Warszawa,
31
sierpnia
2023
|
14:56
Europe/Warsaw

Różnorodność, inkluzywność i równość szans w e-sporcie: Mercedes-Benz inicjatorem dyskusji panelowej z okazji targów Gamescom

·       W związku ze zbliżającymi się targami Gamescom, Mercedes-Benz zaprasza na dyskusję panelową, której tematem przewodnim będzie różnorodność, inkluzywność i równość szans w e-sporcie.

·       Jako udziałowiec organizacji e-sportowej SK Gaming, Mercedes-Benz od roku 2021 wspiera żeńsko-niebinarny zespół „Project Avarosa” w League of Legends.

·       Zespół Avarosa prezentuje swój nowy pojazd: to Mercedes-Benz EQA, samodzielnie zaprojektowany przez zespół na warsztatach prowadzonych przez artystę Davida Oku.

Stuttgart/Kolonia.  Szykując się do Gamescomu, największej w Europie imprezy targowej poświęconej grom, Mercedes-Benz proponuje inspirującą dyskusję panelową, w ramach której wspólnie z partnerską organizacją SK Gaming chce omówić problematykę różnorodności, inkluzywności i równości szans w e-sporcie. Paneliści, reprezentujący sport zawodowy, e-sport i świat nauki, przyjrzą się różnym aspektom tej tematyki. Spotkanie to ma na celu podkreślić znaczenie różnorodności w e-sporcie, a także, poprzez otwarty dialog, uczynić tę społeczność inkluzywną i dającą wszystkim równe szanse.

„Nasze zaangażowanie w sport elektroniczny wykracza daleko poza działania czysto sponsoringowe. Chcemy bowiem nie tylko docierać do nowych grup docelowych, a więc do naszych przyszłych klientek i klientów, lecz również wspólnie z nimi wytyczać drogę ku przyszłości. Jesteśmy głęboko przekonani, że nastawienie społeczeństwa na integrację jest fundamentem innowacyjnej i dobrej przyszłości. Chcemy więc aktywnie wspierać społeczną różnorodność m. in. takimi projektami jak Zespół Avarosa”.
Britta Seeger, członkini zarządu Mercedes-Benz Group AG, odpowiedzialna za Dział Sprzedaży

Realizując projekt Avarosa, organizacja SK Gaming, jedna z najstarszych na świecie w dziedzinie e-sportu, oraz Mercedes-Benz od 2021 r. wspólnie działają na rzecz równości szans w elektronicznych dyscyplinach sportowych. Utworzony w tym projekcie zespół Avarosa, podejmujący rywalizację w League of Legends, składa się wyłącznie z kobiet oraz osób niebinarnych. Wspieranie ich na drodze ku profesjonalnej karierze jest formą promowania większej różnorodności w społeczności e-sportowej, jak dotąd zdominowanej przez mężczyzn.

Już w 2002 r. zaczęliśmy wciągać do rywalizacji osoby płci żeńskiej i niebinarne, by wykształcić młodą kadrę wyczynową. Jesteśmy dumni, że teraz, podjąwszy współpracę z Mercedes-Benz i koncernem Telekom w projekcie Avarosa, znów stajemy się awangardą, która tworzy profesjonalną infrastrukturę dla równości szans w zmaganiach e-sportowych”.

Alexander Müller, prezes zarządu SK Gaming

Jak dobre wyniki może dawać inkluzywne podejście do e-sportu, widać już w rozgrywkach pucharu SK Gaming eJunior – powered by Mercedes-EQ. Wśród uczestników tego społecznościowego turnieju e-piłkarskiego są uczniowie z fabryk Mercedes-Benz, ale także profesjonalni e-piłkarze, influencerzy oraz członkowie internetowej społeczności e-futbolowej, którzy mimo różnic fizycznych stają ze sobą w szranki jak równi z równymi, czego szczególnie budującym przykładem jest Niklas Luginsland alias „NikLugi”. Ten profesjonalny e-sportowiec i influencer klubu VfB Stuttgart, cierpiący na wrodzoną łamliwość kości, należy w swoim środowisku do ścisłej czołówki.

„Nic dziwnego, że turniej e-piłkarski taki jak SK Gaming eJunior – powered by Mercedes-EQ przynosi znakomite rezultaty, opierając się na zasadzie inkluzywności. W e-sporcie liczy się bowiem głównie szybkość reakcji, myślenie taktyczne, umiejętność współdziałania w zespole i umiejętność koncentracji. Takie kryteria dają wszystkim zawodniczkom i zawodnikom równy start”.

Markus Soffner, naukowiec z Wyższej Szkoły Sportu w Kolonii

Regina Halmich, mistrzyni świata w boksie i pionierka boksu kobiecego, od samego początku kariery musiała ostro walczyć o pozycję w tej tradycyjnie męskiej dyscyplinie. Oprócz własnych sparringów angażuje się też na rzecz równości szans w boksie. Sportowa kariera Reginy Halmich i jej działalność społeczna pozwala wskazać na analogie między tradycyjnymi dyscyplinami a sportem elektronicznym.

„W dyscyplinach tradycyjnych decydującą rolę odgrywają warunki fizyczne. Natomiast e-sport może według mnie stać się najbardziej inkluzywną gałęzią sportu na świecie”.

Regina Halmich, była mistrzyni świata w boksie

Mercedes-Benz podkreśla swoje zaangażowanie w e-sport i cały czas opowiada się czynnie za przyszłością opartą na integracji. Zespół Avarosa otrzymał m. in. nowe auto Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (zużycie energii elektrycznej średnio: 15,8 kWh na 100 km; emisja CO₂: 0 g/km). Efektowny design tego pojazdu jest rezultatem kreatywnych zajęć warsztatowych, które poprowadził artysta grafik David Oku. Reprezentowana przez Oku twórcza różnorodność i jego nowoczesny styl znakomicie pasują do zespołowego ducha Avarosy – na nich oparła się w gruncie rzeczy realizacja projektu. Można powiedzieć, iż pojazd ten reprezentuje nie tylko społeczność League of Legends, lecz również, łącząc kreatywność z indywidualizmem, wyraża aspiracje każdej osoby z kadry Avarosy.

Mercedes-Benz kieruje się wiarą w ogromną istotność e-sportu jako platformy dla inkluzywnej rywalizacji. Dlatego też Mercedes-Benz, oprócz partnerstwa w SK Gaming, wziął na siebie rolę partnera motoryzacyjnego największej na świecie imprezy e-sportowej, jaką jest League of Legends Worlds. Turniej ten odbędzie się w październiku i listopadzie w Korei Południowej – zapisany już zapewne w kalendarzu każdego miłośnika e-sportu.