Stuttgart.,
15
listopada
2023
|
15:55
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz wykorzystuje otwarte oprogramowanie do rozwijania swojego cyfrowego ekosystemu

·         Mercedes-Benz intensyfikuje pracę z wolnym i otwartym oprogramowaniem (FOSS – Free and Open Source Software)

·         Cel: wykorzystanie FOSS do dalszej rozbudowy cyfrowego ekosystemu

·         Mercedes-Benz aktywnie uczestniczy w społeczności open source (z ang. otwarte oprogramowanie) i organizuje konwencje tematyczne

Mercedes-Benz napędza w 100% cyfrową transformację i dąży do zdobycia pozycji wiodącego producenta samochodów w procesie cyfryzacji. Korzystanie z wolnego i otwartego oprogramowania (FOSS) odgrywa decydującą rolę w rozwoju pojazdów i zintegrowanego oprogramowania, a także w wielu innych obszarach firmy. FOSS jest obecny w autach, aplikacjach mobilnych oraz oprogramowaniu przedsiębiorstwa. Mercedes-Benz wykorzystuje technologie open source, aby przyspieszyć innowacje, zwiększyć efektywność tworzenia oprogramowania i promować wykorzystanie istniejących komponentów.

„Wiele osób postrzega FOSS jako sposób na redukcję kosztów. My wierzymy, że przyciąga to największe talenty i przyspiesza rozwój innowacji” – powiedział Jan Brecht, dyrektor ds. technologii informacyjnej (CIO), 
Mercedes-Benz Group AG.

Manifest FOSS Mercedes-Benz towarzyszy zmianom kulturowym

Mercedes-Benz zachęca swoich programistów nie tylko do korzystania z FOSS, ale także do rozwoju istniejących projektów open source i publikowania własnych nowych projektów. Z początkiem 2021 r. firma przygotowała Manifest FOSS Mercedes-Benz – tym samym ustaliła wewnętrzne wytyczne, a jednocześnie stworzyła możliwość otwarcia się na globalną społeczność FOSS. Celem producenta luksusowych aut ze Stuttgartu jest dalsze poszerzanie swojego udziału w społeczności open source.

Co więcej, Mercedes-Benz angażuje własne zasoby, w ramach których metody i techniki open source są wykorzystywane do promowania globalnej współpracy i wspólnego uczenia się. Grupa szerzy świadomość źródeł otwartych i wewnętrznych m.in. poprzez role organizacyjne, szkolenia online oraz cykl wewnętrznych wykładów na temat wymiany wiedzy. Na platformach współpracy Mercedes-Benz działa ponad 10 000 aktywnych użytkowników. Firma napędza rozwój cyfrowego ekosystemu poprzez codzienne korzystanie z FOSS.

Mercedes-Benz aktywnie uczestniczy w społeczności FOSS

Mercedes-Benz wspiera społeczność FOSS – z jednej strony poprzez sponsoring, a z drugiej poprzez członkostwo w ważnych organizacjach. Ponadto firma podkreśla znaczenie społeczności, organizując konwencję poświęconą FOSS, która ostatnio odbyła się w Muzeum Mercedes-Benz na początku listopada. Platforma ta promuje wymianę doświadczeń przez ekspertów FOSS, entuzjastów open source, a także programistów i członków społeczności z całego świata.

„Konwencja Mercedes-Benz poświęcona FOSS stanowi element naszego wkładu w społeczność open source. To szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń, nawiązanie kontaktów i rozwój kreatywności. To także ważny krok na naszej drodze – chcemy stać się firmą opartą na oprogramowaniu” – skomentował Magnus Östberg, dyrektor Mercedes-Benz AG ds. oprogramowania.

Ponadto Mercedes-Benz aktywnie uczestniczy w konferencjach poświęconych open source, prowadząc wykłady i warsztaty. Firma została już uhonorowana za swoje zaangażowanie i pozytywny wpływ na społeczność FOSS. Na przykład niedawno na konferencji GitHub Universe w San Francisco otrzymała nagrodę dla lidera we wdrażaniu oprogramowania typu open source – Leadership Award Open Source Program Office (OSPO). Ponadto Mercedes-Benz Tech Innovation GmbH, spółka w 100% zależna Mercedes-Benz AG, dostała nagrodę Top End User Award 2023 od fundacji Cloud Native Computing Foundation (CNCF).