Warszawa,
07
marca
2023
|
11:28
Europe/Warsaw

Nowy Mercedes-Benz Klasy E: dźwięk, który staje się widoczny

Przez długi czas muzyki w samochodzie można było tylko słuchać. Począwszy od obecnej generacji Klasy S i systemu nagłośnienia przestrzennego Burmester® 4D, dźwięk jest też wyczuwalny. Przetworniki dźwięku (wzbudniki) w oparciach foteli zamieniają dźwięki na wibracje. Teraz, w nowej Klasie E, akustykę można odbierać też trzecim zmysłem. Aktywna listwa świetlna w górnej części deski rozdzielczej i w panelach przednich drzwi zapewnia wizualną interpretację treści dźwiękowych z dowolnego źródła audio. Dotyczy to między innymi utworów muzycznych oraz filmów i aplikacji. Na przykład szybkie basowe sekwencje mogą powodować gwałtowne zmiany oświetlenia, a łagodne rytmy tworzą subtelnie łączące się świetlne krajobrazy.

Ten autorski projekt Mercedes-Benz jest dostępny w połączeniu z aktywnym nastrojowym oświetleniem otoczenia (ambientowym). Jak to działa? Oprogramowanie analizuje sygnały audio na podstawie parametrów częstotliwości (tony niskie/średnie/wysokie) oraz kierunku (prawo/lewo). Wizualna reprezentacja odbywa się synchronicznie z rytmem – czyli bez opóźnienia. W zależności od wybranego koloru oświetlenia otoczenia tony niskie, średnie i wysokie są wizualizowane w skoordynowanych odcieniach kolorów i poziomach jasności.

Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy aktywować przycisk „Wizualizacja dźwięku” na centralnym wyświetlaczu. Po odebraniu połączenia telefonicznego odtwarzanie i wizualizacja muzyki są automatycznie przerywane. Co więcej, priorytet w ramach aktywnego nastrojowego oświetlenia mają komunikaty pochodzące od systemów wspomagających kierowcę.

Pas świetlny w kokpicie nowej Klasy E po raz pierwszy przybiera postać ciągłej linii, bez przerwy na odcinku wyświetlacza kierowcy. Oprócz wizualizacji dźwięku zakres działania aktywnego nastrojowego oświetlenia wzbogacają dodatkowe funkcje:

• wizualizacja informacji z asystenta parkowania;

• wspomaganie funkcji zapobiegającej chorobie lokomocyjnej ENERGIZING COMFORT;

• optyczne ostrzeżenia w ramach Aktywnego asystenta hamowania (zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas ruszania na skrzyżowaniach z ruchem poprzecznym).

Na życzenie nowa Klasa E jest dostępna z systemem dźwięku przestrzennego Burmester® 4D, który zapewnia wielowymiarowe wrażenia akustyczne. Siedemnaście głośników i cztery wzbudniki zamontowane w przednich fotelach otwierają przed miłośnikami muzyki nowy świat dźwięku w samochodzie. Kolejnym elementem przyczyniającym się do najwyższej jakości wrażeń słuchowych jest natywna integracja przestrzennego nagłośnienia z technologią Dolby Atmos® od Apple Music. Immersyjne doznania dźwiękowe dodają muzyce przestrzeni, przejrzystości i głębi.