Warszawa,
22
sierpnia
2022
|
14:27
Europe/Warsaw

Nowy zakład produkcyjny na Węgrzech: Na swojej drodze do przejścia na napędy całkowicie elektryczne Mercedes-Benz rozszerza partnerstwo z CATL w zakresie dostaw akumulatorów

· Przyspieszenie elektryfikacji: zakład Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) wyznacza kolejny kamień milowy w realizacji celu Mercedes-Benz, jakim jest osiągnięcie do końca dekady zdolności produkcyjnej na poziomie ponad 200 gigawatogodzin w 8 globalnych zakładach produkcyjnych

· Zabezpieczone europejskie ogniwa: węgierska fabryka wspiera strategię lokalnych dostawców Mercedes-Benz – poprzez wykorzystanie pochodzących z Węgier ogniw CATL do budowy pojazdów elektrycznych w Europie

· Rozszerzone partnerstwo: nowa fabryka ogniw akumulatorowych stanowi połączenie sił Mercedes-Benz i CATL po sojuszu zainicjowanym w 2020 r.; Mercedes-Benz będzie pierwszym partnerem, który otrzyma ogniwa akumulatorowe z węgierskiego zakładu – producent złożył największe wstępne zamówienie

· Zrównoważona produkcja zgodna ze strategią Ambition 2039: węgierska produkcja ogniw CATL do kolejnych generacji modeli Mercedes-Benz będzie neutralna pod względem emisji CO2 – co potwierdzają audyty zewnętrznych firm

Na swojej drodze ku całkowicie elektrycznej przyszłości Mercedes-Benz stawia kolejny krok w kierunku rozwoju i produkcji nowej generacji wysokowydajnych ogniw oraz modułów akumulatorów. Nowa fabryka CATL w Debreczynie na Węgrzech będzie dostarczać ogniwa akumulatorowe do europejskich zakładów producenta w Niemczech i na Węgrzech.

Nowa fabryka na Węgrzech poszerza partnerstwo Mercedes-Benz i CATL, po raz pierwszy ogłoszone w sierpniu 2020 r. To również kolejny kamień milowy Mercedes-Benz w strategii lokalnych zakupów. Producent luksusowych samochodów ze Stuttgartu wybrał CATL, światowego lidera innowacyjnych technologii energetycznych, aby zwiększyć wolumen globalnych zamówień na ogniwa akumulatorowe. Do końca dekady planuje bowiem osiągnąć zdolność produkcji w zakresie pojemności akumulatorów na poziomie ponad 200 gigawatogodzin.

Zakład dostarczy ogniwa akumulatorowe do nowych generacji modeli Mercedes-Benz. Najcenniejsza luksusowa marka motoryzacyjna na świecie realizuje w ten sposób swoją strategię „Electric Only” (z ang. wyłącznie napęd elektryczny) – dzięki zaawansowanym, produkowanym neutralnie pod względem emisji CO2 ogniwom, modułom i systemom dostarczanym przez CATL. Po raz pierwszy produkcja ogniw akumulatorowych neutralnych pod względem emisji CO2 do najnowszych modeli Mercedes-Benz została skontrolowana i certyfikowana przez firmy zewnętrzne: DEKRA oraz SGS. Zgodnie z tą strategią również nowa fabryka CATL na Węgrzech będzie wytwarzać ogniwa akumulatorowe dla Mercedesa w sposób neutralny pod względem emisji CO2.

„Nowy, supernowoczesny europejski zakład CATL na Węgrzech to kolejny kamień milowy w zwiększaniu skali naszej produkcji pojazdów elektrycznych wspólnie z naszymi kluczowymi partnerami” – powiedział Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG, dyrektor ds. technicznych odpowiedzialny za rozwój i zaopatrzenie. „Jako nasz partner CATL jest liderem technologicznym, który zapewnia nam – jako pierwszemu i największemu klientowi, jeśli chodzi o początkowe możliwości nowej fabryki – najwyższej klasy neutralne pod względem emisji CO2 ogniwa akumulatorowe do nowej generacji naszych samochodów elektrycznych w Europie. Tym samym realizujemy nasze podejście do zamówień: lokalni dostawcy dla lokalnych fabryk. Jesteśmy dumni, że nasza strategia Ambition 2039 jest wspierana zaangażowaniem CATL w produkcję neutralną pod względem emisji CO2 na Węgrzech”.

„Nasz zakład w Debreczynie bez wątpienia umożliwi nam dalsze zwiększanie naszej przewagi konkurencyjnej, lepsze reagowanie na potrzeby naszych europejskich klientów i przyspieszenie przejścia na elektromobilność w Europie” – powiedział dr Robin Zeng, założyciel i prezes CATL. „Realizowany od podstaw projekt na Węgrzech będzie ogromnym skokiem, jeśli chodzi o globalną ekspansję CATL, a także ważnym krokiem w naszych wysiłkach, aby wnieść wyjątkowy wkład w dążenie ludzkości do przechodzenia na zieloną energię”.

Globalna sieć akumulatorów

W lipcu 2021 r. Mercedes-Benz ogłosił, że do końca dekady będzie gotowy do przejścia na napęd w pełni elektryczny wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Aby osiągnąć swój cel, do końca dekady firma potrzebuje całkowitej zdolności produkcyjnej akumulatorów na poziomie ponad 200 gigawatogodzin – w związku z tym planuje wraz z partnerami zbudować na świecie osiem fabryk ogniw, z czego cztery w Europie. W interesie utrzymania planowanego globalnego wzrostu produkcji samochodów elektrycznych Mercedes-Benz współpracuje z wieloma firmami z branży najnowocześniejszych technologii.

Nowa fabryka CATL na Węgrzech to kolejny ważny krok Mercedes-Benz w tym właśnie kierunku. Już w marcu 2022 r. producent luksusowych aut ze Stuttgartu zapowiedział połączenie sił ze Stellantisem i Saftem celem przekształcenia spółki joint venture ACC w europejskiego czempiona w branży akumulatorów – i to z globalnymi ambicjami.

Efektywne, zrównoważone techniki ogniw

Ogniwa akumulatorowe są sercem bardzo złożonych systemów akumulatorowych. Ich skład chemiczny znacząco wpływa na osiągi, zasięg i żywotność pojazdów elektrycznych. Dzięki strategicznemu partnerstwu z CATL Mercedes-Benz będzie przyspieszał swoje prace rozwojowe nad obecnymi i przyszłymi, najlepszymi w klasie, akumulatorami litowo-jonowymi. Producent spod znaku trójramiennej gwiazdy bazuje na modułowym, wysoce znormalizowanym zestawie akumulatorów, który umożliwia integrację ogniw i modułów pochodzących od różnych partnerów dzięki wykorzystaniu jednolicie zaprojektowanych komponentów oraz interfejsów. CATL dostarczy te ogniwa do produkcji aut elektrycznych w europejskich zakładach Mercedes-Benz w Niemczech i na Węgrzech.

W ramach strategii Ambition 2039 Mercedes-Benz dąży do osiągnięcia neutralności w zakresie emisji CO2 w całym łańcuchu wartości. Firma chce, aby do końca tej dekady emisja CO2 przypadająca na jeden samochód osobowy w całym cyklu życia w porównaniu z poziomami z 2020 r. spadła co najmniej o połowę. Neutralna pod względem emisji CO2 produkcja ogniw akumulatorowych jest tu ważną składową – a jednocześnie szczególnym wymogiem wobec wszystkich partnerów. W związku z tym CATL do produkcji wysokowydajnych komponentów akumulatorowych będzie wykorzystywać przede wszystkim energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Inne ważne aspekty zrównoważonego rozwoju to odpowiedzialne pozyskiwanie surowców i inteligentne wykorzystywanie zasobów. W przypadku ogniw baterii wykorzystywane będą wyłącznie surowce wydobyte w skontrolowanych kopalniach. Ponadto partnerzy redukują zużycie krytycznych materiałów z pomocą nowych technik i technologii.

Informacje o firmie CATL

Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych technologii energetycznych, zaangażowanym w dostarczanie rozwiązań i usług dla nowych zastosowań energetycznych na całym świecie. W czerwcu 2018 r. firma zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych w Shenzhen. W ubiegłym roku CATL piąty rok z rzędu zajmował pierwsze miejsce pod względem wolumenu akumulatorów EV na świecie; zajmuje też pierwsze miejsce pod względem udziału w światowym rynku produkcji akumulatorów do magazynowania energii. CATL cieszy się również dużym uznaniem wśród globalnych partnerów OEM. Aby osiągnąć cel polegający na zastąpieniu paliw kopalnych w stacjonarnych i mobilnych systemach energetycznych wysokowydajnymi systemami z wykorzystaniem zaawansowanych akumulatorów i energii odnawialnej oraz promować zintegrowane, innowacyjne zastosowania rynkowe związane z elektryfikacją i sztuczną inteligencją, CATL nieprzerwanie rozwija innowacje w czterech wymiarach, w tym: system materiałowy i elektrochemiczny, system struktur, ekstremalnie ekologiczną produkcję oraz model biznesowy. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://www.catl.com/en/.