Warszawa,
22
kwietnia
2024
|
14:10
Europe/Warsaw

Światowy Dzień Ziemi w Mercedes-Benz nie tylko od święta: 50% floty samochodów służbowych Mercedes-Benz Polska to samochody elektryczne ładowane energią z odnawialnych źródeł

·       22 kwietnia to tradycyjnie święto naszej planety – i okazja, by podkreślić, jak istotne jest zrównoważone zarządzanie zasobami, zwłaszcza w kontekście przyspieszających zmian klimatu

·       W Mercedes-Benz zrównoważony rozwój nierozerwalnie łączy się z holistycznym podejściem do wszystkich obszarów działalności – począwszy od korzystania z tzw. zielonej energii i niskoemisyjnych materiałów w produkcji przez postępujący recykling aż po ograniczanie emisyjności w salonach i biurach firmy

·       Mercedes-Benz Polska konsekwentnie ogranicza swój ślad węglowy, m.in. poprzez wyposażenie swojej siedziby w instalację fotowoltaiczną oraz zwiększanie udziału aut elektrycznych w służbowej flocie – obecnie to już 50% samochodów, ładowanych energią z odnawialnych źródeł

 

W poniedziałek 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji, jak co roku, Mercedes-Benz Polska wyłączy nocą oświetlenie logo w swojej stołecznej siedzibie przy ulicy Gottlieba Daimlera. Za tym symbolicznym gestem, podkreślającym szacunek dla naszej planety, kryją się jednak liczne wymierne działania na rzecz redukcji zanieczyszczeń – producent spod znaku trójramiennej gwiazdy nieustannie szuka pól do autentycznie zrównoważonego rozwoju i konsekwentnie realizuje swoją strategię w tym obszarze. Dotyczy to również polskiego oddziału firmy: już teraz połowę służbowej floty Mercedes-Benz Polska stanowią modele w pełni elektryczne, ładowane tzw. zieloną energią za pomocą usługi Mercedes me Charge.

Zaangażowanie Mercedes-Benz w strategię zrównoważonego rozwoju demonstrują coraz bardziej efektywne samochody, w tym szeroka gama lokalnie bezemisyjnych modeli elektrycznych. Firmowa strategia zrównoważonego rozwoju wykracza jednak daleko poza same produkty. Producent luksusowych aut prowadzi dekarbonizację łańcucha dostaw, zwiększając udział wykorzystania stali i aluminium o niskiej emisji CO2 oraz materiałów pochodzących z recyklingu. Już od stycznia 2022 r. wszystkie własne fabryki Mercedes-Benz na całym świecie są zasilane energią z odnawialnych źródeł. Pionierskim zakładem była tu fabryka Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze, która całkowicie rezygnuje z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych na rzecz wiatru i biomasy. Obecnie badane jest wykorzystanie energii geotermalnej; zakłady są też systematycznie wyposażane w systemy fotowoltaiczne. Kolejnym ważnym aspektem jest logistyka, która docelowo również ma być neutralna pod względem emisji CO2.

Na ślad węglowy samochodów wpływają również sami użytkownicy. Nabywcy elektrycznych Mercedesów otrzymują kartę Mercedes me Charge, która zapewnia intuicyjny dostęp do ponad 500 000 punktów ładowania w samej Europie, bez konieczności osobnej rejestracji u różnych dostawców. Ale to nie wszystko: Mercedes-Benz gwarantuje, że pobierany w nich prąd pochodzi z odnawialnych źródeł lub zostanie skompensowany oddaniem do sieci odpowiedniej ilości tzw. zielonej energii. Od 2024 r. producent korzysta w tym celu wyłącznie z certyfikatów atrybutów energetycznych pochodzących wyłącznie z elektrowni wiatrowych i słonecznych młodszych niż 6 lat. Jeśli to możliwe, certyfikaty te są kupowane i umarzane w tym samym kraju, w którym klient pobrał energię. Tym samym Mercedes me Charge przyczynia się do dalszego rozwoju produkcji energii odnawialnej.

W ramach koncepcji gospodarki cyrkularnej i domykania obiegu materiałów Mercedes-Benz uruchamia własne zakłady recyklingu akumulatorów. Celem na 2039 r. jest bowiem oferowanie floty nowych elektrycznych i zeroemisyjność w całym cyklu życia pojazdu. Już teraz producent osiąga na tej drodze wymierne rezultaty: w 2023 r. emisja CO2 w całym cyklu życia samochodu spadła do 46,3 ton na jeden egzemplarz (2020 r.: 49,7 ton). Nadchodzące generacje modeli znacznie przyspieszą ten proces, z myślą o osiągnięciu do 2030 r. zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych netto w cyklu życia auta osobowego nawet o 50%. Przełomem będzie prezentacja nowej rodziny aut elektrycznych budowanych na nadchodzące platformie MMA. W całym łańcuchu wartości ślad węglowy pojazdów MMA w porównaniu z poprzednią architekturą będzie o 40% niższy.

Jako koncern Mercedes-Benz ma świadomość, że zrównoważony rozwój wymaga jak najszerzej zakrojonej pracy u podstaw. W przypadku Mercedes-Benz Polska oznacza to liczne – z pozoru drobne – działania na rzecz ograniczania emisji i zanieczyszczeń. Zarówno główna siedziba marki, jak i stacje dealerskie są wyposażane w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania energią, w biurach wprowadzane są szklane naczynia wielokrotnego użytku i pojemniki do sortowania śmieci, a przechodzenie na cyfrową dokumentację pozwala redukować ilość zużywanego papieru. Istotnym krokiem na drodze do niższej emisyjności jest przesiadka pracowników do elektrycznych aut służbowych. Aktualnie flota Mercedes-Benz Polska już w 50% składa się z lokalnie bezemisyjnych modeli elektrycznych, które dzięki usłudze Mercedes me Charge są ładowane energią z odnawialnych źródeł. Wszystkie te działania pozwalają nie tylko zmniejszać obciążenie środowiska, ale i zwiększać świadomość ekologiczną wśród pracowników oraz ich bliskich.

Dzień Ziemi (ang. Earth Day) to najważniejsze ekologiczne święto naszej planety, co roku obchodzone 22 kwietnia. Po raz pierwszy odbyło się w 1970 r. Dodatkowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety, promowania proekologicznych postaw, budowania wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamiania sobie zagrożeń związanych z działalnością człowieka i zmianami klimatycznymi.