kontynuować naszą pracę i wykazać się konsekwencją” – powiedział Thomas Jäger, dyrektor sportowy ds. DTM.

„Sobota była wprost wymarzona. To pierwsze zwycięstwo »żółtej mamby« (samochód nr 48 – przyp. tłum.) i ekipy Mercedes-AMG Landgraf w DTM. Hat-trick z pole position, najszybszym okrążeniem w wyścigu i zwycięstwem – wszystko poszło idealnie. Jeśli chodzi o niedzielę, to wiedzieliśmy, że będzie trudniej. Mimo to walczyliśmy i pokazaliśmy dobrą formę. Piąte miejsce daje nam solidne punkty. Teraz nie mogę doczekać się już wspaniałej atmosfery i ekscytujących wyścigów na Norisringu” – skomentował Maro Engel, kierowca maszyny Mercedes-AMG MANN-FILTER nr 48.

„Wspaniałe ożywienie po słabym weekendzie w Oschersleben. Z pewnością zrobiliśmy krok we właściwym kierunku. Pomogły nam dobre kwalifikacje, ale decydujący był dobór właściwej strategii i wczesny pit stop, w tym świetna robota chłopaków z boksu. Później musiałem bronić swojej pozycji, ale wiedziałem, że jeśli nie popełnię żadnych błędów, będę w stanie ją utrzymać” – podsumował Luca Stolz, kierowca samochodu Mercedes-AMG HRT nr 4.

„W sobotę maksymalnie wykorzystaliśmy dobrą strategię i szybki pit stop. Niedzielne kwalifikacje nie należały do łatwych. Finalnie wylądowaliśmy w środku pola. Po starcie zaliczyliśmy kontakt, po którym niestety musiałem zakończyć wyścig. Mimo to udało nam się całkiem sporo wynieść z tego weekendu. Teraz skupiamy się na Norisringu” – powiedział Lucas Auer, Mercedes-AMG WINWARD nr 22.

„Pierwsze zwycięstwo w ADAC GT4 Germany dla siebie i zespołu – wspaniałe uczucie! Właściwie to był idealny weekend, udało nam się wycisnąć z naszego AMG GT4 dosłownie maksimum. Już w piątek wiedzieliśmy, że mamy tempo. W sobotę byliśmy dość blisko zwycięstwa, ale niestety nie daliśmy rady. Dziś jednak kontrolowaliśmy każdy aspekt, a czasami nawet oszczędzaliśmy opony. Teraz musimy kontynuować nasze odważne występy i budować formę, bazując na osiągnięciach tego weekendu” – powiedział Denis Bulatov, BCMC Motorsport powered by EastSide Motorsport nr 4.