Stuttgart/Londyn,
03
lipca
2023
|
14:26
Europe/Warsaw

Roger Federer i Mercedes-Benz prezentują uliczny kort tenisowy w Londynie

·       Roger Federer, światowa gwiazda tenisa, oraz Bettina Fetzer, wiceprezes Mercedes-Benz ds. komunikacji i marketingu, otwierają odnowiony publiczny kort tenisowy w Londynie, zaprojektowany przez uznany na całym świecie duet artystów ulicznych Low Bros.

·       Nowoczesny kort tenisowy stanowi element wspólnej inicjatywy Rogera Federera oraz 
Mercedes-Benz o nazwie Neon Legacy.

·       Uliczny kort jest sztandarowym projektem promującym publiczny tenis i motywującym nowe pokolenie tenisistów.

W Londynie otwarto właśnie najnowszy projekt inicjatywy Neon Legacy – odnowiony publiczny kort tenisowy, zaprojektowany przez uznany na całym świecie duet sztuki ulicznej Low Bros. 
Z okazji odejścia Rogera Federera z czynnego sportu we wrześniu 2022 roku na aukcję trafił Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE. Środki z licytacji samochodu przeznaczono na renowację publicznych kortów tenisowych w Royal Borough of Greenwich w Londynie. Jako sztandarowy kort dla tego projektu wybrano obiekt w Bostall Gardens, który przeszedł nie tylko całkowitą renowację, ale także otrzymał specjalne wzornictwo. Efektowny wygląd ma promować publiczny tenis i motywować do rozwoju nowe pokolenie tenisistów. Projekt – dzieło berlińskiego duetu sztuki ulicznej Low Bros – ma charakterystyczny retrofuturystyczny styl i powstał we współpracy z lokalną społecznością. Tak stworzono miejskie dzieło sztuki, które wizualnie wtapia się w otoczenie, a zarazem służy swojemu pierwotnemu celowi. Korty tenisowe, na których można grać bez klubowego członkostwa, stanowią przyszłe centralne elementy całego kompleksu społecznego, który ma składać się z sekcji do ćwiczeń kalisteniki, boiska do koszykówki oraz placu zabaw dla dzieci.

„Moim celem od zawsze było dać coś w zamian następnemu pokoleniu tenisistów. Jestem niezmiernie wdzięczny, że mogę być partnerem Mercedes-Benz i projektu Neon Legacy, który nie tylko pozwolił odnowić ten obiekt, ale także przekształcił go w radosne miejsce, gdzie wszyscy będą miło spędzać czas” – powiedział Roger Federer, 20-krotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych.

Od strony artystycznej projektem pokierował duet Low Bros, który dzięki swojemu retrofuturystycznemu stylowi zdążył zyskać już światową sławę. Jego artystyczną ambicją jest zgłębianie sprzeczności w obszarze osobistej tożsamości w cyfrowej epoce. Głównymi elementami londyńskiego kortu są motywy kwiatowe inspirowane nazwą obiektu – Bostall Gardens – oraz trójwymiarowe elementy symbolizujące otwarte okna na pulpicie komputera.

„Chcieliśmy zaprojektować kort jako obiekt miejskiej przestrzeni życiowej w taki sposób, aby nadal spełniał swoją pierwotną funkcję, wzmacniał tożsamość lokalnej społeczności, a ponadto przyczyniał się do popularyzacji tenisa – i sprawiał, by ten sport był bardziej przystępny” – powiedzieli Christoph i Florin Schmidtowie, znani jako duet sztuki ulicznej Low Bros.

„Co za fantastyczny pomysł! Kort tenisowy jako płótno, a zarazem miejsce spotkań lokalnej społeczności, które wzmacnia jej tożsamość. Jeśli razem z Rogerem oraz naszą inicjatywą Neon Legacy udało nam się ofiarować coś społeczeństwu i połączyć to z promowaniem tenisa, to wysiłek i pasja, które włożyliśmy w ten projekt, naprawdę się opłaciły” – skomentowała Bettina Fetzer, wiceprezes Mercedes-Benz AG ds. komunikacji i marketingu.

W sieci jest już dostępny film dokumentalny na temat projektu Neon Legacy: https://www.youtube.com/watch?v=IPa9-Zd4iME.