Warszawa,
26
kwietnia
2022
|
16:45
Europe/Warsaw

Podkast „Pół godziny z gwiazdą” – Patenty na bezpieczną jazdę

Czy dla 5 minut zaoszczędzonych w podróży warto ryzykować zdrowie i życie? W jakim stopniu wyższa prędkość decyduje o skutkach wypadku? Jak w łatwy sposób sprawdzić, czy nasza pozycja za kierownicą jest prawidłowa i jakie błędy najczęściej popełniają polscy kierowcy? W kolejnym odcinku podkastu z cyklu „Pół godziny z gwiazdą” Marta Grzywacz rozmawia z Dorotą Olszewską, szefową Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa, oraz Antonim Niemczynowiczem, instruktorem programu szkoleniowego Mercedes-Benz Safety Experience – o prawdach i mitach dotyczących nadmiernej prędkości, o tym, czy w Polsce kierowcy jeżdżą bezpiecznie i o tym, dlaczego warto doskonalić się na szkoleniach Mercedes-Benz Safety Experience.

Unia Europejska zabiega, by do 2030 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków oraz poważnych obrażeń spadła o połowę. Ten ambitny cel wymaga systematycznej pracy na wielu płaszczyznach – zwłaszcza w Polsce, gdzie co roku na drogach ginie 2-3 tys. osób. To aż kilka ofiar dziennie. Owszem, kondycja krajowej infrastruktury drogowej wciąż się poprawia, ale równolegle do tych zmian potrzebny jest wzrost świadomości na temat bezpiecznej jazdy. Właśnie o tym w najnowszym odcinku podkastu „Pół godziny z gwiazdą” rozmawiają goście Marty Grzywacz: Dorota Olszewska, szefowa Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa, oraz Antoni Niemczynowicz, instruktor programu szkoleniowego Mercedes-Benz Safety Experience.

Rozmówcy podnoszą przede wszystkim kwestię nadmiernej prędkości. To, co dla wielu osób jest frazesem z policyjnych statystyk, ma absolutny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zmniejszenie prędkości już o 10 km/h przynosi zauważalne skrócenie drogi hamowania – o kilka metrów, które niekiedy mogą zadecydować o czyimś życiu.

I choć nowoczesne samochody mają coraz bogatsze wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i same pomagają unikać wypadków, nie zastąpią uważności ani zdrowego rozsądku. Dotyczy to nie tylko prędkości, ale także czasu reakcji oraz stanu technicznego pojazdu. Kluczową kwestią są tutaj opony, podstawowy element odpowiadający za bezpieczeństwo – i niestety, często ignorowany.

Dorota Olszewska zwraca uwagę na brak uregulowań co do czasu pracy kierowców aut służbowych, którzy niekiedy spędzają długie godziny w drodze. Ewentualny wypadek przynosi nie tylko szkody zdrowotne, ale również ekonomiczne – wiąże się z kosztami leczenia i konieczności zastąpienia pracownika.

Antoni Niemczynowicz podkreśla, że w pewnym sensie zgubny w nowoczesnych samochodach jest... wysoki komfort. Nie czuć w nich bowiem wysokiej prędkości, a to stawia przed kierowcami dodatkowe wyzwanie. Ale szkoleniowiec wnosi do rozmowy także trochę optymizmu: zaawansowane wyposażenie nowych aut pomaga unikać wypadków, a i z kulturą jazdy na polskich drogach generalnie jest lepiej. Dodatkowy potencjał zapewnia technologia komunikacji pomiędzy samochodami oraz elementami infrastruktury Car-to-X, dzięki której pojazdy mogą wzajemnie ostrzegać się o zagrożeniach. Mercedes-Benz jest na tym polu pionierem i wdraża rozwiązania Car-to-X od wielu lat.

Przy okazji trener programu szkoleniowego Mercedes-Benz Safety Experience dzieli się ze słuchaczami kilkoma praktycznymi radami na temat właściwej pozycji za kierownicą. Przykład: przy wciśnięciu pedału hamulca do końca prawa noga nie powinna być wyprostowana w kolanie, lecz nadal zgięta. Po pierwsze zapewnia to najlepszą reakcję w obliczu niebezpieczeństwa. Po drugie wiąże się z mniejszymi obrażeniami w razie ewentualnego wypadku. A trzymanie rąk na kierownicy „za piętnaście trzecia”, co ignoruje wielu kierowców, daje przewagę w nagłych sytuacjach, gdy przychodzi do ominięcia przeszkody.

W edukacji kierowców pomagają szkolenia z techniki bezpiecznej jazdy Mercedes-Benz Safety Experience. Ich skondensowana, jednodniowa formuła pozwala uświadomić swoje możliwości, potrenować zachowania w niebezpiecznych sytuacjach, a przede wszystkim nabrać respektu – do własnych umiejętności oraz do maszyny. Takie szkolenie stanowi inwestycję w bezpieczeństwo swoje i innych.

Więcej szczegółów na temat terminów i lokalizacji szkoleń można znaleźć na stronie:

https://www.mercedes-benz.pl/passengercars/the-brand/safety-experience/explore.html.

Najnowszy odcinek podkastu jest dostępny pod adresem:

Spotify: https://open.spotify.com/episode/1EtNbsrWAQre5ZgNKbuZDy?si=fOyhhJGsTmuF_rPBtVkvCA

iTunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/15-bezpieczna-droga/id1491733124?i=1000558725304&l=pl

SoundCloud: https://soundcloud.com/polgodzinyzgwiazda/15-bezpieczna-droga?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing