Warszawa,
11
sierpnia
2021
|
14:50
Europe/Warsaw

Przyszłość mobilności zaczyna się dziś: Mercedes EQS już w sprzedaży

W polskich salonach można zamawiać dwa warianty pierwszej całkowicie elektrycznej, luksusowej limuzyny Mercedes-EQ: EQS 450+ w cenie od 495 400 zł oraz EQS 580 4MATIC od 607 300 zł. Pierwsze egzemplarze pojawią się u europejskich dealerów od końca września. Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. metalizowany lakier i skórzaną tapicerkę, skrętną tylną oś (4,5°) oraz ładowanie DC z mocą do 200 kW. EQS to pierwszy model oparty na modułowej architekturze dla aut elektrycznych klasy wyższej i luksusowej. W zupełnie nowy sposób łączy technikę, design, funkcjonalność oraz łączność, a jednocześnie jako pierwszy Mercedes na wielu polach oferuje opcję aktywacji nowych funkcji za pośrednictwem bezprzewodowych aktualizacji.

Funkcje dostępne w ramach bezprzewodowych aktualizacji (OTA) pozwalają dopasować EQS-a do osobistych preferencji już po wyprodukowaniu i zakupie samochodu, a ich gama będzie systematycznie poszerzona. Obecnie obejmuje np. skrętną tylną oś pod kątem 10°, a także pakiet indywidualizacji z dodatkowym dźwiękiem napędu, szeregiem minigier (Tetris, Sudoku, Pairs, Shuffle Puck) oraz dodatkowymi animacjami reflektorów DIGITAL LIGHT przy zamykaniu i otwieraniu pojazdu. Oprócz tradycyjnego, wieczystego zakupu poszczególnych elementów klienci mogą korzystać z czasowej subskrypcji. Planowane są również tymczasowe aktywacje i bezpłatne okresy próbne. Po dokonaniu zakupu w sklepie Mercedes me Store nowa funkcja OTA zostaje uruchomiona w tle, a na centralnym ekranie pojawia się odpowiednie powiadomienie. Moduł komunikacyjny zamontowany w samochodzie przesyła dane drogą radiową.

Ekskluzywna specjalna wersja z okazji premiery: Edition 1

Przez ograniczony okres nowy EQS będzie oferowany z pakietem Edition 1, który z zewnątrz wyróżniają elementy Linii AMG i 21-calowe obręcze, podkreślające sportową stronę elektrycznej limuzyny. W kabinie uwagę zwraca m.in. schemat kolorów zarezerwowany tylko dla wersji Edition 1. Wyposażenie obejmuje m.in. wielokonturowe przednie fotele z tapicerką ze skóry nappa designo oraz ozdobne wykończenie z drewna orzechowego o otwartych porach.

Jeszcze bardziej inteligentna technika: kluczowe opcje

Seryjna skrętna tylna oś z kątem skrętu kół do 4,5° poprawia łatwość prowadzenia i zwiększa dynamikę jazdy EQS-a. Alternatywnie dostępna jest wersja z kołami skręcanymi pod kątem do 10°, która zmniejsza średnicę zawracania do 10,9 m – a mowa o samochodzie, którego długość wynosi ponad 5 m.

Wyjątkową atrakcję – a zarazem kamień milowy w dziedzinie obsługi – stanowi MBUX Hyperscreen (standard w EQS 580 4MATIC), czyli duży, zakrzywiony ekran „rozciągnięty” niemal na całej szerokości kokpitu. 12,3-calowy wyświetlacz OLED przed pasażerem z przodu oferuje mu własny obszar wyświetlania informacji i sterowania funkcjami multimediów. MBUX Hyperscreen może uzupełnić ekran head-up: klasyczny lub korzystający z rozszerzonej rzeczywistości.

Atrakcyjne pakiety wyposażenia

Szereg opcji pogrupowano w atrakcyjne pakiety dodatków. Standardowy pakiet Advanced obejmuje m.in. panoramiczne okno dachowe, automatyczną klimatyzację oraz pakiet ochrony przed kradzieżą URBAN GUARD Plus. Pakiet Advanced Plus za 26 748 zł zawiera dodatkowo m.in. matrycowe reflektory DIGITAL LIGHT o wysokiej rozdzielczości (1,3 mln pikseli na lampę), nagłośnienie przestrzenne firmy Burmester® z 15 głośnikami o łącznej mocy 710 W oraz dwoma krajobrazami dźwiękowymi do wyboru (Silver Waves i Vivid Flux), a także zestaw systemów wspomagających i kamery 360°. Pakiet Premium (35 936 zł) dodatkowo oferuje ekran head-up, zdalne parkowanie i wielofunkcyjną telefonię, a Premium Plus (54 822 zł) – pakiet ENERGIZING z przodu, skórzaną tapicerkę, wielokonturowe przednie fotele oraz pakiet AIR-BALANCE.

Dostęp do jednej z największych sieci ładowania na świecie

Nabywcy EQS-a mogą ekologicznie ładować swój samochód na stacjach Mercedes me Charge w całej Europie. Wysokiej jakości certyfikaty pochodzenia gwarantują, że do sieci „wraca” tyle zielonej energii ze źródeł odnawialnych, ile trafia do akumulatora. Podstawowa opłata za Mercedes me Charge nie jest naliczana przez pierwsze 3 lata po zakupie EQS-a, a przez rok klienci mogą bezpłatnie korzystać z sieci szybkiego ładowania IONITY.

Kluczowe dane techniczne:

 

 

EQS 450+

EQS 580 4MATIC

Układ napędowy

 

napęd na tylne koła

4x4

Silnik/silniki el.

typ

synchroniczny/synchroniczne, z magnesami trwałymi (PSM)

Moc maks.

kW

245

385

Maks. moment obr.

Nm

568

855

Maks. moc ładowania DC

kW

200

200

Czas ładowania DC na stacji szybkiego ładowania (10-80%)

min

31

31

 

Przyspieszenie 0-100 km/h

s

6,2

4,3

Prędkość maks.

km/h

210

210

Zużycie energii (WLTP)

kWh/100 km

15,6-19,8

18,4-21,2

Emisje CO2 (WLTP)

g/km

0

0

 

 

Cena od

495 400

607 300