Warszawa,
14
grudnia
2022
|
12:27
Europe/Warsaw

Mercedes EQE z pomyślnym wynikiem kontroli środowiskowej 360°

· Od 2005 r. Mercedes publikuje informacje środowiskowe dotyczące swoich produktów, zgodnie z normą ISO 14021

· Zewnętrzni eksperci weryfikują pojazdy w ramach szczegółowej kontroli środowiskowej 360°

· Broszura EQE pomyślnie przeszła audyt walidacyjny

Ważnymi czynnikami oceny cyklu życia samochodu elektrycznego są produkcja wysokonapięciowego akumulatora oraz procesy ładowania w trakcie eksploatacji auta. Mercedes-Benz opiera swoje modelowe obliczenia na dwóch różnych założeniach: standardowy scenariusz uwzględnia specyficzny dla danego kraju miks energetyczny dla energii używanej do ładowania baterii oraz produkcji ogniw. Z kolei scenariusz regeneracyjny zakłada wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych.

Oba scenariusze bazują na przebiegu 250 000 km. Jeśli do produkcji ogniw w Chinach oraz do ładowania w Europie wykorzystana zostanie energia ze źródeł odnawialnych (elektrownia wodna), emisje CO₂ w całym cyklu życia pojazdu mogą zostać zmniejszone niemal o połowę.

Ciekawe fakty i liczby: EQE pod kątem zrównoważonego rozwoju

EQE osiąga doskonałą wartość współczynnika oporu powietrza Cd – już od 0,22. To zasługa jego opływowej stylizacji z łukowatym profilem i szeroko zakrojonych zabiegów na rzecz poprawy aerodynamiki.

184 komponenty o łącznej masie ponad 78,3 kg można wykonać częściowo z materiałów oszczędzających zasoby (tworzywa sztuczne z recyklingu oraz surowce odnawialne).

Również chemia ogniw obecnej generacji akumulatorów została zoptymalizowana pod kątem zrównoważonego rozwoju: materiał aktywny składa się z niklu, kobaltu i manganu w stosunku 8:1:1. W ten sposób zawartość kobaltu spadła do 10%. Odpowiedzialne wydobywanie i przetwarzanie surowców stanowi podstawę zrównoważonej środowiskowo floty elektrycznych samochodów Mercedes-Benz.

Ogromna większość dostawców – obecnie odpowiadają oni za blisko 90% rocznego wolumenu zamówień – podpisała już list intencyjny w sprawie strategii Ambition 2039. Tym samym każdy z nich zadeklarował, że w przyszłości będzie dostarczać wyłącznie części wyprodukowane w sposób neutralny pod względem emisji CO2.

Od 2022 r. wszystkie należące do koncernu fabryki samochodów osobowych i dostawczych Mercedes-Benz na całym świecie produkują na zasadzie neutralności pod względem emisji CO2.

Klientom, którzy ładują swoje samochody w Europie w ramach usługi Mercedes me Charge, od 2021 r. Mercedes-Benz zapewnia kompensację pobranego prądu, dostarczając później do sieci odpowiednią ilość zielonej energii elektrycznej. Potwierdzają to świadectwa jej pochodzenia.

Uwaga: aby korzystać z usługi Mercedes me Charge w ramach Mercedes me connect, do celów płatności i rozliczeń wymagana jest osobna umowa na ładowanie z wybranym zewnętrznym dostawcą. Do korzystania z usług Mercedes me connect niezbędne są też osobisty identyfikator Mercedes me oraz zgoda na warunki korzystania z tych usług.