Miami/Stuttgart,
08
grudnia
2021
|
17:25
Europe/Warsaw

Projekt MAYBACH z Virgilem Ablohem: instalacja w hołdzie wizjonerowi, zaufanemu partnerowi i współpracownikowi

  • Zgodnie z życzeniami rodziny Virgila Mercedes-Benz ma zaszczyt przedstawić Projekt MAYBACH: elektryczny samochód pokazowy wspólnie zaprojektowany po to, aby inspirować następne pokolenie i na zawsze kwestionować status quo.

1 grudnia 2021 r. Mercedes-Benz złożył hołd Virgilowi Ablohowi. W Rubell Museum w Miami zaprezentowano Projekt MAYBACH, czyli pokazowy samochód Mercedes-Maybach. To wynik stałej współpracy producenta z Virgilem Ablohem – erudytą, architektem, dyrektorem kreatywnym, projektantem mody i filantropem. Jako przykład możliwości przyszłościowego projektowania, stanowi on skromny wkład w ogromny dorobek artystyczny nieżyjącego projektanta, napędzanego zamiłowaniem do twórczych rozmów na temat luksusowego designu.

„Jesteśmy w Mercedes-Benz zdruzgotani wiadomością o śmierci Virgila Abloha. Łączymy się w bólu z rodziną i zespołami Virgila. Otwierając świat naszej współpracy i unikalnej wizji Virgila dla publiczności, chcemy z szacunkiem uczcić jego naprawdę wyjątkowy talent. Dzięki swojej nieokiełznanej wyobraźni Virgil miał praktycznie nieskończone możliwości współpracy i inspirował wszystkich, którzy znali jego prace” – Mercedes-Benz AG.

Projekt MAYBACH

Oto projekt niepodobny do niczego, co zostało opracowane przez Mercedes-Benz – każdy element Projektu MAYBACH powstał od zera. Virgil Abloh we współpracy z Gordenem Wagenerem zinterpretowali luksusową tożsamość marki Mercedes-Maybach za pomocą nowego języka projektowania, przesuwając granice funkcjonalności, stylu oraz wspólnej kreatywności. Zainspirowane wspaniałymi dzikimi krajobrazami dwumiejscowe, terenowe coupé z napędem elektrycznym nadaje tradycyjnie miejskiej marce nowy kontekst – łączy proporcje ogromnego gran turismo z dużymi off-roadowymi kołami i wyrazistymi dodatkami.

Zarówno dla Abloha, jak i dla Wagenera kluczem była tu odpowiedzialna koncepcja przyszłego projektowania. Pełna swoboda twórcza — nieograniczona wymaganiami produkcyjnymi — umożliwiła zespołom projektowym stworzenie wizji elektrycznego podróżowania przyszłości. Na przykład pod przezroczystą powierzchnią przedniej pokrywy Projektu MAYBACH kryją się ogniwa słoneczne, które w odpowiednich warunkach mogłyby zwiększać zasięg pojazdu.

Virgil Abloh nigdy nie bał się inicjować rozmów poprzez prowokacyjny design – a Projekt MAYBACH jest wyrazem jego zamiłowania do kwestionowania status quo oraz ponownego tworzenia zasad aspiracyjnego projektowania. Fascynujący aspekt Projektu MAYBACH wynika nie tylko z jego zapierających dech w piersiach rozmiarów (pojazd mierzy prawie 6 m długości) i cech charakterystycznych, ale przede wszystkim z unikalnych kontrastów – tego, jak autentyczne elementy stylistyczne marki Mercedes-Maybach harmonijnie łączą się z nowym motywem „terenowej przygody”.

Siła prac Virgila Abloha tkwiła nie tylko w samym wzornictwie, ale także w rozmowach, które towarzyszyły jego projektom. Na przykład inspiracją dla Projektu MAYBACH było odkrywanie przyrody wspólnie z marką Maybach w wyjątkowo luksusowym kontekście. Zespoły projektowe Mercedes-Benz pragną podziękować Virgilowi Ablohowi za wszystkie inspiracje do codziennego odkrywania mocy międzybranżowego dialogu – z myślą o lepszej, bardziej inkluzywnej przyszłości.