Warszawa,
22
kwietnia
2022
|
15:08
Europe/Warsaw

Światowy Dzień Ziemi – Mercedes stawia na zrównoważony rozwój przez okrągły rok

Jak co roku, 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi – „święto” naszego wspólnego domu. To okazja, by przypomnieć i podkreślić, jak istotne jest zrównoważone zarządzanie zasobami, zwłaszcza w kontekście przyspieszających zmian klimatu. Mercedes kieruje się szeroko pojętą ekologią we wszystkich obszarach swojej działalności, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej – począwszy od korzystania z zielonej energii i materiałów z recyklingu do produkcji, aż po używanie energooszczędnego oświetlenia i wody z kranu w swoich biurach. A na dachu warszawskiej centrali Mercedes-Benz Polska oraz na terenie fabryki Mercedesa w Jaworze niezmiennie działają pasieki pszczół, które pomagają zapobiegać spadkowi populacji tych nieocenionych owadów. Aby symbolicznie uczcić Dzień Ziemi, 22 kwietnia o godzinie 21:00 na budynku Mercedes-Benz przy ul. Daimlera w Warszawie zgaśnie oświetlenie.

Mercedes traktuje zrównoważony rozwój jako swoją kluczową odpowiedzialność – korporacyjną, wobec środowiska oraz wobec społeczeństwa. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa pojazdów, koncern spod znaku trójramiennej gwiazdy od dekad jest na tym polu pionierem, dbając o trwałość swoich produktów, zwiększając wykorzystanie materiałów z odzysku i ograniczając emisyjność produkcji.

Ekologia w motoryzacji jest nierozerwalnie związana z efektywnością samochodów, czyli z oszczędnym obchodzeniem się z paliwem, oraz ich wydajnością, czyli osiągami. Wzrosty w obszarze efektywności i wydajności stanowią miarę postępu oraz innowacji – i definiują ambicje inżynierów Mercedesa na całym świecie, począwszy od lekkiej konstrukcji przez aerodynamikę aż po technikę napędów.

Ostatecznym celem Mercedes-Benz jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i przysłużenie się w ten sposób zahamowaniu zmian klimatycznych, które zagrażają ludzkości. Cel ten stanowi „trzon” strategii koncernu na najbliższe dwie dekady – Ambition 2039. Wcześniej, bo do 2030 r., firma chce zmniejszyć emisje CO2 na jeden samochód osobowy w całym cyklu życia w porównaniu z poziomami z 2020 r. co najmniej o 50%. Kluczowe są tu: elektryfikacja floty aut, ładowanie zieloną energią, udoskonalenie technologii akumulatorów oraz szerokie wykorzystanie w produkcji materiałów pochodzących z recyklingu i energii odnawialnej.

Już dziś gama elektrycznych modeli Mercedes-EQ reprezentuje producenta w kluczowych segmentach rynku, a własne fabryki koncernu działają w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z koncepcją gospodarki o zamkniętym obiegu firma stale zwiększa wykorzystanie materiałów z odzysku, w tym wtórnego aluminium i tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Przykład: w elektrycznej luksusowej limuzynie EQS na materiały z recyklingu i surowce odnawialne przypada ponad 80 kg masy auta. A od 2025 r. do produkcji seryjnych modeli Mercedes-Benz chce zacząć wykorzystywać tzw. zieloną stal, czyniąc kolejny znaczący krok w kierunku ograniczenia emisyjności. Co istotne, w swoich działaniach firma celowo rezygnuje z „wygodnej” kompensacji emisji CO2 na rzecz wdrażania ekologicznych technologii.

To nie wszystko: Mercedes me Charge, usługa dająca dostęp do jednej z największych sieci ładowania na świecie (ponad 300 000 punktów w samej Europie), oferuje użytkownikom zelektryfikowanych Mercedesów tzw. zielone ładowanie – producent gwarantuje zwrot do sieci energii odnawialnej odpowiadającej ilości prądu pobranego do naładowania baterii.

Szeroko zakrojone działania uzupełnia świadoma ekologicznie codzienna działalność placówek biurowych i salonów Mercedesa. Warszawska centrala firmy jest zasilana energią ze źródeł odnawialnych, a pracownicy segregują śmieci, piją wodę kranową i korzystają z ekologicznego papieru. Urządzenia elektroniczne są systematycznie wymieniane na energooszczędne, a do oświetlenia parkingów oraz budynku służą diody LED. To samo dotyczy fabryki silników i akumulatorów Mercedes-Benz w Jaworze, która od początku powstawała jako obiekt przyjazny środowisku – i stanowi wzór dla innych zakładów koncernu. Najistotniejszą kwestią jest zrezygnowanie z energii, którą pozyskuje się z paliw kopalnych na rzecz poboru energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru i biomasy. Efekt: zakład jest całkowicie neutralny pod względem emisji CO2. Korzysta z prądu pochodzącego z parku elektrowni wiatrowych w Taczalinie i ciepła, które w większości powstaje z drewna z plantacji tzw. wierzby energetycznej.

Od kilku lat zarówno dach centrali i salonu Mercedesa przy ul. Gottlieba Daimlera w Warszawie, jak i teren zakładów w Jaworze są domem dla setek tysięcy pszczół. Lokalne pasieki wpisują się w działania rolników i ogrodników, którzy starają się przyciągać pszczoły, walcząc w ten sposób ze spadkiem liczebności tych pracowitych, niezbędnych do produkcji żywności owadów. Hodowla pszczół ma pozytywne skutki uboczne: zwiększa świadomość pracowników i klientów na temat zmian klimatycznych, a przy okazji... co roku przynosi pyszny miód.

Mercedes-Benz ma świadomość, że ograniczenie emisji i troska o klimat zaczynają się od drobnych gestów – dlatego w piątek 22 kwietnia, jak co roku, dla symbolicznego uczczenia Dnia Ziemi na budynku Mercedes-Benz Polska przy ul. Daimlera w Warszawie, na godzinę zgaśnie oświetlenie.