Stuttgart,
21
lipca
2020
|
14:25
Europe/Warsaw

Nagrody AutomotiveINNOVATIONS 2020: podwójne zwycięstwo Mercedes-Benz jako najbardziej innowacyjnej marki premium

Markus Schäfer, członek zarządów Daimler AG oraz Mercedes-Benz AG odpowiedzialny za badania w grupie Daimler i szef operacyjny Mercedes-Benz Cars, z radością przyjął informację o podwójnym triumfie firmy w konkursie AutomotiveINNOVATIONS 2020. Centrum Zarządzania Motoryzacją (CAM – Center of Automotive Management) i firma doradcza PwC nagrodziły Mercedes-Benz tytułami „najbardziej innowacyjnej marki premium” oraz najbardziej innowacyjnej marki premium w kategorii „interfejs i sieć”. „Dokładamy wszelkich starań, by przeprowadzić transformację mobilności jutra, oferując innowacyjne, zrównoważone i pożądane samochody luksusowe. Osiami naszej koncentracji są dekarbonizacja i cyfryzacja” – skomentował Markus Schäfer, który odebrał obie nagrody podczas cyfrowego wydarzenia #DigitalAutoTalk z udziałem Stefana Bratzela, dyrektora CAM.

W uzasadnieniu przyznania nagrody dla „najbardziej innowacyjnej marki premium” CAM przytoczył modernizacje uznanych modeli, takich jak GLC, oraz wersje EQ Power z hybrydowym napędem plug-in w gamie Klas A i B oraz GLE. Uzyskana przez Mercedes-Benz przewaga jest widoczna w samych liczbach – 36 innowacji producenta spod znaku trójramiennej gwiazdy to o 1/3 więcej niż najważniejszego rywala. Wśród najważniejszych światowych nowości docenionych przez CAM są: GLE w wyjątkowo oszczędnej, hybrydowej wersji plug-in o dużym zasięgu w trybie elektrycznym, Aktywny asystent hamowania w GLC (pierwszy system w segmencie, który potrafi reagować na zatory drogowe) oraz Aktywny asystent zmiany pasa ruchu. Ponadto jury wyróżniło pojazd badawczy ESP 2019 wraz z jego przełomowymi innowacjami z zakresu bezpieczeństwa, takimi jak układ ochrony pieszych w zakresie 360°. Może on ostrzegać kierowcę o zagrożeniu potrąceniem pieszego podczas manewrowania i aktywnie interweniować w razie potrzeby.

Decydującymi rozwiązaniami, jakie CAM wzięło pod uwagę w przypadku nagrody dla najbardziej innowacyjnej marki premium w kategorii „interfejs i sieć”, były pierwsze na świecie bezprzewodowe aktualizacje rozszerzonych funkcji pojazdu w Klasach A i B. Klasową nowością jest także cyfrowe powiadomienie o szkodzie parkingowej w modelu GLC; system automatycznie wysyła SMS-a na telefon komórkowy właściciela, jeśli pojazd zostanie uszkodzony podczas postoju.

PwC i CAM nagradzają wybitne innowacje w branży motoryzacyjnej od 2012 r., analizując projekty producentów samochodów oraz dostawców. Na potrzeby tegorocznej edycji przebadano i oceniono łącznie 1465 innowacji z lat 2019/2020. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 14 lipca 2020 r. w ramach wydarzenia na żywo „Digital Automotive Talk” – panelu dyskusyjnego moderowanego przez prezentera telewizji show ZDF, Markusa Lanza, organizowanego pod hasłem „Motoryzacyjny sukces na nowo – przyspieszenie na zakręcie”.