Affalterbach,
10
marca
2021
|
11:00
Europe/Warsaw

Wmurowanie kamienia węgielnego pod supernowoczesne centrum testowe Mercedes-AMG GmbH w Affalterbach

Mercedes-AMG – podobnie jak macierzysta grupa Mercedes-Benz – konsekwentnie podąża szlakiem elektryfikacji i jeszcze w tym roku zaprezentuje swoje pierwsze zelektryfikowane modele. Teraz marka aut sportowych oraz o wysokich osiągach robi kolejny przyszłościowy krok: rozpoczyna budowę wysoce zautomatyzowanego „poligonu” testowego służącego do opracowywania zelektryfikowanych, wysokowydajnych zespołów napędowych i komponentów elektrycznych. Oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe centrum techniczne „Technikum” odbyło się 4 marca 2021 r. Tym samym AMG inwestuje w kwestie ważne dla przyszłości i podkreśla swoje wyraźne przywiązanie do lokalizacji w Affalterbach.

Nowe centrum techniczne będzie zajmować trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Obiekt powstanie w Affalterbach, pomiędzy ulicami Benz- i Maybachstrasse, a jego budowa ma zostać ukończona do 2022 r. To nowy, wysoce zautomatyzowany ośrodek testowy stworzony z myślą o rozwoju zelektryfikowanych, wysokowydajnych zespołów napędowych oraz komponentów elektrycznych. Dla AMG to krok w przyszłość – centrum będzie dysponować m.in. stanowiskami z możliwością testowania napędów na wszystkie koła oraz wysokonapięciowym stanowiskiem przeznaczonym dla akumulatorów. W razie potrzeby budynek będzie można rozbudować.

Philipp Schiemer, prezes zarządu Mercedes-AMG GmbH: „Budując nowe centrum techniczne, jako AMG podkreślamy swoje wyraźne zaangażowanie w lokalizację w Affalterbach i kontynuujemy nasze przygotowania na przyszłość”. Jochen Hermann, członek zarządu i dyrektor techniczny Mercedes-AMG GmbH, kontynuuje: „Nasze nowe centrum testowe pozwoli nam na testowanie podzespołów i prototypów samochodów w realistycznych warunkach. Będziemy mogli wszechstronnie sprawdzać je już na wczesnym etapie rozwoju. W ten sposób w procesie rozwojowym nie tylko oszczędzimy czas, ale możemy też poprawić jakość wyników”.

Aby uczcić rozpoczęcie budowy nowego centrum technicznego, razem z zarządem firmy pierwsze łopaty wbił w ziemię Steffen Döttinger, burmistrz gminy Affalterbach. „Dzięki swojej wspaniałej historii AMG jest ważnym pracodawcą i członkiem naszej społeczności. Cieszymy się, że budując nowe centrum techniczne, Mercedes-AMG dalej inwestuje w Affalterbach” – powiedział Döttinger.

Centrum techniczne „Technikum” w skrócie

Stanowiska testowe przeznaczone dla napędów na wszystkie koła pomogą inżynierom w Affalterbach w symulacji rzeczywistej jazdy oraz warunków środowiskowych. W przypadku badania na takim stanowisku cztery piasty kół pojazdu są połączone z czterema maszynami; pozwala to symulować realistyczne opory i odtworzyć charakterystykę prowadzenia przypominającą jazdę po asfalcie. Jedno ze stanowisk testowych będzie dodatkowo wyposażone w komorę klimatyczno-wysokościową. Korzystając z podciśnienia, może ona symulować warunki panujące na wysokości do 5000 metrów nad poziomem morza oraz temperatury dochodzące do -30°C. Podczas testów projektant nie siedzi samochodzie – kontroluje go zdalnie, z osobnego pomieszczenia. W ten sposób AMG przyczynia się również do bardziej zrównoważonej przyszłości: badania na stanowiskach pozwalają ograniczyć liczbę kilometrów testowych przebytych w czasie rzeczywistej eksploatacji.

Temperatury arktyczne czy tropikalny klimat – wysokonapięciowe stanowisko z komorą klimatyczną pozwala na testowanie akumulatorów trakcyjnych opracowanych w Affalterbach w zakresie od -40 do +80°C, w sposób całkowicie zautomatyzowany. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie niemal wszystkich możliwych warunków, z którymi układ akumulatorów może zetknąć się podczas całego cyklu eksploatacji. Projektanci w szczególności koncentrują się tu na kwestiach bezpieczeństwa, trwałości oraz funkcjonalności i wydajności w ekstremalnych sytuacjach. Rozbudowana technika pomiarowa oraz wysoki poziom automatyzacji pozwalają na uzyskanie powtarzalnych, zgodnych z prawem warunków prowadzenia testów.

Wyraźne zaangażowanie w zrównoważony rozwój

Plany budowy centrum technicznego Mercedes-AMG akcentują wyraźne przywiązanie marki do lokalizacji w Affalterbach oraz jej zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Cele dla nowego obiektu zakładają wdrożenie wysoce efektywnych technologii budowlanych i rozwiązań z zakresu jego wyposażenia, m.in. wykorzystanie najnowocześniejszych systemów odzyskiwania ciepła oraz dużego zbiornika jako magazynu energii. Budynek będzie w dużej mierze ogrzewany własnym odpadowym ciepłem technologicznym; w przypadku nadmiaru ciepła będzie można wprowadzić je do lokalnej sieci ciepłowniczej.