Warszawa,
01
kwietnia
2022
|
11:06
Europe/Warsaw

Podkast „Pół godziny z gwiazdą” – 100 lat Maybacha

Marka Mercedes-Maybach bezsprzecznie kojarzy się z luksusowymi limuzynami, jednak stoi za nią jedna z najbardziej fascynujących motoryzacyjnych historii wszech czasów. To historia utalentowanego inżyniera Wilhelma Maybacha, który był „ojcem” silników spalinowych oraz współtwórcą koncepcji nowoczesnego samochodu. Opowieść o trudnych początkach, o uporze i pasji. W podkaście Mercedes-Benz Polska pt. „Pół godziny z gwiazdą” w rozmowie z Martą Grzywacz przybliżają ją znamienici dziennikarze motoryzacyjni: Jerzy Kossowski, redaktor naczelny „Automobilisty”, oraz historyk Bartosz Gondek.

Życiorys Wilhelma Maybacha pokazuje, że początki bywają trudne, ale dzięki uporowi i pasji – oraz odrobinie szczęścia – można tworzyć prawdziwe arcydzieła. Życie młodego Maybacha zmieniło spotkanie ze starszym Gottliebem Daimlerem, który dostrzegł jego talent i zatrudnił jako swojego asystenta. Ich współpraca trwała długie dekady i pozwoliła stworzyć podwaliny sukcesu pierwszych Mercedesów.

To jednak powszechnie znane fakty. Najnowszy odcinek podkastu „Pół godziny z gwiazdą” przybliża pasjonujące szczegóły z życia Wilhelma Maybacha i historię, która stała za rozwojem silnika spalinowego oraz pierwszych automobili. Bynajmniej nie była to prosta, wielopasmowa autostrada, lecz kręta ścieżka ze ślepymi zaułkami. A Maybacha, Daimlera oraz innych konstruktorów z ich epoki można by porównać do... współczesnych start-upowców.

Wilhelm Maybach był zaangażowany zarówno w rozwój jednostek spalinowych (wynalazł m.in. gaźnik dyszowy), jak i całych samochodów. To on w 1900 r. zaprojektował Mercedesa 35 HP – „nowy rodzaj samochodu”, niższy i szerszy od ówczesnych automobili, z mocnym czterosuwowym silnikiem oraz innowacyjną chłodnicą o strukturze plastra miodu. Sukces tego pojazdu zachęcił firmę do skupienia się na produkcji samochodów.

Lata później Maybach zajął się produkcją automobili pod własną marką. Pierwszy z nich zadebiutował właśnie 100 lat temu, w 1921 r. Od tamtej pory Maybach był synonimem tego, co najlepsze w świecie luksusu oraz samochodowej inżynierii. I tak jest do dziś: w XXI wieku marka Mercedes-Maybach tworzy prawdziwe samochody marzeń. Współczesne Maybachy, od limuzyn 57 i 62 po obecną Klasę S oraz GLS-a, oferują niezrównany poziom komfortu i najnowocześniejsze techniczne osiągnięcia, a każdy egzemplarz jest „szyty na miarę” zgodnie z życzeniami swojego nabywcy.

Słuchacze nowego odcinka audycji „Pół godziny z gwiazdą” będą mogli dowiedzieć się wielu interesujących wątków, m.in. skąd w ogóle potrzeba „wymyślenia” nowej nazwy dla Mercedesa 35 HP. Nie zabrakło też polskiego wątku: Jerzy Kossowski i Bartosz Gondek przybliżają historię dwóch przedwojennych Maybachów, które jeździły po drogach naszego kraju. To wartościowe pół godziny dla wszystkich entuzjastów motoryzacji. A także tych, którzy po prostu lubią fascynujące historie pisane przez samo życie.

„Pół godziny z gwiazdą” stanowi odpowiedź Mercedes-Benz Polska na rosnącą popularność podkastów. W każdym odcinku prowadzący spotykają się z ciekawymi gośćmi, specjalistami w swoich dziedzinach, by porozmawiać o Mercedesie, o pasjach i trendach, a także o wyzwaniach współczesnego świata.

Najnowszy odcinek podkastu jest dostępny pod adresem:

Spotify: https://open.spotify.com/episode/0JkClfIDswPyHy8X6If2vi?si=89e2b962dc344178

iTunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/14-sto-lat-maybacha/id1491733124?i=1000554420731&l=pl

SoundCloud: https://soundcloud.com/polgodzinyzgwiazda/14-sto-lat-maybacha?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing