Warszawa,
31
stycznia
2024
|
16:48
Europe/Warsaw

Podwójne zwycięstwo Mercedes-Benz w plebiscycie Moto Awards 2023: miłośnicy motoryzacji docenili nową Klasę E oraz CLE Coupé

Zakończyła się szósta edycja plebiscytu Moto Awards, w której Czytelnicy „Auto Świata” i Onetu wybrali najlepsze modele samochodów w kilku kategoriach. Aż dwie nagrody otrzymały modele Mercedes-Benz: najnowsza Klasa E oraz CLE Coupé.

W tegorocznej edycji plebiscytu Moto Awards, trwającej od grudnia do połowy stycznia, oddano ponad 41 tys. głosów. Czytelni wybierali najlepsze modele w 8 kategoriach: auta miejskie, miejskie SUV-y i crossovery, kompaktowe SUV-y, klasa średnia, SUV-y klasy średniej, klasa wyższa i samochody luksusowe, duże SUV-y i auta terenowe oraz pojazdy sportowe.

Co istotne, w plebiscycie Moto Awards o zwycięzcach decydują Czytelnicy „Auto Świata” i Onetu – redakcja nie ma żadnego wpływu na wyniki głosowania. Nie ma kategorii eksperckich, w których to dziennikarze decydują, kto wygrał. Losy poszczególnych modeli są jedynie w rękach Czytelników.

Aż w dwóch kategoriach zwyciężyły modele Mercedes-Benz. Wśród aut klasy wyższej i luksusowych najwięcej głosów zdobyła nowa Klasa E. Najnowsza odsłona biznesowej limuzyny łączy dwa światy: tradycyjny komfort spotyka się tu z zupełnie nowym wymiarem cyfryzacji i elektryfikacji. Nowe wydanie systemu operacyjnego MBUX czerpie z dobrodziejstw sztucznej inteligencji, która pozwala automatyzować rutynowe czynności. Od strony technicznej model wpisuje się w strategię elektryfikacji Mercedes-Benz: gama napędowa obejmuje wydajne silniki benzynowe i wysokoprężne, a każdy z nich jest zelektryfikowany. Udoskonalone miękkie hybrydy uzupełniają hybrydy plug-in, dysponujące około 100-kilometrowym zasięgiem w trybie elektrycznym (WLTP) – co sprawia, że na co dzień można nimi jeździć niczym autem elektrycznym. Użyteczność poprawia dostępna na życzenie skrętna tylna oś, która zmniejsza średnicę zawracania nawet o 90 cm. To wszystko w połączeniu z odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów: liczne komponenty częściowo wykonano z recyklatów i surowców odnawialnych.

W klasie średniej triumfował nowy Mercedes-Benz CLE Coupé – kolejna seria wśród samochodów marzeń z gwiazdą. Jej sportowe, a zarazem eleganckie nadwozie łączy typowe dla coupé proporcje z nowoczesnym językiem stylistycznym Mercedes-Benz. Model wykorzystuje koncepcyjne i techniczne innowacje Klasy C oraz Klasy E. Łączy je ze sportowymi właściwościami jezdnymi oraz ekskluzywnym wyposażeniem, które zwiększa komfort i indywidualność. Na czele gamy stoi Mercedes-AMG CLE Coupé z silnikiem 3.0 R6 z podwójnym doładowaniem, realizowanym przez turbosprężarkę oraz dodatkową sprężarkę elektryczną, który wytwarza moc 330 kW (449 KM) plus 17 kW (23 KM) z rozrusznikoalternatora. Przyspieszenie 0-100 km/h zajmuje mu 4,2 s.